Żeby przestrzeń połączyła się z naturą – biofilia w projektowaniu | Dekorian Home
TRENDY | 2020-07-09

Żeby przestrzeń połączyła się z naturą – biofilia w projektowaniu

Jednym z istotniejszych trendów wnętrzarskich, jakim żyje rok 2020, jest silne pragnienie pojednania się z naturą. Zauważono, że oderwanie się od fauny i flory powoduje w ludziach istotne zmiany, które widoczne są w ich kondycji fizycznej, a przede wszystkim psychicznej. Biofilne projektowanie może zmniejszyć stres, zwiększyć kreatywność i jasność myśli, poprawić nasze samopoczucie, a nawet przyspieszyć leczenie. Trend ten stał się dla wielu ratunkiem w świecie opanowanym przez urbanizację.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Średnio, aż 90% całego naszego życia spędzamy w różnego rodzaju budynkach. Oczywiste jest to, że w większości tego czasu staramy się odpocząć od stresów życia codziennego we własnym domu. Czy nie przyjemniej, a przede wszystkim efektywniej relaksuje się w warunkach innych niż zgiełk samochodów, zapach spalin czy odgłosy tętniących życiem ulic dużych miast? Biofilia koncentruje się na wrodzonym pociągu człowieka do przyrody i naturalnych procesów w niej występujących. Sugeruje to, że wszyscy mamy genetyczne połączenie ze światem przyrody i jesteśmy jej nierozerwalną częścią.  Trend ten wykorzystuje te idee, jako zasady do stworzenia podejścia skoncentrowanego na człowieku, który po ich zastosowaniu poprawia wiele aspektów swojego życia, m.in. zdrowie i samopoczucie.

O co chodzi w projektowaniu bioflinym i czemu jest ono dobre?

Aby wrócić do macierzy natury, trzeba poddać się kilku zasadom, które porządkują świat wokół nas. Nie każda przestrzeń może zostać zaprojektowana w taki sposób, aby uwzględniała je wszystkie, ale kilka elementów biofilnych przyczyni się do poprawy samopoczucia wnętrza. Główne podstawy  projektowania biofilnego (Biophilic Interior Design) dotyczą: kolorów, kształtów, deseni, oświetlenia oraz obecności roślin.

Odwzorowanie barw środowiska naturalnego

Cechy świata przyrody powinny być włączone w przestrzeń naszych czterech kątów. Aby odwzorować w domu lub innych pomieszczeniach harmonię środowiska naturalnego należy zaplanować w nim jak najwięcej elementów zaczerpniętych z natury. Poleca się wykorzystywać kolory dominujące w faunie i florze: ziemisty brąz, zieleń roślin, błękit mórz i oceanów itp. Mało tego, ważna jest także ich natężenie, które również nie może być nasycone i sztuczne. To, w jaki sposób zestawi się ze sobą różne barwy, nie może być również przypadkowe – inspiracją do poprawnych rozwiązań są na przykład zdjęcia przedstawiające świat dzikiej przyrody.

Kształty matki natury

Naturalne kształty to linie, bryły i formy występujące w przyrodzie. Mogą to być łuki i sklepienia odtwarzające półki skalne czy nawet stoliki kawowe w kształcie pni drzew. Tutaj inspiracji również jest bez liku. Trend projektowania biofilnego łączy się z równie popularną obecnie modą na obłe kształty, które tak samo mają na celu przybliżyć człowieka do niewymuszonych form.

Wzory zaczerpnięte z przyrody

Podobnie jak naturalne kształty, naturalne wzory dotyczą deseni i procesów występujących w naturze. Projektanci od dawna inspirują się pięknem niesamowitych obrazów przyrody, często przenosząc jeden do jednego to, co widzą, na swoje działa sztuki użytkowej. Motywy słoi drzew, koryt płynących rzek, struktury liści wykorzystane w celu ozdobienia przestrzeni domowych czy komercyjnych od razu nadają im przyjemniejszego charakteru. Oprócz wzorów istotne są też rytm ich zastosowań oraz skala, które również powinny odzwierciedlać te, rejestrowane w naturze.

Naturalne światło

Projektowanie oświetlenia zajmuje centralne miejsce w debacie nad projektowaniem biofilnym. Promienie słoneczne regulują procesy zachodzące w ludzkim ciele od tysiącleci. Architekci szukają nowych sposobów na włączenie tego oświetlenia do planowanych budynków. Odpowiednie natężenia światła powoduje uwalnianie hormonu, który pomaga ciału zachować energię i czujność w ciągu dnia oraz zapewnić zdrowy, spokojny sen w nocy. Wpływa również na zmniejszenie poziomu stresu - obszary, w których światło słoneczne przenika do budynku, są bezpośrednio i pozytywnie powiązane ze zdrowiem i większą satysfakcją z pracy. Sztuczne światła migają z przerwami, co może powodować bóle głowy i powtarzające się zmęczenie oczu - bolesne zakłócenia, których nie powoduje światło słoneczne. Naturalne oświetlenie zapewnia mieszkańcom budynków większą satysfakcję i przyjemność, co pomaga wyostrzyć koncentrację i pomaga skupić się na zadaniach, które należy wykonać.

Rośliny to coś więcej

Pozytywny wpływ roślin na samopoczucie człowieka jest ewidentny i bezsprzeczny. Czujemy się wśród nich bardziej szczęśliwi, pomagają nam naładować nasze baterie życiowe i zwiększają produktywność. Rośliny spełniają wiele różnych funkcji w naszym otoczeniu. Ich zielony kolor uspokaja i relaksuje, kształty nie są wymuszone i naturalnie wkomponowują się w każdą przestrzeń, zaspokajając nasze potrzeby estetyczne. Dodatkowo wiele kwiatów produkuje tlen, absorbując z powietrza mnogość niebezpiecznych dla zdrowia substancji. Przykładem mogą być tutaj Figowce Benjamina czy Draceny, które świetnie radzą sobie ze smogiem. Wprowadzenie roślin do domów i innych przestrzeni komercyjnych wydaje się najprostszym i najtańszym sposobem na pojednanie się z naturą – z całą pewnością jest najprzyjemniejszym dla oka.


Projektowanie biofilne polega na odtwarzaniu relacji między człowiekiem a przyrodą, która istnieje od tysięcy lat. To coś więcej niż tylko dodanie do wystroju wnętrza, jednej lub dwóch roślin doniczkowych.  Naturalne światło, roślinność, dobra jakość powietrza, żywe kształty i wzory, materiały i widoki natury – wszystko to zapewni nam pozytywny efekt. Dzięki naszej wiedzy i poczuciu odpowiedzialności możemy tworzyć nowe przestrzenie, które są ekologiczne, satysfakcjonujące estetycznie i opłacalne ekonomicznie.

Czas generowania strony: -1713977949,27s