Przestrzeń dla małego człowieka powinna być dobrze zorganizowana. Ilość zabawek oraz gadżetów jest często nieproporcjonalna do metrażu, na jakim muszą się zmieścić. Można je umieścić w szafkach, komodach, pojemnikach lub chociażby szufladach pod łóżkiem. Niepochowane zabawki, ogromna ilość bodźców zewnętrznych, często wprowadzają chaos i nie pozwalają na wyciszenie oraz odpoczynek.
„Dobrze zaprojektowane przedmioty należą się każdemu. Gospodyni domowej
i milionerowi” – dzieciom także. Philippe Starck, wszechstronny francuski twórca, wiedział, jak ważna jest sztuka i jej użyteczność w codziennym życiu. Producenci mebli wychodzą naprzeciw potrzebom młodego klienta. Biorą także pod uwagę ich relacje z rówieśnikami oraz etapy rozwojowe. Dobrym pomysłem są łóżka z dodatkowym, wysuwanym materacem dla rodzeństwa lub najlepszego przyjaciela/przyjaciółki. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się nie tylko na małej przestrzeni. Wiadomo przecież, że miejsca na zabawę nigdy za dużo. Na rynku znajdziemy także krzesełka oraz stoliczki, które „rosną” razem z naszymi pociechami. Wystarczy tylko wymienić nogi, a wysokość dopasowuje się do wzrostu dziecka.
Rozważając dekorację ścian, nie jesteśmy skazani na tradycyjne ramki ze zdjęciami – choć są one bardzo klimatyczne i niejednokrotnie niezbędne, aby poczuć się „ jak w domu”. Miękkie panele ścienne, nietuzinkowe tapety, naklejki czy też grafiki bezpośrednio malowane na ścianach dają ogromne możliwości aranżacyjne. Tak naprawdę ogranicza nas tylko wyobraźnia. Nawet na niewielkim metrażu możemy, choć w pewnym stopniu, zapewnić maluchowi trochę ruchu, przeznaczając, np. fragment ściany na małą ściankę wspinaczkową lub tablicę do piłki koszykowej.
Dzieci będą dobrze czuły się w miejscu, które, oprócz rozrywki, pozwoli im na wytchnienie. Dlatego kolory oraz materiały powinny być ostrożnie dobierane, aby nie „krzyczały”, a raczej dały uczucie komfortu i inspirowały.
Dla dziewczynki różowy, a dla chłopca niebieski? Takie myślenie odchodzi już do lamusa. Pokój dziecięcy urządzamy tak, żeby przede wszystkim podobał się małemu lokatorowi. Oczywiście nie możemy zapominać o kwestiach czysto praktycznych - prawidłowe rozmieszczenie poszczególnych stref do spania, zabawy, a w przypadku starszych dzieci do nauki, bardzo ułatwia życie nie tylko dzieciom, ale i nam dorosłym. No i jeszcze jedno - pamiętajmy, że pokój naszej pociechy musi być nie tylko funkcjonalny i komfortowy, ale przede wszystkim bezpieczny. Wybierajmy meble, które rosną razem z dzieckiem i długo będą spełniać jego potrzeby. Takie myślenie wpisuje się w popularny ostatnio trend ekologiczny. Bo po co zmieniać, wyrzucać, kupować i gromadzić nowe? Warto przekonać się do mebli, które posłużą dziecku kilka lat. I warto urządzając pokój pomysleć jak go zaaranżować, żeby jego wystrój pomagał rozwijać kreatywność kilkulatka. Bo przecież stoliki, krzesła, półki czy regały oprócz swoich podstawowych funkcji mogą również spełniać inne role np. fajnej kryjówki – wszystko zależy od wyobraźni dziecka. Naszym zadaniem jest pomóc ją rozwijać, a nie zabijać gotowymi gadżetami z mało przyjaznego plastiku. Na fali mody na ekologię coraz popularniejszy staje się trend urządzania przestrzeni mebelkami oraz zabawkami z naturalnych materiałów. Szlachetne drewno, szorstka wełna, dary przyrody znalezione na spacerze - szyszki, kasztany, czy kamienie o różnej fakturze genialnie wpływają na rozwój zmysłów i wyobraźni. Dobra organizacja przestrzeni jest również bardzo ważna, ale może być też pomysłowa i odzwierciedlać zainteresowania malucha. Spodobają mu się regały z dużą ilością półek, na których będzie mógł układać swoje ulubione skarby, albo kartonowe pudła, które posłużą do przechowywania zabawek lub zabawy w chowanego. Fajnym pomysłem będzie stworzenie przytulnego namiotu - domku, wypełnionego poduszkami - będzie on miłym zakątkiem, w którym wspólnie z mamą można poczytać książkę, albo ukryć się przed całym światem kiedy dokucza gorszy humor. Jeśli metraż nam na to pozwala zorganizujmy w pokoju dziecięcym mini plac zabaw z drabinkami, huśtawką, zjeżdżalnią z łóżka lub ścianką wspinaczkową. Ten pomysł spodoba się zwłaszcza aktywnym dzieciakom, które lubią być ciągle w ruchu. Mali artyści lubiący rysować ucieszą się z kawałka ściany pomalowanej farbą tablicową, albo taką z której można łatwo usuwać zabrudzenia. Jak widzicie sposobów na oryginalne urządzenie dziecięcego pokoju jest całkiem sporo. Warto puścić wodze fantazji i uruchomić dziecięcą wyobraźnię.
Czas generowania strony: -1732569652,09s