Wnętrze w stylu Mid-Century Modern | Dekorian Home
TRENDY | 2018-08-06

Wnętrze w stylu Mid-Century Modern

Jeśli jesteś fanem serialu Mad Men, albo kultowej serii o Jamesie Bondzie, styl Mid Century z pewnością nie jest ci obcy. Jeśli lubisz łączyć klasykę z nowoczesnością i kochasz piękne, wysmakowane wnętrza, ten styl jest właśnie dla ciebie! Poznaj bliżej nowy wnętrzarski trend - Modern Century czyli nowoczesne retro.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter


Okiem architekta
Maciej Olejniczak
Squat Architekci

W świecie, w którym wszystkiego mamy pod dostatkiem, w którym zalewa nas fala byle jakich rzeczy o byle jakiej jakości, tęsknimy do przemyślanych, starannie wykonanych przedmiotów.  Na bazie tej tęsknoty rośnie popularność różnego rodzaju stylów vintage, w tym również Mid-Century Modern, znakomicie zrekonstruowanego w serialu "Mad Men" czy filmie Toma Forda "Single Man".

Mówiąc o tym stylu sięgamy do Stanów Zjednoczonych okresu od późnych lat 40. do lat 60. Pełno w nim jednak odniesień do idei Bauhausu, Le Corbusiera czy Miesa van des Rohe. W tym czasie powstają ponadczasowe ikony designu – projekty Arne Jacobsena, Eero Saarinena, Georga Nelsona, Charlesa i Ray Eamesów. Z tego okresu pochodzą również przeżywające dziś swój renesans meble polskich projektantów – fotel 366 Józefa Chierowskiego oraz fotel RM58 Romana Modzelewskiego.

Styl Mid-Century przejawiał się w wielu dziedzinach – z powodzeniem rozwijał się w architekturze, projektowaniu wnętrz, meblarstwie, ale także w grafice czy modzie. Charakteryzowały go przede wszystkim prostota i funkcjonalność. Mid-Century odrzucał to co zbędne, nadmierną dekoratywność, skupiał się natomiast na tym, co konieczne. Meble kreślone były elegancką linią – raz z geometryczną prostotą, innym razem – organiczną krzywizną. Wyszukany charakter sprawiał, że poszczególne przedmioty wyglądały jak nowoczesne rzeźby, które można podziwiać z każdej strony. Szczególną rolę grało oświetlenie, a przede wszystkim niezwykłe oprawy źródeł światła, które w wielu przypadkach wyglądały jak modernistyczne dzieła sztuki. Choć podstawowym materiałem, którego wówczas używano było drewno, zarówno w wersji litej jak i pod postacią sklejki, chętnie łączono je z chromowaną stalą, miedzią, korkiem, tworzywami sztucznymi (plexi, linoleum) czy szkłem. W zakresie kolorystyki dominowała cała paleta brązów (drewno w naturalnym kolorze stanowiło niejednokrotnie materiał, z którego wykonywano podłogi, meble, a także okładziny ścian i sufitów), ciepłe zgaszone kolory ziemi, a także intensywne żółcienie, oranże, zielenie i błękity. Mid-Century lubował się także w kontrastach – czy to w geometrycznych kolorowych wzorach na tkaninach i tapetach czy poprzez zestawienie przedmiotów i płaszczyzn o różnorodnych fakturach i kształtach.

Jeśli jesteś fanem tego stylu i chciałbyś urządzić swoje mieszkanie jak jeden z Mad Menów, pamiętaj o kilku zasadach:

- jak najbardziej otwarta przestrzeń – w typowym wnętrzu z połowy XX wieku wnętrza o różnych funkcjach przenikały się wzajemnie; kuchnia otwarta na salon to wynalazek tamtych czasów

- duże okna – jeśli masz możliwość zainstalowania okna od podłogi do niemalże sufitu – nie wahaj się; wnętrze będzie dzięki temu lepiej doświetlone, a powieszenie długich zasłon z miękkiej tkaniny pozwoli zachować prywatność i doda wnętrzu przytulności

- bądź oszczędny w doborze elementów wzorzystych – jeden wyrazisty wzór w stosunkowo gładkim otoczeniu będzie wystarczająco dekoracyjny

- ogranicz ilość mebli i sprzętów – pamiętaj, że Mid-Century modern – to apoteoza prostoty; wybierz jeden charakterystyczny dla tego stylu mebel: fotel, kanapę czy komodę i wstaw go w minimalistycznie urządzone wnętrze, zobaczysz jak znakomicie nada on charakteru całości

- zadziałaj kontrastem – czy to poprzez kolor (wyrazisty element na tle stonowanej całości), umiejętne połączenie wzorów (byle nie za dużo) czy połączenie różnorakich faktur (pluszowa kanapa zestawiona ze stolikiem z elementami chromowanej stali) – spraw by Twoje wnętrze nie było nudne.

Jedyne czego nie polecam we wzorowaniu się na stylistyce wspomnianego już wcześniej serialu jest wypełnianie tych pięknych, wypieszczonych wnętrz kłębami sinego dymu z papierosów.


www.squatarchitekci.pl


Bez wątpienia serial opowiadający fascynujące historie z życia pracowników amerykańskiej agencji reklamowej z lat 60., przyczynił się do rosnącej z roku na rok popularności tego stylu. Fantastyczne wnętrza urządzone, jak mówi scenografka, wyszperanymi często na pchlich targach oryginalnymi ikonami designu, to nie lada gratka dla miłośników stylistyki z tamtych lat. Meble projektu Saarinena czy słynnego małżeństwa Eamesów, to tylko niektóre z rozpoznawalnych modeli znanych z podręczników wzornictwa. Stonowana elegancja, wysmakowane detale, gra kolorami i kontrastami, szlachetne materiały i zawsze wysoka jakość… Tak w skrócie prezentują się wnętrza w amerykańskim serialu.


Jak jest naprawdę? Styl Mid-Century czerpie garściami z pomysłów aranżacyjnych ubiegłego wieku. Odnajdziemy w nim inspiracje latami sprzed 1940 roku, ale też okresem wiele późniejszym, aż do lat 70.  Styl, zdobywający coraz większą popularność również w polskich domach, urzeka wysokiej jakości materiałami, aranżacjami dopracowanymi w najmniejszym calu. Dominują w nim geometryczne kształty, ale też organiczne krzywizny i subtelne linie. W dekoracjach wśród różnych materiałów dowodzi szlachetne drewno, wykończone w macie lub wysokim połysku, stal, często pokrywana złotem lub mosiądzem, przejrzyste lub kolorowe szkło, ale też plastik, plexi i sklejka. Na tapicerowanych meblach, tapetach i dywanach często spotykane są geometryczne wzory. Gładkie powierzchnie najczęściej pokrywane są kolorami w szerokiej gamie barwnej, od neutralnych, stonowanych po intensywne. Kolorów, podobnie jak deseni i faktur, używa się do podkreślenia kontrastów.


W latach 50. i 60. najpopularniejsze były ciepłe kolory ziemi: przybrudzone oranże, żółcienie,  zgaszona zieleń lub rubinowa czerwień. Często zestawiano je z deseniami w żywszych, świetlistych barwach. Charakterystycznym elementem stylu Mid Century Modern jest wrażenie dużej przestrzeni, które można osiągnąć za pomocą optycznych sztuczek nawet w stosunkowo niewielkim pomieszczeniu, oraz bliskość natury i przenikanie się wnętrza z krajobrazem na zewnątrz. Nowoczesne domy z lat 50. wyróżniały najczęściej ogromne, przeszklone okna. W połowie XX wieku rozkwitła sztuka użytkowa. Dlatego jedną z najważniejszych cech stylu Mid-Century są designerskie meble oraz lampy, które wyglądają jak dzieła sztuki. Jednym słowem bardzo ostatnio modny, choć niezupełnie najnowszy trend to wysmakowane, efektowne, eleganckie wnętrza łączące nowoczesność z ponadczasową, dobrą klasyką. 


Czas generowania strony: -1713931559,88s