Wielofunkcyjność w projektowaniu wnętrz | Dekorian Home
TRENDY | 2020-09-03

Wielofunkcyjność w projektowaniu wnętrz

W imię zrównoważonego rozwoju powinniśmy rezygnować ze zbędnych rzeczy materialnych i zostawiać tylko te, które przynoszą nam realną korzyść, zaspokajają potrzeby, są rzeczywiście używane. Podobnie dzieje się z naszymi wnętrzami. Nowoczesne projektowanie powoli eliminuje bezużyteczne pokoje „na specjalną okazję”. Teraz przestrzenie powinny być wielofunkcyjne.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Trend otwartych salonów i scalania ich z kuchnią istnieje już od dobrych kilku lat. Teraz jednak łączymy również sypialnię z gabinetem domowym czy garderobą. Dzięki sprytnej organizacji nowoczesna, otwarta przestrzeń nie jest już chaosem. Maksymalnie ją wykorzystujemy i nawet jeśli jest niewielka - może być bardzo przytulna i równie funkcjonalna.

Wielofunkcyjna aranżacja wnętrz przynosi wiele innowacyjnych i interesujących rozwiązań, które można wkomponować w swoje małe przestrzenie mieszkalne, poprawiając ich atrakcyjność. Współczesne rodziny poszukują otwartych planów pięter, które obejmują część dzienną, jadalną i kuchenną w jedno duże pomieszczenie. Dobór mebli pokojowych i ich aranżacja zgodnie ze strefami użytkowania wyznacza trendy w aranżacji wielofunkcyjnych wnętrz i tworzy wizualnie wyodrębnione przestrzenie we współczesnym stylu.

W kuchni spokojnie wygospodaruje się miejsce na strefę jadalną, eliminując wielkie stoły z szeregiem krzeseł w komplecie. Kuchenny blat roboczy może znaleźć się na wyspie, przy której po przygotowanym posiłku zasiądą na wysuniętych z dołu hokerach, domownicy. Ściany pomieszczenia wykorzystać można po sam sufit, tworząc nowoczesny zestaw kompaktowych: otwieranych, czy wysuwanych szafek – do wykorzystania każdy jest zakamarek. Wraz ze wzrostem liczby opcji mebli z większą ilością narzędzi, nie są one już nieelastycznym, topornym przedmiotem.

Strefa relaksu to już w większości otwarte przestrzenie  łączące kuchnię, część jadalną i salon. Tworzą się, nieograniczone przez ściany, duże powierzchnie, w których rzeczywiście spędzamy nasz czas. W małych mieszkaniach strefa ta, to również sypialnia i gabinet. Sofa może być rozkładana, a biurko z powodzeniem zastąpi wyspa w kuchni lub nawet stół z jadalni. Rozwiązanie takie umożliwia oczywiście również technika – nasze komputery osobiste nie są już stacjonarne i stają się coraz mniejsze. Nowoczesna technologia pomaga również sprytnie ukryć wszystkie przewody, wmontować sprzęt audio, wideo czy oświetlenie – na widoku zostaje tylko to, co najpotrzebniejsze.

Sypialnia wedle trendu projektowania wielofunkcyjnego powinna być obowiązkowo połączona z łazienką i garderobą, jeżeli ta druga jest w ogóle niezbędna. Często spotyka się rozwiązania idące o krok dalej – obok łóżka znajduje się prysznic bądź pokaźna wanna. Wydaje się to lekko ekstrawaganckie, jednak oszczędza sporo miejsca i jakże przyjemnie jest wskoczyć z pościeli prosto do gorącej wody.

Wielofunkcyjne pokoje mają za zadanie zmaksymalizować przestrzeń życiową w wyjątkowy i elastyczny sposób tam, gdzie miejsca nie ma zbyt wiele. Te oszczędne rozwiązania są idealne do kompaktowego życia w wielkich aglomeracjach, ale sprawdzają się również w domach na prowincji. Wszystko uzależnione jest od upodobań i czynności osobistych domowników.


Czas generowania strony: -1732571491,44s