Do najmodniejszych wnętrz projektanci zapraszają naturalne materiały, sztukę oraz rzemiosło. I to się liczy! Pierwsze miejsce zajęły oryginalne projekty, dzieło ludzkich rąk, lokalność i najwyższa jakość wykonania oraz wykończenia. Za tego typu wzornictwo płaci się o wiele więcej, lecz klienci przestali się temu dziwić i zaakceptowali w końcu fakt, że autentyczność kosztuje i warto w nią inwestować.
Wzornictwo wytwarzane ręcznie pasuje niemal do każdego stylu urządzenia wnętrz. Wpisuje się w aranżację loftów – w postaci drewniano-metalowych mebli i oświetlenia wykonanego z lakierowanego żelaza. We wnętrzach skandynawskich obserwujemy najczęściej ręcznie formowaną glinę i szkło. W eleganckich apartamentach wiele jest tkanin oraz tapet, które pochodzą z manufaktur szczycących się wiekowymi tradycjami.
Fot. Rzemiosło we wnętrzu typu loft. Najbardziej typowe – stoły z metalowymi elementami, gliniane naczynia oraz metalowe, lakierowane na kolorowo lampy. Część to przedmioty sprzed lat. Część - współczesne wzornictwo nawiązujące do tradycyjnego wyglądu oraz metod produkcji. Fot. Vakrehjem.com
Fot. Rzemiosło w wersji skandynawskiej. W ofercie mają je najpopularniejsze skandynawskie marki: Nordal, House Doctor, Hubsch, HK Living. Najczęściej w postaci drewnianych ław, rattanowych i wiklinowych mebli i koszy, wełnianych poduszek. Tutaj aranżacja sklepu Moon Shipping Co.
Firmy produkujące meble komunikują szerokiej publiczności informacje inne niż jeszcze kilka lat temu. Podkreślają na przykład, że proces gięcia drewnianych elementów mebli nie zmienił się od 150 lat (czeska firma TON), a wzór na tapetę nanoszony jest ręcznie za pomocą matryc wyrzeźbionych w drewnie na początku istnienia marki - jak ma to miejsce w angielskiej manufakturze Cole & Son, której produkty są dystrybuowane przez sieć Dekorian).
Fot. Magazyn, w którym przechowuje się używane po dziś dzień drewniane matryce z wzorami.
Fot. Artysta ręcznie malujący wzór, który potem zdobić będzie nasze ściany.
Oprócz zdjęć aranżacyjnych firmy prezentują dokumentację procesu powstawania mebla, tapety, ceramiki czy dywanu. Dzięki filmom i zdjęciom możemy być pewni, że nie maszyny, ale prawdziwi artyści-rzemieślnicy, pracują przy produkcji obiektów, które potem będą zdobić nasze lokum.
Dzięki modzie na rzemiosło wiele mniejszych, bardziej niszowych firm zagościło w branżowej prasie, na targach wnętrzarskich, a także w sklepach oferujących wyselekcjonowane produkty różnych marek. Również firmy, które do tej pory specjalizowały się w masowej produkcji, zdecydowały się na limitowane kolekcje ręcznie wyrabianych lub wykańczanych produktów z kamienia, drewna, lnu, wełny, gliny i szkła. Nawet tak popularna marka jak IKEA szczyci się rzemieślniczymi kolekcjami. Wystarczy wspomnieć piękną kolekcje Viktigt, której autorką jest szwedzka projektantka Ingegerd Råman.
Fot. Kolekcja Vigtigt marki IKEA. Prawdziwy bestseller projektu ceramiczki Ingegerd Råman.
Fot. Kanadyjscy artyści Lance i Nikole Herriott. Nie ma wątpliwości, że w ich warsztacie naczynia powstają dokładnie tak jak w zeszłym stuleciu.
Fot. Lance tworzy w drewnie, Nicole w glinie.
Wielbiciele drewna na pewno docenią podłogi z kolekcji Craft marki Nobifloor. “Rzemieślnicza” kolekcja jest wykonywana ręcznie zgodnie z prawidłami sztuki stolarskiej. Wykwalifikowani specjaliści osobiście dopieszczają każdy jej element, kilkukrotnie wcierając w strukturę drewna warstwy oleju, heblując krawędzie desek czy młotkując ich powierzchnię. Dzięki temu powstają unikatowe pokrycia, które urzekają swoim rysunkiem i naturalnym pięknem.
Fot. Kolekcja Craft marki Nobifloor.
Lampy z ręcznie formowanego szkła to bardzo popularna, ale także wysmakowana domowa biżuteria. Rzemiosło bardzo często łączone jest z naturalnymi, najmodniejszymi w tym sezonie dekoracjami – roślinami. Kwiaty umieszczamy nie tylko w szkle, ale także w ręcznie plecionej wiklinie i ręcznie formowanych glinianych donicach.
Fot. Lampy - prawdziwe dzieła sztuki autorstwa Baranska Design.
Na zdjęciu lampy autorstwa John'a Pompa.
Na zdjęciu Sklenik Kristyny Pojerovej.
Dobrą ilustracją zmian, które nastąpiły w świadomości klientów i w polityce marek są dywany Epic Carpets z kolekcji Aurora, New Life i Yeti. Wszystkie są tkane ręcznie w Indiach oraz Turcji przez doświadczonych mistrzów. Materiałem, z których powstają, są wysokiej klasy włókna naturalne - jedwabie oraz wiskozy.
Fot. Dywan - artystyczny patchwork. Projektanci marki postanowili ocalać stare, zabytkowe dywany, poddawać je procesowi konserwacji, a następnie tworzyć z nich zupełnie nowe wzory.
Nawet tak znany projektant jak Tom Dixon udowadnia, że nie ma nic do ukrycia, a jego meble robione są zgodnie ze sztuką stolarską i tapicerską. Na zdjęciu podziwiać możemy wnętrze mebli z kolekcji Wingback. Z kolei Marka Moroso zapatrzyła się w rzemiosło prosto z Afryki, której bajkowe kolory i folkowy styl są teraz coraz bardziej pożądane.
Na zdjęciach projekty Toma Dixona.
Fot. Kolekcja Patrici Urquioli i Torda Boontje.
OKIEM EKSPERTA
Aneta Zychma - przedstawicielka sieci Dekorian
Na przekór masowej produkcji, sprzeciwiając się powszechnemu nastawieniu na ilość kosztem jakości, osoby wyczulone na szczegóły, szukające piękna i trwałości w przedmiotach użytkowych, sięgają po produkty hand made, oparte na tradycyjnym wyrobie. Koneserzy jakości cenią sobie przedsiębiorstwa, w których powstają unikatowe przedmioty użytkowe, tworzone z pasją i poszanowaniem kunsztu przodków. Okazuje się, że nawet poprzez zakup lustra, można wyrazić swój sprzeciw wobec bylejakości. Wystarczy wybrać zwierciadło z oferty BMB Italy.
Firma pod wodzą Daniela Testi od ponad 40 lat zajmuje się tworzeniem wyjątkowych luster, łącząc ze sobą najnowsze osiągnięcia techniki z tradycyjnym rzemiosłem włoskim. Zgodnie z panującą w BMB Italy etyką pracy każdy model zwierciadła wykonywany jest przez mistrzów w swoim fachu i żadna czynność nie jest przypadkowa. Szklane tafle i elementy metalowe wytapiane są w specjalnych piecach, które zaprojektował założyciel manufaktury. Natomiast ramy drewniane wykonuje się w oparciu o zasady XII-wiecznej weneckiej obróbki.
Zwierciadła w drewnie BMB Italy są dowodem na to, że tradycyjne techniki, choć często czasochłonne i kosztowne, gwarantują trwałe i spektakularne efekty. Tajemnica weneckiej obróbki drewna tkwi w produktach stosowanych do jego konserwacji i sposobie ich nakładania. Fachowcy z Florencji samodzielnie przygotowują specjalny klej pochodzenia zwierzęcego, który wymieszany z gipsem i rozprowadzony na powierzchni surowego drewna, konserwuje i wzmacnia materiał organiczny, nie zmieniając jednocześnie jego naturalnej barwy. Jest to bardzo żmudny, czasochłonny proces, dlatego wykorzystuje się go tylko na małą skalę.
Kleje na bazie pochodzenia zwierzęcego wykorzystywane były już w starożytności. Egipcjanie wytwarzali specjalną mieszankę m. in. z rybich łusek do konserwacji drewnianych elementów w grobowcu Faraona. Od XIII wieku kleje skórne i żelatynę używano do powierzchniowego zaklejania gotowych arkuszy papieru. W przypadku weneckiej techniki obróbki drewna podstawowy klej powstaje z kości królika, sarny bądź jelenia. Po zaschnięciu pierwszej warstwy, czyli po upływie około 4 dni, na drewnianą ramę lustra nakłada się kolejną mieszankę na bazie ziemi i rybich łusek. Kleje zwierzęce są odporne na wysokie i niskie temperatury, a dzięki wysokiej zawartości kolagenu podatne na obróbkę, przez co wtapiają się doskonale w drewno. Kleje na bazie składników zwierzęcych są najmniej inwazyjne dla innych substancji organicznych, dlatego nadal, mimo innych, dostępnych na rynku zamienników, wybierane są przez firmy, które stawiają na jakość i tradycję.
BMB Italy proponuje lustra w drewnianych ramach zarówno w klasycznych, ponadczasowych prostych formach, jak i bardziej wyszukanych wersjach dekoracyjnych. Każde zdobienie wykonywane jest oczywiście ręcznie, dlatego trudno szukać w ofercie dwóch takich samych luster. Rzemieślnicy z florenckiej manufaktury otwarci są na wszelkie propozycje, realizują indywidualne projekty, bazując na włoskiej dbałości o warsztat i kreatywności. Made in Italy to gwarancja luksusowego produktu, a firma BMB Italy ze swoją ofertą luster w drewnianych ramach jest tego doskonałym dowodem.
Czas generowania strony: -1735252060,76s