Projekt stodoła | Dekorian Home
TRENDY | 2019-03-29

Projekt stodoła

Czy dom inspirowany stodołą może być estetyczny? Czy budynek dawniej tworzony z myślą o przechowywaniu zboża dziś może stać się miejscem rodzinnej sielanki? Choć trudno to sobie wyobrazić, projektanci przekonują, że we współczesnej architekturze wszystko jest możliwe.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter


Okiem architekta
Patrycja Długoszowska
BOFO ARCHITEKCI

Idea budynku w typie stodoły pozwoliła nam  wyjść poza ramy modernizmu i wprowadzić do wnętrza nieco rustykalnych elementów związanych z przytulnością, ciepłem i komfortem.

We wnętrzu bazowaliśmy na trzech odcieniach- czerni, szarościach i ponadczasowej bieli. Czerń odważnie znalazła zastosowanie nie tylko na ścianach, ale także sufitach. Użyta m.in. w kuchni, kontrastując z białym, rozświetlonym, wysokim salonem, doskonale strefuje otwartą przestrzeń pokoju dziennego i kuchni właśnie. Tonacja ta stanowi idealne tło dla głównego aktora naszej przestrzeni jakim jest drewno. To właśnie ono ociepla, nadaje kolorytu. Występuje w wielu odcieniach, o różnych strukturach- od dębowych fornirowanych szafek kuchennych, poprzez podłogę z bogatym rysunkiem słojów i sęków, stołu z opalanych, grubych desek po ciemną jodełkę w łazience. Meble kuchenne, zabudowa kominka, wysoka biblioteka z siedziskiem to układ prostych brył o wyważonych proporcjach. Istotę stanowią tutaj użyte materiały- strukturalny, imitujący beton tynk, czarna klinkierowa cegła, naturalne drewno, miękkie, długie zasłony. Ich połączenie stanowi o charakterze wnętrza, które mimo tej różnorodności, doskonale się uzupełnia. Oczywiście nie mogliśmy zapomnieć o oświetleniu, które dopełnia każdą aranżację, nadając jej niepowtarzalny klimat.  W tak wysokim, ponad siedmiometrowym salonie, to właśnie lampy stanowią główny element dekoracyjny. Wisząca nad stołem jadalnianym złota lampa ze szklanymi kloszami o szerokości 220 cm imponuje swoimi rozmiarami.

Obecnie trwają prace nad wykończeniem wnętrza, pamiętamy więc także o dodatkach. Pasować tu będą zarówno geometryczne stalowe lub miedziane wazony jak i  elementy rustykalne znalezione na targu staroci. Zawdzięczamy to minimalizmowi wnętrza, ale w niebanalnej formie architektonicznej stodoły-synonimu prostoty, ale też sielskości, z którą nieodzownie nam się kojarzy.

Architektura regionalna w nowoczesnej odsłonie

Stodoła to jeden z budynków, który swą prostotą do dziś inspiruje wielu ludzi. Tymi, którzy podjęli się realizacji nowoczesnego domu w stylu stodoły jest małżeństwo architektów( Bad Architekci, Bofo Architekci). Ich projekt  to również rozszerzony dziennik  z komentarzem i analizą skierowany do osób stojących przed wyborem wielu budowlanych rozwiązań. Autorzy relacjonują postępy pracy pod adresem: www.projektstodola.pl, współpracują również z magazynem ,,Własny dom”, gdzie posiadają rubrykę dotyczącą kroniki budowy. Twórcy stosują produkty zgodnie z ich subiektywnym wyborem. Zaufali między innymi kanadyjskim farbom Para Paints dostępnym w ofercie Dekorian Home. ,,Projekt Stodoły powstawał prawie rok z krótkimi przerwami, aż został w pełni dostosowany do naszych wymagań i potrzeb oraz lokalizacji. Był to czas wielu kompromisów, trudnych projektowych decyzji i przemyśleń. Nie tylko architektura budynku, ale także wnętrze, zaprojektowane zostało jeszcze zanim budynek powstał. Pozwoliło to na rozpracowanie każdego detalu, uniknięcie wielu błędów wykonawczych, a co za tym idzie  - dodatkowych kosztów. Powstało nowoczesne wnętrze, które cechują geometryczne, subtelne formy, prosty układ funkcjonalny, szczerość materiału, a także możliwość modyfikacji. Jednym z naszych założeń bazowych był dwukondygnacyjny salon z wielkimi przeszkleniami. Przestrzeń ta, z widocznymi elementami więźby dachowej, potęguje odczucie domowej swobody, wolnej przestrzeni, jest strefą idealną do wypoczynku" - mówi mgr inż. arch. Patrycja Długoszowska, realizatorka projektu.


Najwyższy komfort życia w zgodzie z przyrodą

Dwuspadowy dach, prostokątna bryła, perfekcyjnie rozplanowany układ pomieszczeń to cechy charakterystyczne dla domu – stodoły. Przeszklone ściany  dodają lekkości i zapewniają sporą ilość naturalnego światła oraz bliski kontakt z naturą. Duże okna wykorzystują energię słońca i efektywnie wspierają ogrzewanie domu. Projekty o prostych kształtach są najcieplejsze oraz wbrew pozorom najtańsze. Budynki zazwyczaj posiadają pompę ciepła, wentylację mechaniczną z rekuperacją, a także system solarny. Dzięki temu zapewniają nie tylko zdrowy klimat, ale również niskie rachunki za utrzymanie. Wnętrze jest przestronne, wysokie, łatwe do zagospodarowania, nastawione na maksymalną funkcjonalność i ekonomiczność. W pomieszczeniach dominuje styl industrialny, a wykorzystanie naturalnych materiałów, np. kamienia czy drewna dodaje im wykwintności i elegancji.

Życzymy architektom cierpliwości i wytrwałości przy realizacji projektu. A wszystkich, którzy chcą śledzić postępy budowy, zapraszamy na bloga www.projektstodola.pl.


Czas generowania strony: -1735253457,30s