Pokoje dziecięce | Dekorian Home
TRENDY | 2017-10-31

Pokoje dziecięce

Myślimy o nim na długo zanim nasza pociecha pojawi się na świecie. Urządzamy, najpierw w myślach, a gdy poznamy płeć – w praktyce. Z brzuchem dużym jak piłka skręcamy łóżeczko, wieszamy obrazki i zasłonki, wybieramy tapety. Aranżujemy pokój dla nowego domownika - najważniejszego i najukochańszego lokatora. Dla naszego dziecka!
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

OKIEM ARCHITEKTA

Agnieszka Gwozdowska / www.gwozdowskadesign.pl

Agnieszka Gwozdowska Design Studio

agnieszka gwozdowska architekt

 Pokoje dziecięce stwarzają architektom wnętrz największe możliwości projektowe. Mogą dzięki nim delikatnie przemycać własne niespełnione dziecięce marzenia. Wizje, na które często dorośli nie mają odwagi, idealnie odnajdują się w pokojach kreowanych dla najmłodszych klientów.

 Niewątpliwie trendem, który mocno zaznacza swoją obecność od kilku sezonów jest powrót do natury: ekologiczne materiały, drewno, zieleń, rośliny - wszystko to świetnie sprawdzi się również w pokojach najamłodszych. Niezwykłe możliwości projektowe daje sklejka, z której możemy wyczarować piękne zabudowy (o różnych kształtach), domki na drzewie, pojemne szafy. Możemy zostawić ją w naturalnym kolorze lub pomalować na inny, dowolny. Ze względu na dużą ilość barwnych zabawek, dobrze jest postawić na stonowane kolory ścian i mebli, tak, by po zakończeniu zabawy można było w nim z przyjemnością odpocząć.

 Łatwym, szybkim i tanim sposobem na odmianę dziecięcego wnętrza są naklejki ze zwierzętami i roślinami, w kropki, baloniki lub ze znakiem superbohatera naszego szkraba. Obecnie sporo rodzimych firm oferuje przepiękne wzory w swoim asortymencie. Ciekawym pomysłem są również naklejki z farbą tablicową, nie musimy malować całej ściany, a dziecko ma swoje miejsce na twórcze spełnienie.

 Idealnie w dziecięcej przestrzeni sprawdzi się wszystko co pluszowe, mięciutkie - możemy postawić na modułowy zagłówek obity pięknymi tkaninami lub wykładzinę dywanową. Warto również zwrócić uwagę na detale, które dopełniają stylizacji - np. gałki meblowe o nietypowych kształtach.

Tylko na pozór urządzenie pokoju dziecięcego jest prostą sprawą. Czyżby misie, księżniczki, maskotki, lalki, klocki w kolorach: różowym i niebieskim wystarczały do stworzenia idealnej przestrzeni? Nic bardziej mylnego. By urządzić ciekawy, piękny i praktyczny pokój dla dziecka weźmy pod uwagę fakt, że pokój ten będziemy musieli zmieniać i przeorganizowywać dużo częściej aniżeli salon czy sypialnię. Co roku czeka nas mały remanent albo chociażby przemeblowanie! Cieszycie się na to, prawda?

 

meble dzieciece kutikai

 

meble dzieciece drewniane wedowood 2

 

meble dzieciece pinio

Fot. Śliczne białe mebelki dziecięce dwóch polskich marek: Kutikai oraz Pinio. Produkty tych firm rosną razem z dzieckiem - po niewielkich modyfikacjach łóżeczka służyć mogą od chwili narodzenia nawet przez kilka lat. Drewniane meble w naturalnym kolorze to natomiast projekt duńskiej marki We Do Wood. 

pokoj dzieciecy w stylu skandynawskim

 

pokoj dla chlopcow

Meble powinny dostosowywać się do wieku  i zmieniających się potrzeb dziecka. W pierwszych latach dotyczy to przede wszystkim łóżeczka. Potem także mebli do siedzenia, przechowywania zabawek i ubrań. Nie zdążymy się obejrzeć, a będziemy musieli także podjąć decyzję, gdzie postawić biurko, powiesić półki na podręczniki, zorganizować dogodne miejsce do pracy przy komputerze. Fot. Home-designing.com, Cdn.co

 Czym skorupka za młodu nasiąknie... Oj, tak! Dlatego staramy się, by pokoje naszych dzieci, były nie tylko wygodne i praktyczne, lecz także piękne. Z przejęciem wybieramy tapety, ekscytujemy się wyborem kolorów mebli i pościeli. Na szczęście – oferta sklepów z asortymentem dla dzieci jest coraz bogatsza. W pokojach dziewczynek najlepiej sprawdzają się bielone mebelki w stylu skandynawskim. Będą one dobrze wyglądały zarówno w królestwie zbuntowanej trzylatki, jak i pilnej uczennicy podstawówki. Dla chłopców wybierajmy meble z naturalnego drewna lub w bardziej intensywnych odcieniach. Tutaj może być nowocześniej! Maska superbohatera zawieszona na oparciu stylowego krzesła  będzie trafioną stylizacją.

 Kolory ścian i tapety to w pokojach najmłodszych bardzo ważny element wystroju. Psychologowie podkreślają, że odpowiednio dobrane wspomagają prawidłowy rozwój dziecka. Scenki rodzajowe z ukochanymi bohaterami (np. z Muminkami) - pobudzają wyobraźnię, kolory natomiast, wpłyną na zachowanie naszych pociech: czerwony – pobudzi, niebieski – da poczucie bezpieczeństwa, różowy – nastroi optymistycznie, a zielony – uspokoi. Specjaliści podkreślają również, że dzieci zaczynają rozróżniać barwy około 3 roku życia. Warto skonsultować się z nimi przy doborze palety ich własnego pokoju. Okaże się, o zgrozo, że będą miały swoje wyraźne preferencje kolorystyczne.

 

tapeta sandudd w muminki zielen

 

tapeta w muminki sandudd 4

Fot. Fińska marka Sandudd  to największy producent tapet w Finladii. Istnieje od 1885 roku. W swojej ofercie ma bardzo bogaty wybór prześlicznych okładzin z Muminkami. Tapety tej marki można kupić także w Polsce w salonach Dekorian. Fot. Sandudd 

tapeta superbohaterowie mindthegap 2

 

tapeta superbohaterowie mindthegap 

Fot. MINDTHEGAP to tapety, które przenoszą nas w inny świat. Niezwykłą wolność tworzenia oraz niczym nieskrępowaną wyobraźnię twórców docenią z pewnością także i nasze nastoletnie dzieci. W ofercie tej wyjątkowej marki z Transylwanii znajdziemy genialne grafiki wielkoformatowe dla chłopaków. Statki kosmiczne na ścianie w chłopięcym pokoju to prawdziwy hit. Tapety MINDTHEGAP kupimy w Dekorianie. Fot. mindthegap.

 Dzieciaki uwielbiają przecież rysować po ścianach. Po tych, pomalowanych “tablicówką” nasze dziecko będzie mogło rysować do woli. Wybór takiej farby przyda się także, gdy dziecko dawno już wyrośnie z rysowania kotków. W pokoju ucznia na czarnej ścianie z nadzieją napiszemy “posprzątaj w pokoju” lub “naucz się słówek”.

 

pokoj dzieciecy tablicowka 2

 

pokoj dzieciecy tablicowka 3

 

pokoj dzieciecy tablicowka 4

 

pokoj dzieciecy tablicowka 

Fot. Architekci wnętrz ostrzegają. Nie wszystkie farby tablicowe są dobrej jakości. Niektóre z nich nie spełniają swojej funkcji - nie sposób zmyć raz porysowanej kredą ściany do czysta. Fot. Metropolis (Dekorian.pl), Pitturalavagna.com, Houseofjadeinteriorsblog.com.

 

Czas generowania strony: -1708548893,51s