Piękno według Kanta | Dekorian Home
TRENDY | 2018-06-19

Piękno według Kanta

Kanciaste formy o geometrycznych kształtach na dobre zadomowiły się w naszych wnętrzach. Na tkaninach, meblach, tapetach i dywanach. Wszędzie pełno przenikających się kwadratów, kół, trójkątów czy rombów. Podkreślone mocnym kolorem, sprawiają, że wnętrze staje się dynamiczne i zyskuje nową osobowość.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Moda na geometryczne wzory rozpoczęła się w latach 60. XX w. W ubiorach oraz w wystroju wnętrz pełno było prostych figur o kanciastych lub okrągłych kształtach. Inspiracja prostymi formami widoczna była w architekturze, w projektach twórców Bauhausu, oraz w malarstwie. Wraz z upływem czasu ten dominujący trend ewoluował. W latach 80. królowały abstrakcyjne wzory, geometryczne motywy, połączenia stylów i żywa kolorystyka. Tę szaloną modę we wnętrzach zapoczątkował włoski architekt i projektant Ettore Sottsass, który w swoim mediolańskim mieszkaniu, utworzył grupę projektową Memphis. Nazwa nawiązywała do słów piosenki Boba Dylana „with the Memphis blues again”. Projektanci tworzący w tej estetyce odrzucili zasady „klasycznego designu” i „dobrego smaku”, zastępując je nietypowymi połączeniami materiałów i stylów, od Bauhausu po Pop Art, jaskrawą kolorystyką i kontrastowymi zestawieniami. Do dzisiaj Memphis jest uważany jako jeden z najbardziej wyrazistych nurtów w historii projektowania. Wpłynął nie tylko na wzornictwo, ale również̇ na architekturę̨ i modę̨. Postmodernistyczny styl rządził we wnętrzach prawie dekadę. Dziś znów powraca, w nowej uwspółcześnionej postaci.


Geometryczne desenie oparte na planie koła, trójkąta czy kwadratu w ostatnim sezonie są wręcz uwielbiane przez projektantów wnętrz, którzy chętnie korzystają z prostych, barwnych figur przyjmujących coraz to bardziej złożone kształty. Formy te dominują nie tylko w stylistyce mebli i lamp, ale również w dodatkach i w deseniach. Najgorętszym trendem jest ostatnio dekorowanie ścian geometrycznymi motywami. I nie chodzi tylko o tapety, które zaskakują efektownymi wzorami, ale o przenikające się, malowane barwne kompozycje, zdobiące ściany, ale coraz częściej też… sufity. Geometria ściele nam się również u stóp. Na podłogach dominują dywany odtwarzające liniowe wzory, płytki o geometrycznych kształtach i deseniach nawiązujących do dawnych, historyzujących wzorów. 


O czym należy pamiętać zapraszając geometryczne motywy do naszych wnętrz? Przede wszystkim o zachowaniu umiaru, ponieważ łatwo przekroczyć́ granicę dobrego smaku. Warto też wiedzieć, że nie jest to uniwersalna estetyka, która odnajdzie się w każdym wnętrzu. Raczej nie sprawdzi się w klasycznych aranżacjach, z wyjątkiem bazującego na geometrycznych liniach art deco. Z pewnością nie będzie dobrze się prezentować w stylach rustykalnych czy shabby chic. Geometryczne wzory pokocha nowoczesność w odmianie minimalizmu, popularny styl skandynawski, czy gorący i bardzo modny ostatnio maksymalizm, gdzie umiejętnie dobrane wzory, desenie i kolory stworzą udany miks. Jak mówi szwajcarski projektant Philippe Bestenheider, geometria jest kluczem do zrozumienia rzeczywistości. I tego się trzymajmy. 


Czas generowania strony: -1735252344,75s