Nietypowe wykończenia ścian | Dekorian Home
TRENDY | 2019-05-10

Nietypowe wykończenia ścian

Coraz częściej pragniemy, by ściany, tak jak lampy i meble w naszych domach były oryginalne. Po prostu inne! Architekci wnętrz sięgają więc po mało znane jeszcze materiały i poszukują ich nowych zastosowań.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter


MIEJSKA DŻUNGLA


Ściana zieleni daje zawsze spektakularny efekt! Na lekkim stelażu z automatycznym nawodnieniem nie jest tak trudna w obsłudze, jakby się mogło wydawać. Przy zastosowaniu odpowiedniego oświetlenia można ją mieć nawet w ciemnych wnętrzach. Ma same zalety - pochłania zanieczyszczenia, dotlenia i ma właściwości termoizolacyjne.

  


OKIEM ARCHITEKTA

Gdyby ktoś zadał wam pytanie, jak można wykończyć ściany, jaka byłaby wasza odpowiedź? Pomalować farbą, okleić tapetą? A gdyby można było sprawić, żeby ściany w waszym domu były czymś więcej niż tylko standardową płaszczyzną w jednolitym kolorze? Gdyby można było zamienić ścianę w zielony ogród, czy nadać jej strukturę skóry? Materiały dostępne obecnie na rynku dają nam możliwości kreacji ograniczone jedynie naszą wyobraźnią.

 

Ekolodzy i miłośnicy zielonych wnętrz mogą zamienić swoje ściany w wertykalny ogród. Zielone ściany to doskonałe połączenie nowoczesnych trendów i natury możliwe do zrealizowania nawet w niewielkim wnętrzu. Panele z mchu, trawy oraz roślin można zastosować jako obraz lub zamienić całą ścianę w zieloną powierzchnię.

 

Dla osób ceniących naturalne, ponadczasowe piękno oraz wysoką jakość doskonałym materiałem we wnętrzu będzie kamień. Kamienny fornir to materiał pozwalający na wprowadzenie kamienia wszędzie tam, gdzie zastosowanie ciężkich, sztywnych płyt jest niemożliwe. Cienka warstwa naturalnego kamienia na elastycznym podłożu daje nam nieograniczone możliwości kreowania wnętrza. Wszelkie okładziny z kamienia czy betonu można także zastąpić lekkimi, cienkimi płytami spieków kwarcowych.

 

Odważni fani mody i niestandardowych rozwiązań z pewnością docenią możliwości, jakie dają okleiny wykonane ze skóry ekologicznej. Ten materiał pozwoli stworzyć niepowtarzalny klimat w sypialni czy klubie. Kreacja wymaga odpowiednich materiałów pozwalających uzyskać indywidualny efekt. Dla mnie jako projektanta wnętrz z kilkunastoletnim doświadczeniem ważne jest, by materiał zastosowany na ścianie nadawał wnętrzu niepowtarzalny charakter oraz był przyciągającym uwagę akcentem w przestrzeni mieszkania lub domu.

 

architekt wnętrz Agnieszka Bojarowicz /www.bbmulier.pl

 

SPIEKI KWARCOWE


To stosunkowo nowy materiał. Uniwersalny, wytrzymały, pozwalający na zachowanie higieny we wnętrzu. Spieki kwarcowe powstają z naturalnych materiałów (iły łupkowe, skały granitowe, pigmenty ceramiczne). Używane są zarówno we wnętrzach (na ścianach i podłogach), a także na elewacjach budynków. Spieki kwarcowe to materiał niezwykle zróżnicowany pod względem formatów oraz kolorystyki. Niektóre ze spieków kwarcowych do złudzenia przypominają fakturą i kolorem metale (miedź, żelazo, mosiądz), inne z kolei - drewno, tapety i naturalny kamień (marmur, trawertyn, onyx). Ze względu na mnogość wzorów materiał ten pasuje do każdego rodzaju wnętrza, od industrialnych przestrzeni loftów, po przytulne, stylowe apartamenty w starym budownictwie. 

 

BIOSURFACE MATERIAL


To unikatowy materiał pochodzenia organicznego, absolutna nowość wśród ściennych okładzin dekoracyjnych. Łączy w sobie właściwości kompozytów opartych na mączce dolomitowej i żywicach syntetycznych oraz elementów natury, np. szyszek, kory, patyczków, trzciny czy traw. Biosurface sprawdza się przede wszystkim w łazienkach (idealnie pasuje do wnętrz urządzonych w klimacie eko i Zen). 

 


OKIEM ARCHITEKTA

 

Moda na naturalne materiały we wnętrzach trwa i ostatnio przechodzi swój renesans. Obserwując aktualne światowe trendy w aranżacji wnętrz, nietrudno nie zauważyć coraz większej ilości ciekawych, odbiegających od standardów rozwiązań i materiałów wprowadzanych do wykończenia i dekoracji ścian, podłóg a nawet mebli. Popularna stała się roślinność taka jak wertykalne ogrody, mchy, spieki kwarcowe oraz skóra i to nie tylko taka, do jakiej się przyzwyczailiśmy – głównie w tapicerce meblowej, dzisiaj skóra może pokrywać także podłogę czy ścianę!

 

Wnętrza wzbogacone o elementy naturalnej roślinności, są idealnym miejscem do odpoczynku i regeneracji. Od dawna wiadomo, że paprocie i bluszcze znane są z oczyszczania powietrza i pochłaniania szkodliwych substancji ze środowiska, natomiast mchy w filozofii japońskiego Zen, uważane są za symbol pokoju, ciszy i trwałości. Spieki kwarcowe są mieszanką iły łupkowej, skały granitowej z pigmentami ceramicznymi, dzięki czemu są niezwykle trwałe a ich mnogość struktur, kolorów i faktur daje wiele możliwości zastosowań. Po takie nowoczesne rozwiązania architekci sięgają już nie tylko przy projektowaniu przestrzeni hotelowych, galerii, SPA & WELLNES czy restauracji, ale także do prywatnych rezydencji, domów i mieszkań.

 

architekt wnętrz Aleksandra Lepka / www.alldesign.com.pl


OKŁADZINY KAMIENNE 


Coraz bardziej popularne pośród amatorów wnętrz w klimacie rustykalnym. To specjalnie przygotowane do bezpośredniego położenia na ścianie płytki kamienne wykonane z litej skały osadowej - łupka (o nierównej, autentycznej fakturze). Sprzedawane w paczkach są bardzo łatwe do ułożenia, a wyglądają naprawdę spektakularnie. Sprawdzają się jako dekoracja kominków lub fragmentów ścian w salonie lub holu. Nie polecane do łazienek i kuchni ze względu na trudności w czyszczeniu.  Na rynku są także okładziny imitujące naturalny kamień, wykonane z dwóch warstw:  tłucznia marmurowego i poliuretanu o wysokiej gęstości. Dzięki takiemu rozwiązaniu okładziny te są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz zmienne warunki atmosferyczne. Dlatego polecane są również jako wykończenie elewacji budynku. 

 

 

PŁYTY BETONOWE


Betonowe płyty okładzinowe można łączyć bez szczelin, bez fug. Występują w różnych rozmiarach i formach oraz wykończeniach (także w formach trójwymiarowych). Niektóre z nich są gładkie, polerowane, niektóre naśladują betonowe podciągi, elementy konstrukcyjne budynków. Betonowe płyty sprawdzają się we wnętrzach typu loft, a także w nowoczesnych wnętrzach z dużą dawką koloru. 


 

DREWNIANE PANELE DEKORACYJNE 


Wykonane z naturalnego drewna. Występują w wielu rodzajach wykończeń. Wprowadzają do wnętrza formy charakterystyczne dla nowoczesnego wzornictwa. Co istotne - drewniane panele ścienne nie nadają się raczej do łazienek i kuchni, bowiem ich montaż możliwy jest wyłącznie w pomieszczeniach o niskiej wilgotności, np. w salonie lub holu, a także w sypialni. 


ŚCIENNE OKŁADZINY SKÓRZANE


Idealne do luksusowych, ekskluzywnych wnętrz. Trudno w to uwierzyć, ale nadają się także i na podłogę. Najczęściej stosowane w sypialniach, salonach i gabinetach. Na rynku dostępne są w elementach o różnych wymiarach, zróżnicowanej kolorystyce (10 odcieni od grafitowych szarości, przez intensywne brązy, aż po stonowaną czerń), a na indywidualne zamówienie - dowolny kolor! Na okładzinie możliwe jest także wytłoczenie motywu skóry węża, szachownicy lub wzorów florystycznych.



OKIEM ARCHITEKTA

 

Dobrze zaprojektowana przestrzeń jest niezbędna, żeby dać odpocząć duszy i ciału. Wykorzystanie niestandardowych materiałów pomaga wyrazić indywidualność i podkreślić kreatywność mieszkańców, dlatego projektanci coraz częściej sięgają po dobrze znane materiały, ale wykorzystują je w sposób innowacyjny. Skóra, mech, spieki kwarcowe - dzięki nim możemy kreować przestrzenie, w których struktura i kolor tworzą harmonijną całość, przechodząc ze ścian na podłogę i meble; wnętrza, których różnorodność kolorystyczna buduje niepowtarzalną atmosferę.

Architekt wnętrz Gala Tarsa / www.studiogala.eu


 

Czas generowania strony: -1732571581,71s