Niech zazieleni się maj! | Dekorian Home
TRENDY | 2017-10-18

Niech zazieleni się maj!

Długo wyczekiwana wiosna wciąż nie rozpieszcza nas swoimi urokami. Wszystkich stęsknionych po zimie za zapachami, soczystymi kolorami zachęcamy do wizyty na Targach Designu Wzory, którym patronujemy.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Roślinny trend, nurt określany mianem urban jungle, czyli miejskiej dżungli, jest aktualnie jednym z najważniejszych prądów we wnętrzarstwie i jak się okazuje, także w polskim designie. Będzie również tematem przewodnim tej edycji. Jak mówią Organizatorki - Jagoda Valkov i Aleksandra Pawelska: „Kłaniamy się wiośnie. Na Wzorach dostarczymy wielu zmysłowych wrażeń i choć pogoda na zewnątrz wciąż jest bardzo kapryśna, pomożemy zrealizować marzenie o eksplozji natury we wnętrzu, na przekór trudnościom atmosferycznym”. Dzięki krótkiemu przewodnikowi po wystawcach, którzy zaprezentują się 20-21 maja w Domu Braci Jabłkowskich w Warszawie, przekonacie się, że istnieją rośliny i sposoby ich ekspozycji, o których nawet Wam się nie śniło. 

Kokedamn - czyli roślinne kule

Założycielką studia Kokedamn jest Asia Hobora, która zainteresowała się tematem, szukając alternatyw dla klasycznych doniczek. Zachwycił ją minimalizm, naturalność i oryginalna forma roślinnych instalacji w kulach. Szybko zaczęła zgłębiać dosyć skomplikowaną technikę ich wykonywania i stała się w tej dziedzinie ekspertką. Tradycja, którą dziś podtrzymuje w swojej pracowni, wywodzi się z Japonii i ma ćwierć wieku. Polega na uprawie roślin w specjalnie przygotowanej mieszance ziemi, składającej się z torfu keto, gliny akadama oraz ziemi kwiatowej. Całość jest otulona mchem, który stanowi naturalną osłonkę. Kokedama może cieszyć nasze oczy od 2 do 4 lat. Jeśli umieścimy w niej szybko rosnącą roślinę, należy ją odświeżyć, dodając kolejne warstwy podłoża lub przesadzić do zwykłej donicy. 

 

kwiat w kuli z mchu kokedamn 4

 

kwiat w kuli z mchu kokedamn 1

 

kwiat w kuli z mchu kokedamn 3

 

Project Cube - z miłości do geometrii

Pracownia Project Cube została założona przez Aleksandrę Pociej, miłośniczkę podróży i sztuki, m.in. twórczości Pieta Mondriana. W trakcie zwiedzania wystawy w jednym z zagranicznych muzeów projektantka odkryła niezwykłe rośliny - oplątwy, które zafascynowały ją na tyle, że postanowiła spopularyzować je na rodzimym gruncie. Tillandsie (łac. nazwa oplątw) są fenomenem w świecie natury - mogą rosnąć bez ziemi, a wszystkie składniki odżywcze czerpią z wody i powietrza. W naturalnych warunkach, w lasach tropikalnych czy na pustyniach, rosną, wspierając się na drzewach lub kamieniach. Chcąc nieco „oswoić” ten stosunkowo mało znany gatunek, założycielka marki nadaje swoim podopiecznym pieszczotliwe imiona, nawiązujące do ich niesamowitych, rzeźbiarskich kształtów. W butiku znajdziemy na przykład „Meduzy” przypominające włosy mitycznych potworów, strzeliste „Trawki”, czy spektakularne, kuliste „Królowe”. Oplątwy nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Wystarczy raz w tygodniu spryskać je wodą lub zanurzyć w kąpieli, dlatego świetnie sprawdzają się jako towarzysze niedoświadczonych i zapracowanych mieszczuchów. Rośliny zainspirowały projektantkę do stworzenia kolekcji kubików, które doskonale zastępują naturalne podpory i stanowią bardzo adekwatną oprawę dla genialnie „zaprojektowanych” roślin. W ofercie Project Cube znajdziemy podstawy bazujące na bryle sześcianu - największe to penta cube złożone z pięciu modułów. Do wyboru są dwie wersje - białe oraz bukowe, obie są wykonywane ręcznie przez pracownię stolarską z Mazur.

 

oplatwa terrarium project cube

 

oplatwy kubik project cube

 

oplatwy kubik penta cube project cube

 

GreenBells - lasy i ogrody w słoiku

Pracownia została założona na fali podróży po Azji Wschodniej, w której projektanci zachłysnęli się tamtejszą, absolutnie wyjatkową, tradycją zamykania natury w szkle oraz miniaturyzowania świata (znaną wszystkim dzięki sztuce tworzenia drzewek bonsai). Swoją cegiełkę pod GreenBells dołożył także miłośnik botaniki Dr. Nathaniel Bagshaw Ward, który w wiktoriańskiej Europie popularyzował fenomen roślinnych terrariuów. GreenBells proponują mały, tętniący życiem mikroświat, zamknięty w szklanych słojach z korkowymi wiekami. Głównym warunkiem utrzymania spektakularnego efektu ogrodu w mikroskali jest zapewnienie roślinom optymalnych warunków. Do czasu wytworzenia odpowiedniego mikroklimatu konieczne jest kontrolowanie poziomu wilgotności wewnątrz szklanego pojemnika. Kluczem do sukcesu jest systematyczność, ale także umiar i wyczucie. Rośliny lubią wilgoć, jednak w nadmiarze może im ona zaszkodzić, dlatego trzeba je uważnie obserwować i reagować, na przykład odkryć wieko, gdy na wewnętrznych ściankach pojawi się skroplona para. 

 

ogrod w sloiku greenbells 2

 

ogrod w sloiku greenbells

 

ogrod w sloiku greenbells 3

 

Pocket Garden - kieszonkowa zieleń

Pracownia tworzy wertykalne ogrody - rośliny zainstalowane w filcowych kieszeniach. W tak nietypowy sposób można dzięki Pocket Garden rozwinąć własny zielnik, czy zapewnić sobie małe zielone płuca w biurze lub domu. Filcowe moduły w odcieniu głębokiej szarości doskonale komponują się ze świeżą zielenią roślin i pasują do wielu estetyk. Kieszenie można kolekcjonować, stopniowo rozbudowując ogród do wymarzonej skali, nawet obejmujący nawet całą ścianę. Pocket Garden wspiera naturę również dosłownie - do szycia materiałowych kwietników wykorzystuje filc pochodzący z recyclingu. 

 

kieszonkowy ogrod pocket garden

 

kieszonkowy ogrod pocket garden 2

 

kieszonkowy ogrod pocket garden 3

 

Wzorom będzie towarzyszył program warsztatowy. W kalendarzu znajdziemy m.in. warsztaty z tworzenia kul kokedamy, aranżowania balkonu, czy tworzenia donic makramowych. Gorąco polecamy!

 

Targi Designu WZORY

FB Wydarzenia

20-21 maja, godz. 11-19

Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy

ul. Bracka 25, Warszawa

wstęp bezpłatny

 

Czas generowania strony: -1732570245,49s