Kruche szkło - silny trend | Dekorian Home
TRENDY | 2018-07-03

Kruche szkło - silny trend

Ten ostatnio bardzo modny materiał budzi zachwyt wśród projektantów nie tylko szkła, ale również oświetlenia, dodatków i mebli. Od dwóch sezonów obserwujemy powrót do wnętrz kolorowego szkła, które stało się dominującym trendem w świecie wnętrz.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter


Okiem architekta
Joanna Gostkowska-Białek

Szkło daje nam niekończące się możliwości aranżacyjne ze względu na jego plastyczność oraz wytrzymałość. Nie tylko może być wykorzystane jako elementy dekoracyjne czy dodatki do wnętrza.  Łącząc tradycję oraz postęp technologiczny na zamówienia artysta szklarz czy dany producent może dla nas wykonać unikatowe skrzydła drzwiowe, ścianki działowe, kabiny przyszłościowe, meble, blaty, fronty meblowe, schody a może i przede wszystkim lampy. Osobiście we wnętrzach najbardziej lubię stosować lampy z barwionego szkła. Oprócz walorów wizualnych - jak sam materiał, niestandardowe kształty czy kolorystyka, dochodzą nam kwestie gry samym świtałem - przy doborze żarówki w odpowiedniej temperaturze barwowej możemy uzyskać niezwykłe efekty. Szkło jako materiał sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, jest uniwersalne i ponadczasowe a na dodatek łatwe w utrzymaniu  czystości.

Szkło od niepamiętnych czasów znajduje szerokie zastosowanie w życiu codziennym. Człowiek nauczył się wytwarzać ten kruchy materiał ok. 3,5 tyś. lat temu. Według archeologów jako pierwsi szkło zaczęli produkować je mieszkańcy Mezopotamii. Dzisiaj rozwój zaawansowanych technologii sprawia, że produkcja szkła odbywa się na wielką skalę. Jednak te najbardziej rasowe okazy to dzieła nie fabrycznej taśmy, ale rąk najlepszych szklarzy. Doskonalona przez wieki technika dmuchania szkła została podniesiona do rangi sztuki. A wszystko to miało swój początek wieki temu na włoskiej wyspie Murano. Szklane cacka wytwarzane w Wenecji osiągnęły taki kunszt i sławę, że w XIII wieku ich wyrób został pod pretekstem pożaru przeniesiony na leżącą  w pobliżu Wenecji niedużą wyspę. A wszystko po to, żeby ustrzec tajemnicy „receptury” włoskich szkieł. Za ich ujawnienie rzemieślnikom groziło więzienie, a nawet śmierć. W zamian za zakaz opuszczania wyspy włoscy szklarze otrzymywali specjalne przywileje społeczne i finansowe. Dziś wyspa kipi turystami, a wytwarzane szkła można oglądać na każdym rogu. Są niewątpliwie wielką atrakcją turystyczną. Weneckie szkła z `Murano urzekają nieskazitelną urodą, a ich ceny są czasem niebotycznie wysokie. Szkło z Murano jest idealnie przejrzyste i nigdy nie jest malowane. Niezwykłe kolory wynikają z barwienia jeszcze półpłynnej substancji. 


Dziś świat oszalał na punkcie kolorowego szkła i po latach zapomnienia odkrył je na nowo. W końcu nic tak pięknie i tak subtelnie nie dekoruje wnętrza. Wracamy do starych technik, do dawnych kolekcji. Na topie są kolorowe wazony, figurki, szklane bibeloty z lat 60. Na ten okres przypada też złoty czas polskiego szkła. To w tym paradoksalnie smutnym czasie z polskich uczelni wyszli najwięksi mistrzowie tworzący w tym kruchym materiale. Szkło Zbigniewa Horbowego jest znane na całym świecie, jako niedościgniony wzór dla współczesnych designerów. 


Barwione szkło to oryginalny sposób na ciekawe efekty kolorystyczne we wnętrzach. Pięknie odbija światło tworząc niezwykle ciekawą optyczną grę. Choć wygląda na kruche, szkło barwione w masie jest zazwyczaj bardzo trwałe. Nie porysuje się, nie zmieni koloru i jest mocnym, efektownym akcentem dekoracyjnym. Ostatnio stało się tak popularne, że wykorzystuje się je nie tylko do produkcji stołowych bibelotów, ale również lamp, a nawet mebli. 


Czas generowania strony: -1735253539,47s