Wybór podłogi do nowo urządzanego wnętrza, to decyzja dająca konsekwencje na długie lata. Powinna być ładna i funkcjonalna. Wybór jest olbrzymi, jeżeli chodzi o materiał i kolekcje w danym segmencie.
Drewno to najstarszy i wizualnie ponadczasowy rodzaj posadzki. Pięknie się prezentuje i daje poczucie ciepła, w każdym sposobie ułożenia. Długie deski, jodełka czy mozaika – wybór zależy od tego, jaki chcemy uzyskać charakter wnętrza. Pierwsze sprawdzą się w przestrzeniach prostych, nowoczesnych, drugie i trzecie w bardziej klasycznych aranżacjach. Kolor i rodzaj drewna to również bardzo szeroka gama wyboru. W naszym klimacie najlepiej sprawdzi się dębina - twarda i stabilna. Możemy na niej uzyskać ciekawe rezultaty kolorystyczne stosując oleje i bejce oraz szczotkując. Podłogi drewniane warstwowe można układać również na ogrzewaniu podłogowym. Nie nadają się jednak do pomieszczeń mokrych i o dużym natężeniu ruchu. Tam sprawdzą się płytki gresowe i winylowe. Pierwsze mogą występować w różnych wykończeniach - imitacji kamienia, drewna, betonu, w połysku czy macie. Są bardzo trwałe, twarde i wytrzymałe. Występują w dużych formatach, co dodaje elegancji, eliminując nielubiane fugi.
W ostatnich latach przebojem na rynek weszły podłogi winylowe występujące w bardzo podobnych wzorach ja płytki gresowe. Oprócz tego w ich ofercie znajdują się odważniejsze rozwiązania jak kolorowe figury geometryczne: trójkąty, heksagony, oktagony, które można ze sobą dowolnie zestawiać, tworząc wzory z efektem trójwymiarowym. Winyle są bardzo wytrzymałe, a przy tym cienkie i lekkie oraz łatwe w układaniu.
W pomieszczeniach sypialnianych sprawdzą się wykładziny dywanowe - miękkie, ciepłe, przytulne. Najprzyjemniejsze w dotyku są te z długim włosem.Ten rodzaj podłogi najlepiej wybrać w spokojnym, stonowanym kolorze by nie męczył i nudził. Nie należy obawiać się czyszczenia, gdyż na rynku możemy kupić specjalne środki do plam różnego pochodzenia.
Ostateczna decyzja o wyborze podłogi powinna być przemyślana
i nie podejmowana pod wpływem emocji czy panujących trendów.
Na pewno najpopularniejszym i ponadczasowym materiałem jest nadal naturalne drewno. Parkiet czy równo ułożone deski to uniwersalne rozwiązanie, które będzie zawsze dobrze wyglądało w każdym wnętrzu, niezależnie od stylu. Drewno ma wiele zalet, ale nie wszystkie gatunki nadają się do położenia na podłodze. Najtrwalszym i najszlachetniejszym rodzajem jest dąb. Ma znakomite parametry. Jest bardzo twardy i odporny na ścieranie. Dzięki temu niełatwo go uszkodzić. Z powodzeniem może być stosowany również na podłogi, które są intensywnie użytkowane. Jak każde drewno pracuje w zależności od zmian wilgotności w pomieszczeniu. Warto dbać o właściwe nawilżenie powietrza w domu, zwłaszcza zimą. W przypadku dębu, który pracuje mniej niż inne gatunki, ryzyko wypaczenia się klepek czy desek i powstawania między nimi szpar jest minimalne. Dąb ma piękny, naturalny rysunek, ale niektórzy lubią zmieniać jego barwę. Nawet przy wybarwianiu zachowuje wyrazistą strukturę i widoczne usłojenie. Jego naturalny charakter często podkreśla się szczotkowaniem, uzyskując jeszcze bardziej widoczną strukturę, wyczuwalną pod stopami. Drewniany parkiet można układać na różne sposoby. Bardzo modna ostatnio jest francuska jodełka. Dodaje wnętrzom elegancji i wytworności. Wyglada świetnie w tradycyjnych i nowoczesnych wnętrzach. Klepki przycięte pod kątem 45 st. optycznie powiększają przestrzeń. Coraz więcej właścicieli mieszkań decyduje się na odważniejsze sposoby układania, które nadają podłodze i całemu wnętrzu niepowtarzalny charakter. Klepki wybarwia się na róże odcienie drewna i łączy ze sobą, albo wręcz maluje się niektóre na odważne kolory i układa z nich geometryczne kompozycje. Sposobów jest wiele. Do odważnych świat należy.
Miękka wykładzina zawsze była w modzie. Często stosowana jest w prywatnych pomieszczeniach typu sypialnia czy pokoje dzieci. Jest miła w dotyku, ciepła i w przeciwieństwie do podłogi drewnianej czy płytek łatwiej ją zmienić. Warto to robić co jakiś czas. Nowa „odświeży” - w przenośni i dosłownie aranżację. Zwłaszcza jasna szybciej ulega zabrudzeniom, chociaż producenci nowoczesnych wykładzin zapewniają, że nie zbierają się w nich roztocza ani kurz, są antyalergiczne i odporne na plamy, a kiedy nawet zdarzy się zabrudzenie, można bez problemu je usunąć.
O wiele praktyczniejszym rozwiązaniem jest podłoga z ceramicznych płytek. Bogactwo wzorów i kolorów jest tak ogromne, że można z nich ułożyć naprawdę piękną podłogową kompozycje. Mają odpowiedni stopień ścieralności, są łatwe w montażu, w użytkowaniu, nie widać na nich tak bardzo zabrudzeń (zwłaszcza na tych w desenie), dają się bez problemu odkurzyć oraz zmyć. Coraz więcej firm wypuszcza płytki imitujące drewno (to propozycja dla tych, którzy nie mogę się bez niego obejść, a z różnych względów nie decydują się na ten materiał). Dobrym rozwiązaniem są także podłogi winylowe. Mocne, praktyczne i higieniczne, w ogromnym wyborze wzorów i kolorów: od jaskrawych, abstrakcyjnych i czarno-białych, po idealne imitacje materiałów naturalnych, takich właśnie jak drewno czy kamień. Winyl jest też przyjemny w dotyku, zapewnia komfort pod stopami. Bogaty wybór podłóg winylowych oferują salony z wyposażeniem wnętrz Dekorian Home. Marka Designflooring na przykład, proponuje niepowtarzalne wzory inspirowane drewnem. Ich unikatowość wynika z niezwykłej dbałości o detale: autentyczna, piękna faktura drewna; naturalna kolorystyka z subtelnymi tonami i deseniami to sekret całej linii. Dla miłośników ciepłych, przytulnych aranżacji płyty winylowe imitujące naturalny dąb czy parkiet będą perfekcyjnym wyborem.
Czas generowania strony: -1732571696,25s