Jego wysokość drewno | Dekorian Home
TRENDY | 2019-04-25

Jego wysokość drewno

Podłoga drewniana we wnętrzu to piękny element architektury pomieszczenia, ale i wymagający materiał wykończeniowy. Zanim zdecydujemy się na zaproszenie drewna do domowych przestrzeni warto bliżej mu się przyjrzeć. O pomoc poprosiliśmy Macieja Wolniaka, eksperta marki Nobifloor. Przybliży on światowe trendy w dziedzinie podłóg drewnianych, ich zalety i wady, a także udzieli praktycznych rad, jakimi kryteriami kierować się przy wyborze desek do własnego domu. Zapraszamy do świata tego szlachetnego materiału.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

ciemne drewno na podlodze

 

Czy tytułem wstępu mógłby pan przybliżyć naszym czytelnikom markę Nobifloor, którą Pan reprezentuje?

 Nobifloor to przede wszystkim bardzo przemyślane portfolio podłóg drewnianych, perfekcyjnych pod względem wzorniczym i jakościowym. Naszą ambicją nigdy nie było posiadanie największej pod względem ilościowym oferty podłóg na polskim rynku. Przeciwnie, chcieliśmy zaoferować naszym klientów kilkadziesiąt nietuzinkowych wzorów, które ich zachwycą, a zarazem będą wyznaczały trendy w dziedzinie podłóg drewnianych. Nieskromnie powiem, że ten cel udało się zrealizować. Aktualnie współpracujemy z 5 europejskimi fabrykami, które specjalnie na nasze zamówienie produkują podłogi sygnowane marką Nobifloor. Nie było im łatwo znaleźć się w tym gronie, bo „casting” obejmował kilkudziesięciu światowych producentów. Ostateczny wybór poprzedzony był bardzo wnikliwą analizą rynku, setkami spotkań i dziesiątkami imprez targowych . W tym gronie są zarówno największe europejskie firmy podłogowe, jak i małe rodzinne manufaktury rzemieślnicze, w których duża część pracy z drewnem odbywa się ręcznie. Wybór kolorystyki i stylistyki wykończenia podłóg konsultowany jest z projektantami wnętrz i stylistami, aby jak najlepiej odzwierciedlał on światowe trendy w aranżacji wnętrz. Podłogi drewniane to jednak nie tylko wygląd, ale również walory użytkowe. W ofercie Nobifloor mogą znaleźć się wyłącznie deski, które przejdą rygorystyczne testy weryfikujące ich trwałość i bezpieczeństwo. Naszą filozofię pracy z klientem bardzo dobrze ilustruje włoskie określenie modowe „su misura”, oznaczające produkt „szyty na miarę”, idealnie odpowiadający oczekiwaniom klienta. Marka Nobifloor, dzięki bardzo indywidualnemu podejściu, jest w stanie przygotować dla klienta podłogę perfekcyjnie dostosowaną do jego potrzeb estetycznych i użytkowych.

  

drewno w sypialni

 

Zacznijmy od początku. Dlaczego drewno?

Wraz ze światowym trendem we wzornictwie i aranżacji wnętrz, który można określić hasłem „Powrót do natury” drewno przeżywa swój złoty czas. Obok innych materiałów takich jak naturalny kamień czy skóra jest ono ulubionym tworzywem ekspresji artystycznej designerów i projektantów wnętrz. Drewno stosowane jest w bardzo różnych miejscach o rozmaitym przeznaczeniu. Jest symbolem naturalności, który perfekcyjnie łączy walory dekoracyjne i użytkowe. Bez względu na wybrany gatunek, drewniana posadzka ociepli wnętrze i sprawi, że podłoga będzie miła w dotyku szczególnie w kontakcie z bosymi stopami. Należy obalić szkodliwy dla drewnianych podłóg mit, że współgrają one tylko z rustykalnym czy prowansalskim klimatem wnętrza. Odpowiednio wykończona podłoga z drewna doskonale podkreśli charakter wielkomiejskiego loftu i subtelnie ociepli surowy, minimalistyczny apartament. Drewno nadaje wnętrzu szlachetnej aury, która sprawia, że czujemy się w nim wyjątkowo.

 

drewno lazienka

 

A jaki rodzaj podłóg drewnianych jest obecnie najmodniejszy?

Niezmiennie od 3-4 lat najmodniejsze są bardzo szerokie i długie deski wykończone w naturalny sposób. Najpopularniejszym gatunkiem drewna stosowanym do dekoracji podłóg jest dąb. Wśród kolorów prym wiodą szarości, biele i drewno w swoim autentycznym odcieniu. Poza kolorystyką i gatunkiem drewna niezwykle istotne jest również oczekiwania klienta w temacie standaryzacji wyglądu desek. Część klientów preferuje bardzo naturalny wygląd drewna - z sękami, pęknięciami, ubytkami, czyli w takiej formie, w jakiej stworzyła go natura. Pozostali klienci poszukują desek w odsłonach selekcjonowanych, pozbawionych sęków i innych niedoskonałości. Obecnie zdecydowanie większą popularnością na świecie cieszy się drewno w jak najbardziej naturalnej odsłonie, a więc z wspomnianymi znakami charakterystycznymi. Kolejną kwestią, o której należy pamiętać, jest finalne wykończenie deski. Zamiast podłogi lakierowanej na wysoki połysk warto zastanowić się nad wersją olejowaną. Taki sposób wykończenia podkreśla piękno drewna, jego kolor i nadaje mu delikatnego satynowego połysku. Podłogi olejowane pięknie się starzeją - nabierają szlachetności starego drewna. Dużą zaletą tego typu parkietu jest sposób jego konserwacji i renowacji. Bez konieczności ponownego cyklinowania podłogę odnawia się nakładając jedynie nową warstwę oleju.

Współczesne trendy w dziedzinie podłóg drewnianych doskonale ilustruje najnowsza kolekcja Modern marki Nobifloor, w szerokim wachlarzu 20 odcieni, w którym główną rolę odgrywają najmodniejsze od kilku sezonów szarości, biele oraz odcienie drewna w jego naturalnej odsłonie. Pięknie wybarwiona deska to jednak dopiero połowa sukcesu. Aby uzyskać ciekawy i nietuzinkowy efekt wizualny stosuje się różnego rodzaju techniki wykończeniowe. Podłogi z kolekcji MODERN swój zjawiskowy wygląd zawdzięczają m.in. takim zabiegom jak szczotkowanie, heblowanie czy młotkowanie.

 

jasne drewno salon

 

A czy modny jest parkiet w postaci bardziej skomplikowanych wzorów?

Zdecydowanie tak. Architekci wnętrz dostrzegli bardzo duży potencjał dekoracyjny parkietu, który nie musi być układany w nudną cegiełkę. Na podłodze powstają prawdziwe arcydzieła sztuki rzemieślniczej. Wykwalifikowani parkieciarze bez problemu ułożą podłogę w tzw. jodłę francuską lub węgierską. W ofercie Nobifloor można znaleźć różne warianty ułożenia podłogi, w tym kilka wzorów jodły. Marka Nobifloor jest otwarta na wysoce zindywidualizowane zamówienia klienta. Dla przykładu korzystając z naszych usług klient lub architekt może wybrać rozmiar „jodły”, kąt zacięcia oraz kolorystykę podłogi.

 

A czy są jakieś reguły dotyczące doboru kolorystyki podłogi? Czy powinna być ona spójna z kolorystyką ścian albo mebli?

To raczej podłoga jest głównym aktorem domowej aranżacji i zarazem najbardziej użytkowanym elementem wnętrza. Powinna ona oczywiście współgrać z meblami, dodatkami i kolorystyką ścian, ale to z reguły podłoga tworzy bazę wnętrza, do której dobierane są pozostałe elementy. Często bardzo charakterystyczna deska z „pazurem” determinuje wygląd całego pomieszczenia. Może ona stanowić główną dekorację salonu i wtedy nie potrzebne będą dodatki w postaci zdobnych tkanin, intensywnej kolorystyki ścian czy wzorzystych tapet.

 

drewniana podloga deski

 

Jaka jest pana zdaniem przewaga podłogi drewnianej nad płytkami ceramicznymi czy panelami?

Podłoga drewniana w przeciwieństwie do paneli czy płytek ceramicznych jest w pełni naturalnym materiałem wykończeniowym. Wpływa to na walory dekoracyjne, ale ma też konsekwencje użytkowe. Drewno ma piękny rysunek, tworzy we wnętrzu bardzo przytulny klimat, którego nie oddadzą nawet najlepszej jakości panele. Deski są ciepłe i miłe w dotyku, dzięki czemu są idealnym wykończeniem podłogi w salonie, sypialni czy pokoju dziecięcym. Drewniana podłoga w sposób naturalny podnosi prestiż wnętrza. Parkiet bardzo dobrze wpisuje się również w światowy trend otaczania się naturalnymi, wysokiej jakości materiałami. Nie należy jednak zapominać, że podłogi drewniane w porównaniu z panelami i ceramiką, wymagają bardziej skomplikowanej codziennej pielęgnacji.

 

Czy podłoga drewniana wymaga specjalnych warunków w pomieszczeniu, odpowiedniej temperatury lub wilgotność?

Zdecydowanie tak. To bardzo ważne, aby mikroklimat wnętrza spełniał odpowiednie parametry. Bezwzględnie najważniejszym elementem, o który muszą zadbać posiadacze podłogi drewnianej jest wilgotność powietrza. Zarówna na etapie montażu, jak i samego użytkowania podłogi, wilgotność powinna wynosić 45-60%. Zbyt niska wilgotność powietrza to „cichy zabójca” dla podłóg drewnianych, który w pierwszym etapie powoduje rozszczelnianie desek, a w dłuższej perspektywie czasowej prowadzi do ich „łódkowania” i pękania. Problem z niską wilgotnością w naszym klimacie pojawia się głównie w okresie zimowym. Sytuacja dotycząca wilgotności powietrza zmienia się diametralnie w lecie, kiedy wilgotność powietrza na zewnątrz sięga 80%-90%. Wtedy powinniśmy monitorować czy wilgotność w naszych domach nie jest zbyt wysoka. Za wysoka wilgotność może doprowadzić do rozszerzania się desek i wypaczania podłogi. Musimy również zadbać o temperaturę w przedziale 18-22° C. Należy pamiętać, że podłoga podłodze nie równa. Niezwykle ważna jest również konstrukcja samej deski. Posłużę się tutaj przykładem naszej najnowszej kolekcji Modern, którą właśnie wprowadziliśmy do oferty. Konstrukcja desek z Modern wykorzystuje elementy klasycznej konstrukcji trójwarstwowej oraz deski multiwarstwowej. Deska zbudowana jest z 3 warstw - wierzchniej dębowej o charakterze dekoracyjno-użytkowym, rdzenia wykonanego ze sklejki brzozowej oraz kolejnej warstwy wykonanej z dębu, warstwy przeciwprężnej. Takie rozwiązanie jest nowością na rynku podłogowym, a jego najmocniejszym elementem jest właśnie warstwa przeciwprężna, co ważne wykonana z tego samego gatunku drewna co warstwa dekoracyjna. Obie warstwy mają również tę samą grubość, dzięki czemu warstwa przeciwprężna doskonale bilansuje powierzchniowe naprężenia wynikające z pracy warstwy użytkowej (wywołane zmianami mikroklimatu wnętrza). W prosty sposób możemy porównać jej zadanie do przeciwwagi, która stawiana jest na szali wagi – jeżeli z jednej strony położymy 5 kg ciężar to możemy go zbilansować tylko taką samą masą po drugiej stronie – tak właśnie w wielkim uproszczeniu działa warstwa przeciwprężna. Przyjęte przez Nobifloor rozwiązanie gwarantuje trwałość deski i możliwie wysoką odporność na różnice temperatur i wilgotności w pomieszczeniu.

 parkiet jodelka kuchnia

 


Co zrobić w przypadku uszkodzenia pojedynczej deski? Czy są sposoby, żeby ją wymienić?

W przypadku, gdy podłoga jest przyklejona do podłoża, wymiana deski jest ostatecznością. Jeżeli mamy do czynienia z głębokim uszkodzeniem mechanicznym to skutecznym rozwiązaniem mogą być wypełniacze polimerowe, które niwelują i zabezpieczają ubytek w praktycznie niewidoczny sposób. Uszkodzenia eksploatacyjne w postaci drobnych zarysowań czy przematowień, można zredukować lub całkowicie usunąć stosując oleje pielęgnacyjne. Jest to istotna zaleta inwestycji w olejowane kolekcje podłóg marki Nobifloor.

 

Z pana doświadczenia, jakie gatunki drewna są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne? Czy o odporności na uszkodzenia decyduje tylko twardość deski?

Gdy mówimy o uszkodzeniach mechanicznych typu nacisk punktowy czy też punktowe uderzenia to kluczowe są dwa elementy konstrukcyjne podłogi. Pierwszym z nich jest Warstwa użytkowa, w przypadku podłóg Nobifloor wykonana z dębu oraz warstwa nośna deski, którą w naszych podłogach stanowi sklejka brzozowa. Każdy gatunek drewna ma swoją gęstość, a co za tym idzie odporność na uszkodzenia mechaniczne (dąb 710-800 kg/m3). Uwaga ta odnosi się również do warstwy nośnej. która przejmuje przy mocnych uderzeniach dużą część obciążenia. Jeśli warstwa nośna wykonana jest z twardego gatunku drewna to cała podłoga będzie wykazywała większą odporność na uszkodzenia (610-700 kg/m3). Największym zagrożeniem dla podłóg drewnianych są kobiece szpilki, który pozostawią uszkodzenia bez względu na twardość i konstrukcję deski.

 

drewno sypialnia

 

Gdy już podejmiemy decyzję, proszę wtajemniczyć nas, jaki jest orientacyjny czas oczekiwania na tej klasy podłogę co Nobifloor?

Wszystko zależy od rodzaju podłogi i charakterystyki zamówienia. Na wyjątkowo oryginalną podłogę, którą marka Nobifloor przygotowuje pod specjalne zamówienie klienta, czas oczekiwania może wynieść do 12 tygodni. Taka deska jest w najdrobniejszych szczegółach, od podstaw produkowana dla konkretnej osoby. Mam tu na myśli indywidualny rozmiar, kolor, strukturę. Jednak średni czas oczekiwania na podłogi Nobifloor wynosi od 4 do 7 tygodni.

 

A proszę nam zdradzić, dlaczego jedne podłogi drewniane kosztują 150 zł/m² a inne 300-400 zł/m² ?

Na cenę podłogi wpływa bardzo wiele elementów. Istotny jest gatunek drewna z jakiego jest wykonana podłoga oraz konstrukcja nośna deski. Duże znaczenie ma wielkość elementu, czyli im większe deski tym mamy do czynienia z droższą podłogą. Kolejnymi czynnikami decydującymi o cenie są selekcja drewna, jego kolorystyka oraz ewentualne modyfikacje struktury. Biorąc pod uwagę, że podłogę drewnianą do domu wybieramy raz na kilkadziesiąt lat to z pewnością warto postawić na wysokiej klasy produkt, do którego mamy pełne przekonanie.

Czas generowania strony: -1732569640,25s