Gorączka złota | Dekorian Home
TRENDY | 2018-02-24

Gorączka złota

Symbol bogactwa, piękna, wysublimowanej elegancji i władzy. Pożądany i ceniony już w czasach starożytnych. Kruszec, który sprowadził na ludzi swoistą „gorączkę”. Złoto jako symbol szyku, wykwintności i luksusu szturmem podbija wnętrza. Piękno złocistych tonów nadaje aranżacjom ciepła, łagodności i wyszukanego charakteru.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter


                                            Okiem Architekta


Połyskliwe metale na dobre rozgościły się wśród wnętrzarskich trendów. Niewątpliwie jednym z nich jest złoto, które używane we współczesnych wnętrzach nie kojarzy się już tylko z przepychem a pozłacane dodatki zobaczymy dziś w wielu stylach architektonicznych, nie tylko tych luksusowych. Złote elementy możemy zaobserwować w przestrzeniach glamour, ale także w aranżacjach skandynawskich, rustykalnych czy loftowych. Co więcej materiał ten również jest coraz częściej wykorzystywany w minimalistycznych projektach głównie jako akcent nadający stylu i charakteru. Z czym łączyć złoto ? Jest to zdecydowanie ciepła barwa kolorystyczna, która świetnie współgra z bielą czy czernią na zasadzie kontrastu, a także z całą gamą szarości oraz brązów i beżów. Sprawdzone jest również zestawianie złota z ciemnym odcieniem granatu, butelkową zielenią, a dla odważnych nawet z kolorem bordowym. Niezwykłym efektem może zaowocować w połączeniu z surowym betonem jak i naturalnymi materiałami takimi jak drewno czy marmury tupu carrara, calacatta, marquina.

Naszym zdaniem należy jednak zapamiętać jedną wskazówkę dotyczącą złota. Akcent ten zdecydowanie powinien podkreślać wnętrza i być efektownym dodatkiem, a nie przytłaczać. Stawiając na złoto zrezygnuj z dodatków stalowych i chromowanych oraz ogranicz ilość innych kolorowych dodatków ponieważ sztuką jest znaleźć we wszystkim umiar. Dlatego gdy decydujesz się na złoty, pozwól mu nadawać ton w Twoim wnętrzu. Prowadząc biuro projektowania architektury wnętrz zaobserwowaliśmy przewagę negatywnych, pierwszych skojarzeń inwestorów kiedy proponujemy użycie we wnętrzu koloru złotego. Najczęściej zarzuty brzmią „zbyt pałacowy” czy „ekstrawagancki”. Oczywiście złoto kojarzy się wszystkim głównie z wnętrzami wytwornymi jednak w odpowiedni sposób użyte równie śmiało może zdobić bardziej przytulne wnętrza domowe, które nie kojarzą się z przepychem. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. 


Zjawiskowo złoto
Złoto triumfalnie wraca na salony. Do niedawna kojarzone z przepychem, barokowymi stylizacjami wyłącznie w stylu glamour, dziś coraz częściej wkrada się do aranżacji jako pierwszo lub drugoplanowy bohater. Chociaż połyskujące złotem ściany czy meble prezentują się zjawiskowo, a cudowna gra światła w zależności od pory dnia potrafi skraść niejedno serce, to na taką wybitnie złotą stylizację wnętrza decydują się tylko ci, którzy kochają otaczać się przepychem. Coraz bardziej popularne jest jednak wykorzystywanie złotych akcentów w aranżacjach inspirowanych stylem nowoczesnym, industrialnym czy skandynawskim. Szlachetne złoto idealnie prezentuje się w towarzystwie ponadczasowej bieli i czerni. Wnętrze, utrzymane w takiej kolorystyce, będzie wyróżniać się wykwintnym, wyszukanym stylem oraz uniwersalną estetyką. Z kolei zestawione z pudrowym różem subtelnie je ociepli, nadając mu nieco stylu glamour. Złote elementy na grafikach wielkoformatowych lub wspaniale połyskujące złote nici wplecione w ręcznie tworzone tapety ścienne przykują uwagę od pierwszego spojrzenia. Podobnie jak lustra czy obrazy w złotych ramach. Dzięki takim dodatkom wyjątkowy klimat mamy zagwarantowany.

Minimalizm ze słońcem w tle
Oszczędna forma nowoczesnych aranżacji wcale nie kłóci się z wykorzystaniem złotych elementów. Nie tylko miłośnicy wnętrzarskich eksperymentów i szukania nowych rozwiązań docenią nieszablonowy, oryginalny dodatek w kolorze słońca. Centralnie wyeksponowane złota lampa, fotel czy też zasłony w miodowym kolorze idealnie przełamią ascetyczny wystrój, wprowadzając subtelną nutę  glamour. Podobnie jak postarzane złote dodatki we wnętrzach nawiązujących do stylu art deco czy new classic.

Skandynawia ze złotą duszą
Nieskazitelna, dzika przyroda, gdzie w blasku zorzy polarnej podziwiać można wierzchołki lodowców, krystalicznie czystą wodę w górskich strumieniach oraz niedostępne, poszarpane turnie Gór Skandynawskich to kwintesencja dalekiej Północy. Perfekcyjnie dopełniające się barwy bieli i brązu. We wnętrzach inspirowanych stylem skandynawskim dominują jasne tony oraz barwy ziemi. Gadżety i meble o oszczędnej formie perfekcyjnie dopełniają całość. Czy złoto pasuje do ascetycznej Skandynawii? Oczywiście! Subtelne, pełne klasy złote akcenty w otoczeniu bieli będą się wyśmienicie prezentować. Nie tylko wniosą ciepły, przytulny klimat, ale także nieco awangardy i świeżości.

Pomaluj mój świat… na złoto
Fascynacja złotem zaczęła się już w czasach starożytnych; w pierwszych kopalniach na terenie Nubii wydobywano jedną tonę kruszcu rocznie. Na papirusowych mapach z Turynu z 1100 r. p.n.e. widnieją już kopalnie złota. Przez wieki uznanie dla złota rosło, osiągając swe apogeum w XIX w. w Stanach Zjednoczonych – kalifornijskiej „gorączce złota” uległo wówczas ponad 100 tys. osób. Dziś złoto przestaje być kojarzone wyłącznie z królewskim charakterem i iście zamkową stylistyką. Złote akcenty w aranżacjach wprowadzają ponadczasowe piękno i elegancję. Warto pomalować swój świat na złoto!


Czas generowania strony: -1713924057,26s