Dywany jak dzieła sztuki | Dekorian Home
TRENDY | 2019-05-10

Dywany jak dzieła sztuki

Nie ma co się oszukiwać. Polacy kochają dywany. Od zawsze były synonimem luksusu i wygody. Przytulny dom nie mógł się bez nich obejść. I tak jest po dziś dzień.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Dywany na przestrzeni lat bardzo się zmieniły. Spełniają także troszkę inną niż niegdyś rolę. Współczesne, designerskie dywany są dziełami sztuki, które zdobią zarówno podłogi, jak i ściany. A projektują je najznakomitsi – i to nie tylko designerzy, ale także projektanci mody!

Jakie są te najmodniejsze? Przede wszystkim nie są już neutralnym tłem dla sofy i stolika kawowego. We wnętrzu grają pierwsze skrzypce, nadają mu charakter, nierzadko decydując o jego kolorystyce. Współczesne dywany zaskakują, urzekają wzorami i deseniami. 



OKIEM ARCHITEKTA

Eliza Wojtasiewicz / KAZA www.behance.net/designkazawww.designkaza.com

 

Nawet najlepiej zaprojektowane wnętrze potrzebuje odpowiedniego wykończenia. Czasem wystarczy obraz, niekiedy kilka ciekawych poduszek lub piękne zasłony. A ostatnio coraz częściej „wisienkę na torcie” we wnętrzach stanowi dywan.

Na rynku pojawiają się dywany o coraz ciekawszych wzorach i fakturach, coraz lepszej jakości z unikalnych materiałów; ręcznie tkane, zaprojektowane przez artystów. Jednym słowem – dzieła sztuki, które w unikalny i ciekawy sposób podkreślają charakter wnętrza. Dywany, po niechlubnej epoce PRL-u, coraz bardziej zyskują na jakości. Tworzone są z najlepszych włókien (włókien jedwabiu, wełny, wiskozy). Podkreślają rangę i urodę wnętrza.

Ostatnio można zauważyć zmianę sposobu dekorowania wnętrz dywanem. Do łask wracają wzory perskie, które znajdują swoje miejsce nie tylko w stylowych gabinetach z dębowymi meblami, ale także w nowoczesnych przestrzeniach. Po zniesieniu zachodnich sankcji wielki powrót odnotowują dywany irańskie oferujące bardzo wysoką jakość popartą niemniej wysoką ceną. Nie ma jednego przepisu na dobór dywanu do wnętrza. Wszystko zależy od jego charakteru, stylu, upodobań i temperamentu inwestora. Czasem nowoczesny design będzie ciekawie uzupełniony przez perski wzór, a geometryczny deseń idealnie wkomponuje się w przestrzeń z antykami. 

Nas, jako projektantów, bardzo cieszy powrót na rynek dywanów świetnej jakości i w ciekawych wzorach. Daje nam to możliwość aranżacji wnętrza w niebanalny sposób, podkreślenia jego charakteru i wprowadzenia do wnętrza dzieła sztuki, które niekoniecznie zawiśnie na ścianie.


 

Dobrą ilustracją zmian, które nastąpiły w świecie dywanów są produkty marki Epic Carpets — kolekcje Aurora, New Life i Yeti. Wszystkie one tkane są ręcznie w Indiach oraz Turcji przez doświadczonych mistrzów rzemiosła z wysokiej klasy włókien naturalnych. Kolekcję Aurora wyróżniają subtelne przejścia tonalne oraz niezwykle delikatne włosie, które pod wpływem dotyku i zmiany kierunku daje efekt fantastycznej gry świateł i cieni. 

 

Kolekcję New Life można określić mianem antycznych patchworków. Projektanci marki wpadli na pomysł ratowania starych, zabytkowych dywanów, poddawania ich konserwacji, a następnie szycia z ich kawałków zupełnie nowych wzorów. Ten artystyczny recykling zaowocował nieszablonowymi motywami, które mają charakter wiekowych pamiątek przekazywanych w rodzinie z pokolenia na pokolenie.


Dywany z serii Yeti wykonane zostały z wełny filcowej, a charakterystycznemu splotowi zawdzięczają oryginalną strukturę. Kawałki wełny w różnych odcieniach tworzą na podłodze wielkoformatową mozaikę. 



OKIEM ARCHITEKTA

Anna Górska / NANA Project www.nanaproject.pl

 

Po latach wyparcia przez trend na minimalizm…dywany powracają! Sposób traktowania dywanów uległ widocznej zmianie, kiedyś stanowiły wyłącznie tło przestrzeni, a dziś mogą być pierwszoplanową gwiazdą w aranżacji pomieszczenia. Odpowiednio dobrany dywan to połowa sukcesu w projektowaniu wnętrz, szczególnie tych o prostych formach i jasnych barwach takich jak biele, szarości oraz beże. Dywan o ciekawej formie, zdecydowanej kolorystyce i niecodziennym artystycznym wzorze doskonale spersonalizuje nowoczesne wnętrze oraz nada mu temperamentu. Dobrym miejscem na lokalizację efektownego dywanu są centralne miejsca w głównych przestrzeniach domów i mieszkań, takie jak salony czy jadalnie, które dodatkowo nabiorą przytulności oraz ciepła. Aranżując wnętrze, musimy pamiętać, że dywan o wyrazistej kolorystyce najlepiej komponuje się z pomieszczeniami o stonowanych odcieniach oraz
prostych dodatkach. W przypadku, gdy chcemy efektownie i szybko odmienić nasze wnętrze dodatek w postaci wyrazistego dywanu nada mu świeżości oraz nowego charakteru.


 

We wnętrzach stylowych obowiązują dywany będące wariacjami na temat dywanów perskich. Modę tę zapoczątkował niemiecki projektant Jan Kath, który poddał ich tradycyjny wzór celowej destrukcji: sprawił, że drogocenne dywany wyblakły, wystrzępiły się, a miejscami nawet się przetarły. Jan Kath jest także mistrzem tematycznych kolekcji. Wystarczy wspomnieć Spacecrafted, dzięki której będziemy mogli boso chodzić po powierzchni księżyca lub Marsa, czy też From Russia with Love, w której projektant wykorzystał motywy z bajkowego rosyjskiego folkloru.


Patricia Urquiola projektuje dywany dla marki GAN Rugs. Niektóre kolekcje wyglądają jak monstrualne, robione na drutach szaliki Guliwera, czy haftowane krzyżykami makatki. Wszystkie zacierają granicę pomiędzy ścianą, siedziskiem, a podłogą. 


Angielska marka The Rug Company słynie natomiast z luksusowych dywanów sygnowanych przez projektantów mody. Wśród nazwisk na liście marki takie znakomitości jak: Alexander McQueen, Paul Smith i Vivienne Westwood. Charakterystyczne dla projektantów wzory z apaszek, bluzek i spódnic zawędrowały na podłogi naprawdę ekskluzywnych apartamentów. 


Na północy Europy królują dywany w geometryczne lub abstrakcyjne motywy. Najczęściej w pastelach i odcieniach szarości łagodnie dopełniają proste, skromne skandynawskie wnętrza. Dywany te występują najczęściej jako uzupełnienie kolekcji marek meblowych Menu, Muuto, Hay, czy Ferm Living. 


Dywany to już nie tylko tradycyjne prostokąty i okręgi. Coraz częściej widzimy także wielokąty lub nieregularne formy, których kształt podyktowany jest przez sam wzór. Nowością są także dywany trójwymiarowe — miękkie rzeźby przestrzenne, które służą do siedzenia, opierania się, polegiwania lub po prostu do ozdoby. 


Nie każdy jednak pragnie w domu ekstrawagancji. I nie do każdego typu wnętrz ekstrawagancje pasują. Dla spragnionych przytulności i miękkości najlepsze będą wykładziny. Te współczesne w niczym nie przypominają sztucznych, szorstkich sprzed lat. Marka Epic Carpets ma w swojej ofercie wykładziny o bardzo zróżnicowanej kolorystyce i fakturze. Dla zwolenników materiałów naturalnych marka przygotowała kolekcję Eco, która wykorzystuje naturalną wełnę i sizal. 


Czas generowania strony: -1732571138,45s