W Polsce hasło „dywan” nadal u wielu osób budzi skojarzenia z tureckimi dywanami rodem z domu dziadków lub nudnymi dywanami w estetyce lat 80-tych i 90-tych. Tymczasem w dziedzinie dywanów nastąpiła prawdziwa rewolucja wzornicza i jakościowa. Stały się one przedmiotem zainteresowania najlepszych projektantów, którzy sięgają po coraz bardziej szlachetne włókna i materiały.
Piękny dywan może stanowić o charakterze wnętrza na równi z wysmakowanymi meblami czy oświetleniem. Dziś - również w tej dziedzinie - odchodzi się od seryjnych produkcji; dywany tkane są ręcznie przez doświadczonych mistrzów tego rzemiosła, a tworzywem w ich rękach są wysokiej klasy włókna naturalne, jedwabie oraz wiskozy.
Oryginalny dywan doskonale przełamuje monotonię płaszczyzny wykończonej kamieniem naturalnym czy drewnem. W trendach są dywany niewielkich formatów, które nie przykrywają całej podłogi, ale korespondują z jej stylistyką. Architekci wnętrz chętnie posługują się nimi, by wyodrębnić różne funkcje i strefy danego wnętrza. Jeśli chodzi o stylistykę, bardzo popularne są dziś mocne, geometryczne wzory i przejrzyste kompozycje kolorystyczne. Króluje jednak duch vintage. Dużą popularnością cieszą się dywany stylizowane na retro, które wyglądają jak tkaniny przekazywane z pokolenia na pokolenie. Specjalnie postarzane, przywołują klimat dalekich podróży i krain słynących z produkcji najwspanialszych rzemieślniczych arcydzieł (Maroko, Kaukaz). Zwrot w kierunku przeszłości wprowadził także dywanowy recykling, który stanowi próbę ocalenia i dowartościowania najcenniejszych jej wytworów. Znakomitym przykładem takiego działania jest strategia marki Epic Carpets. Dywany z jej najnowszej kolekcji New Life można określić mianem antycznych patchworków. Projektanci marki wpadli na pomysł pozyskiwania starych, zabytkowych dywanów, poddania ich konserwacji, a następnie uszycia z ich kawałków zupełnie nowych wzorów.
Czas generowania strony: -1732570701,28s