Czerń jest jednym z najsilniej nacechowanych symbolicznie kolorów. W wielu kulturach ma różne, często zupełnie odmienne konotacje. W kręgu europejskim kojarzona jest przede wszystkim ze śmiercią, żałobą, smutkiem. I być może dlatego niechętnie otaczaliśmy się nią na co dzień. Również jej walory optyczne sprawiają, że uznawana jest za kolor trudny. Czerń pochłania światło i daje optyczne złudzenie pomniejszania. Jednak w XX wieku zyskała nowe oblicze. Stała się synonimem luksusu, elegancji i wyrafinowania. Funkcjonuje jako outfit obowiązujący w sytuacjach formalnych i wymagających powagi. Niektóre grupy społeczne wiązane z poczuciem dobrego smaku (osoby związane z modą i sztuką), traktują ją wręcz jako zawodowy uniform. Czy trzeba się jej obawiać?
OKIEM ARCHITEKTA
Izabela Kudła / ITP Architekci www.itparchitekci.pl
Czerń doskonale komponuje się z wnętrzami zarówno prostymi — ultranowoczesnymi jak i z pełnymi przepychu wnętrzami w stylu glamour. Dzisiaj nie sposób wyobrazić sobie wnętrza, które nie zawierałoby czarnych elementów. Coraz częściej projektanci wnętrz wykorzystują czerń do malowania ścian, sufitów czy podłóg, podkreślając w ten sposób charakter poszczególnych przestrzeni. Czarne ściany stają się doskonałą ekspozycją dla mebli oraz innych przedmiotów podkreślając ich walory. Odpowiadają na pytanie: bać się czy poddać modzie? wybieram to drugie!
KUCHNIA W CZERNI
Czarna kuchnia może być zarówno nowoczesna, minimalistyczna, jak i ciepła, rustykalna wręcz. Wszystko zależy od tego, z czym czerń zostanie połączona. Niezwykle ważny dla ostatecznego efektu jest rodzaj materiałów, jaki wybierzemy. Spieki, beton, metal nadadzą wnętrzu surowy klimat, a połączenie czerni ze sklejką, miedzią, czy drewnem ociepli pomieszczenie.
OKIEM ARCHITEKTA
Karolina Broszkiewicz / www.karolinabroszkiewicz.pl
Często inspiracji w projektowaniu wnętrz szukamy w sztuce. O ile ciężko by było wskazać pierwszy projekt z zastosowaniem czerni, to obraz Kazimierza Malewicza Czarny kwadrat na białym tle zaprezentowany w 1915 roku, zapoczątkował zmiany w sposobie postrzegania achromatycznych barw, tak często wykorzystywanych przez architektów. Ostatnie lata pokazują, że trend na czerń nie przemija i słusznie. Umiejętne wykorzystanie czarnej barwy na ścianach, meblach czy w dodatkach, może stworzyć niezwykle proste i eleganckie wnętrze, a jej matowe wykończenie sprawi, że pomieszczenie będzie przytulne i ciepłe w odbiorze. Poza względami estetycznymi, czerń posiada wiele zalet. W połączeniu z bielą doskonale sprawdzi się w trudnych przestrzeniach, których kształt lub proporcje chcemy wizualnie zmienić. Mocne odcięcie barw pozwoli także w strefowaniu pomieszczeń, bez wprowadzania stałych elementów oddzielających. Czerń możemy zestawić zarówno z zimnym betonem i marmurem, jak również z ciepłą kolorystyką drewna i miedzi. Kolor czarny sprawdzi się w większości wnętrz, poczynając od lokali usługowych po pokoje dziecięce, jednak musimy go wprowadzać z pełną świadomością zamierzonego efektu, aby pomieszczenie nie stało się ciężkie i przytłaczające.
CZERŃ NA ŚCIANACH
Zaczęło się niepozornie od boomu na tablicówkę. Ściany w wielu mieszkaniach zaczęły przybierać czarne barwy i zmieniać się w łatwozmywalne, personalizowane (głównie przez dzieciaki) powierzchnie. Zaraz potem w ruch poszły farby akrylowe, tapety i dekoracje 3D. Dziś mamy caly arsenał środków, dzięki którym możemy osiągnąć nie tylko pożądaną czerń, ale czerń z określonym połyskiem, wzorem, strukturą czy fakturą.
OKIEM ARCHITEKTA
Dagmara Orłowska / Pracownia L-Arte www.l-arte.pl
Kolor czarny we wnętrzach wydaje się być trudnym tematem. Jego nadmierna ilość może przytłaczać i optycznie pomniejszać pomieszczenie. Jednak kiedy użyjemy go w subtelny sposób, we właściwych proporcjach, możemy uczynić każde wnętrze stylowym i niezwykłym. Czerń jest uniwersalna, ma w sobie głębię, dodaje elegancji, wprowadza nastrojową atmosferę. Świetnie komponuje się z naturalnymi materiałami, takimi jak drewno czy kamień, a ponadto jest idealnym tłem dla każdej tekstury. Poprzez odpowiednie zestawienie dodatków, możemy wprowadzić równowagę i harmonię, w ten sposób wnętrze bez wątpienia nie będzie przytłaczające. Nieocenione jest również odpowiednie oświetlenie, które potrafi zdziałać cuda w rozjaśnianiu wnętrz. Natomiast zastosowanie dużych luster pozwoli nam optycznie powiększyć przestrzeń, a nawet stworzyć iluzję nieskończoności. Mimo że dominacja bieli nad czernią do niedawna była oczywista, myślę że najwyższa pora, aby przestać bać się koloru czarnego. BLACK IS A NEW WHITE.
SZCZYPTA CZERNI
Dla wszystkich, którzy nie są gotowi na czerń w dużej dawce istnieje rozwiązanie: czarne dodatki. Czerń jest na tyle uniwersalna, że na pewno dobrze skomponuje się z innymi kolorami, a kilka plam tego koloru w naszym wnętrzu dodadzą mu świeżości i sprawią, że będzie bardziej szlachetne. W asortymencie wielu firm znajdziemy czarne meble, oświetlenie i akcesoria. Jeśli szukamy zaś bardzo wyrafinowanego obiektu — możemy pokusić się o dzieło sztuki. Nawet w tej dziedzinie można zauważyć wyraźną kolorystyczną tendencję.
OKIEM ARCHITEKTA
Konrad Brynda / Biuro projektowe KP Produkcja Archi-Tektury www.kparchitektura.wordpress.com
Kolor czarny to najciemniejsza z barw. Użyta, zazwyczaj stanowi dominantę we wnętrzu, ale może być również ciekawym tłem dla innych kolorów. Nadaje wnętrzu oryginalny
i elegancki charakter. Pasuje do stylu glamour lub Art Deco. Doskonale podkreśli nowoczesne i minimalistyczne stylizacje, jak również te o nieco surowym charakterze, np. loftowe. Umiejętne zastosowanie czerni pozwala na wykreowanie bardzo oryginalnej i niepowtarzalnej aranżacji. Mimo wielu zalet czarnego koloru nie zaleca się do zbyt małych i niedoświetlonych przestrzeni, gdyż może on zaburzyć proporcje wnętrza lub niekorzystnie je przyciemnić. W ostatnim czasie zauważamy modę na czerń. Coraz chętniej jest stosowana np. w postaci tapet, farb tablicowych, na podłodze a także w formie blatów kuchennych. Ma jednak tylu zwolenników, ilu przeciwników. Należy jednak przyznać, że wraz z upływającym czasem absolutnie nie wychodzi z mody.
Czas generowania strony: -1732570933,26s