3 wymiar piękna | Dekorian Home
TRENDY | 2018-02-09

3 wymiar piękna

Świat oszalał na punkcie 3D. W ruch idą drukarki, które rewolucjonizują projektowanie, przemysł, medycynę. Również nasza rzeczywistość domowa wyrywa się do trzeciego wymiaru. I o ile jeszcze jakiś czas temu dekorując ściany, wykorzystywaliśmy przede wszystkim farby, tapety, w porywach odważaliśmy się odkryć cegłę, o tyle dzisiaj mamy do dyspozycji cały arsenał środków, których siła polega na odważnym fakturowaniu.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter


OKIEM ARCHITEKTA
Paulina Markowska


Projektując nasze mieszkanie, chcemy, by zaskakiwało swym urokiem i oryginalnością. Bogaty wachlarz produktów dekoracyjnych dostępnych na rynku pobudza wyobrażnię i daje wiele możliwości. Jednym z bardzo ciekawych sposobów wykończenia wnętrz może być użycie elementów ze strukturą 3D. 

Duża różnorodność kształtów, formatów, wzorów, jak również materiału, z jakiego są wykonane, pozwala na zastosowanie ich praktycznie w każdym pomieszczeniu i w różnych rodzajach przestrzeni - prywatnych i komercyjnych: restauracjach, biurach, hotelach. 

Panele 3D doskonale nadają się do wyłożenia całych powierzchni ścian, jak również do zaakcentowania wybranych fragmentów, np. zagłowia łóżka, ściany kominka lub wybranej ściany w łazience czy też kuchni. Mowa tu zarówno o panelach z płyt architektonicznych, płytkach ceramicznych,  drewnianych klockach, jak również o modułach pokrytych tkaniną lub skórą. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest również zastosowanie paneli 3D (fornirowanych bądź lakierowanych) na frontach mebli.

Z kolei pojedyncze elementy 3D umieszczone na ścianie pozwolą stworzyć oryginalny obraz – płaskorzeźbę. Trójwymiarowość materiału można dodatkowo wyeksponować, stosując odpowiednie oświetlenie.

Aranżacja ścian należy do jednej z najważniejszych decyzji projektowych. Umiejętne dobranie kolorów, wzorów, struktur pozwala wydobyć walory i ukryć wady pomieszczenia, ale przede wszystkim determinuje jego charakter. Dzisiaj gładź, na punkcie której inwestorzy i majstrzy szczycący się umiejętnością jej perfekcyjnego wykonania, mieli swego czasu obsesję, ustępuje miejsca panelom, płytkom, dekoracjom 3D, które wspaniale nadają się do modyfikowania proporcji pomieszczeń oraz czynią ze ścian ważną ozdobę mieszkania. Wielość materiałów, z których są wykonane oraz form, które można za pomocą nich wykreować, pozostawia ogromne pole do popisu i eksperymentowania.

Elementy 3D mogą być wykonane z betonu, drewna, gipsu, ceramiki, filcu, pianki poliuretanowej, mdf-u. Ich wzornictwo jest tak bogate, że zarówno wielbiciele futurystycznych, artdecowskich, surowych industrialnych klimatów, czy kształtów inspirowanych naturą znajdą wśród nich coś dla siebie. Fantastycznym przykładem są panele dekoracyjne Pulano, zaprojektowane przez Artura Benckiego. Kolekcja bazuje na geometrii - znajdziemy wśród niej na przykład supermodny heksagon. Niezwykle ciekawe propozycje znajdziemy także w portfolio niewielkiej polskiej manufaktury WarsSawa. Unikalne, cementowe płytki 3D nawiązujące do estetyki modernistycznych mozaik to synergia współczesnego wzornictwa, innowacyjnej technologii i znakomitego rzemieślniczego warsztatu.

Elementy 3D mają, poza właściwościami modelującymi wnętrze, dekorującymi je, bardzo konkretne walory funkcjonalne. Doskonale niwelują różnego rodzaju krzywizny, poprawiają akustykę pomieszczeń i stanowią izolację termiczną. Piękne i funkcjonalne – takie rozwiązania najbardziej cenimy, więc odwagi!

Czas generowania strony: -1680301377,59s