TOP WNĘTRZA | 2019-03-31

Śniadanie z Mondrianem

Jak intensywny kolor i śmiała forma wpływają na emocje człowieka mieszkającego w takim wnętrzu? I czy w ogóle przebywanie na co dzień w takim otoczeniu jest możliwe? Tego chciały dowiedzieć się siostry Branimira i Desislava Ivanove projektując wnętrze inspirowane malarstwem Mondriana. Popatrzeć na pewno miło!
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Bułgarskie studio Brani & Desi zaprojektowało koncepcję mieszkania, które tłumaczy abstrakcyjne obrazy holenderskiego artysty Pieta Mondriana na formę 3D. Seria idealnie dopracowanych przez architektki renderów pokazuje jak mógłby wyglądać apartament śniadaniowy zainspirowany sztuką jednego z największych artystów XX wieku. Mondrian był twórcą ruchu artystycznego De Stijl, który upraszczając wyróżniał się stosowaniem linii poziomych i pionowych oraz podstawowych kolorów. To właśnie zjawisko świetnie oddały w swoim projekcie bułgarskie architektki. 


„W naszym projekcie chcemy wywołać te same emocje jakie wywołują u widza obrazy Mondriana” - mówią siostry Brani i Desi. „Poprzez idealną harmonię jaką udało się osiągnąć pomiędzy formami, liniami i kolorami mieszkańcy i ich goście powinni czuć się w tym miejscu jak w tańcu, do którego Mondrian często się odwoływał i którym się pasjonował” - wyjaśniają.  

W tym projekcie architektki wykorzystują filozofię Mondriana, aby pokazać znaczenie posiadania przestrzeni życiowej dla zdrowego życia. Taniec jest formą wolności, która zapewnia harmonię między umysłem, ciałem i duszą.

Koncepcyjne wnętrze zaprojektowano jako otwartą przestrzeń, w której każda strefa pełni  swoją funkcję, ale jednocześnie jest połączona z resztą domu.

„Kuchnia nie może istnieć bez jadalni ani salonu” - wyjaśnia Ivanova. „Podobnie jak w przyrodzie, gdzie wszystko jest połączone i nie może istnieć bez części łączących”.


Siostry, które są znane z projektowania wnętrz emanujących śmiałymi rozwiązaniami opartymi na geometrii i żywych kolorach, powiedziały portalowi Dezeen, że projekt na razie jest czysto koncepcyjny, ale mają nadzieję, że wkrótce zostanie zrealizowany.


„Byłoby wspaniale mieć możliwość wdrożenia tego projektu, chociaż w tym przypadku nie był to nasz główny cel” - dodają. „Ten projekt to dla nas bardziej eksperyment z kształtami i kolorami oraz ich wpływem na ludzi”.

Siostry Branimira i Desislava Ivanove nie są jedynymi projektantkami zafascynowanymi twórczością Mondriana i wpływem jego sztuki na design, wnętrza i architekturę. Z formami i kolorami założyciela De Stijl eksperymentowali architekt Vladimír Ambroz, który stworzył regał Corian dla czeskiej firmy Amosdesign, czy choćby świetnie wszystkim znany Marcel Wanders, który dla marki Moooi zaprojektował tapicerkę fotela Charles, przypominającą obraz Mondriana.


Fot. branidesi.com