Mieszkanie w zielonej poznańskiej dzielnicy Ogrody powstało z myślą o trzyosobowej rodzinie – dwójce aktywnych zawodowo rodziców i ich 11-letnim synu. Inwestorzy poszukiwali przestrzeni przyjaznej codziennemu życiu, ale też odpowiedniej do pracy zdalnej – stąd w projekcie nie mogło zabraknąć gabinetu. Zakres prac objął kompleksowe wykończenie wnętrza pod klucz, od projektu po finalne umeblowanie. Pracownia JSM Wnętrza wzięła na siebie także całą logistykę, dostarczanie wszystkich materiałów i pilnowanie wykonawców, aby inwestorzy mogli już wejść na gotowe. Nad tym aspektem realizacji czuwał współwłaściciel pracowni, Paweł Mierzwa.
Wyspa w centrum uwagi
Właściciele chętnie gotują i wymarzyli sobie wyspę kuchenną, której zaproponowany przez dewelopera układ nie przewidywał. Jej stworzenie wiązało się jednak z koniecznością zmiany układu stref funkcjonalnych. – Większość ścian pozostała na swoim miejscu, wyburzyliśmy tylko niewielkie fragmenty, przesunęliśmy drzwi, ale elektrykę trzeba było przekuć wzdłuż i wszerz – mówi Joanna Szawłowska. Ogrom prac wiązał się z koniecznością doprowadzenia do wyspy gniazdek i włączników oświetlenia, a także z przeniesieniem ściany telewizyjnej i wszystkich związanych z tym złączy. – Wymagało to sporo pracy i precyzyjnego wykonania – podkreśla architektka.
Ciemna zabudowa otwartej kuchni nadaje przestrzeni dziennej elegancki styl. Aby nie przytłaczała wnętrza, zróżnicowano kolory – dolne szafki i słupki mają akrylowe fronty (Forner) w wysmakowanym odcieniu ciemnej zieleni, a górne – grafitowe. Panel ścienny i blat roboczy wykonano z kompaktowego laminatu w dekorze czarnego kamienia (Grigia Pietra czarna marki Egger). Całość doskonale współgra z dominującymi w całym mieszkaniu delikatnymi odcieniami szarości (farby Para z Dekorian Home na ścianach i sufitach) i beżu. Front wyspy od strony salonu wykończono drewnem, którego ryflowanie podkreśla podświetlenie LED.
Właścicielom bardzo zależało, żeby we wnętrzu było naturalne drewno. Dlatego naprzeciw wyspy stanął dębowy stół polskiej marki Smreki. Drewniane są też krzesła i trójnogie hokery (Fameg).
Ciekawym rozwiązaniem jest lampa na ruchomych ramionach nad stołem („Arigato” marki Grupa) – pozwala dobrze doświetlić stół także po rozłożeniu, co bardzo przydaje się podczas rodzinnych uroczystości.
Część wypoczynkową przestrzeni dziennej Joanna Szawłowska wizualnie wydzieliła sztukateryjnymi listwami marki Orac z oferty Dekorian Home. Tu pierwsze skrzypce gra sofa z możliwością spania („Carmen” marki Befame), której towarzyszą czarne stoliki. Ciekawe w formie kinkiety to „Ipon” Aromas del Campo.
Ścianę telewizyjną pokryto imitującą tkaninę tapetą Rash Textil z salonów Dekorian Home, która przechodzi w korytarz, tworząc wrażenie przytulności i spójnego przenikania się przestrzeni. Innym elementem, który wizualnie łączy tę część salonu z przedpokojem są wiszące regały. Zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o bogatej kolekcji książek właścicieli.
Choć w utrzymanym w odcieniach szarości przedpokoju zdają się dość neutralne, warto zwrócić uwagę na drzwi (Barański). - Zależało mi na tym, żeby nie były białe ani zbyt zdobne, dlatego zdecydowałam się na takie monolityczne, jednokolorowe, w ciepłym jasnoszarym odcieniu - mówi Joanna Szawłowska i dodaje, że listwy przypodłogowe w identycznym kolorze jest od tego samego producenta. - Ładnie się zgrały z ta szaroniebieską tekstylną tapetą. I ten plakat Poznań się tam bardzo dobrze wpisał - dodaje architektka.
Domowe biuro
Gabinet umieszczono w pokoju najbardziej oddalonym od części dziennej mieszkania, aby obecność domowników nie przeszkadzała w pracy. Są tam dwa identyczne biurka. Ciekawym elementem jest szary panel ścienny wykonany według projektu Joanny Szawłowskiej przez stolarza. Na zamówienie też powstała obszerna zabudowa na książki i dokumenty. Podręczne materiały można odłożyć na zawieszony nad biurkiem regał z IKEA. Jego zielony odcień nawiązuje do zabudowy kuchennej. Profesjonalny charakter domowego biura podkreślają czarne akcenty - biurowe fotele i szafeczki, lampy na szynoprzewodzie i taśmy nośne bambusowej żaluzji. Podobnie jak wszystkie firany i zasłony zostały wykonane na zamówienie.
Sfera prywatności
Sypialnia właścicieli utrzymana jest w tym samym klimacie co część dzienna mieszkania. Przyjemny nastrój zapewnia światło wpadające do pokoju przez duże okno i widok na zieleń. Aby skorygować proporcje dość wąskiego pomieszczenia, architektka wykorzystała pionowe sztukaterie - takie same jak w salonie. Ścianę za łóżkiem zdobi dekoracyjnytynk Dynamic Concrete z Dekorian Home. Jego fakturę podkreśla podświetlenie paskiem LED w górnej krawędzi ciemnego panelu ściennego.
Osobistym akcentem są szafki nocne. Właściciele zabrali je z poprzedniego mieszkania. Mają do nich szczególny sentyment, bo pan domu wykonał je własnoręcznie. Ciemne korpusy mebelków i sklejkowe fronty bardzo dobrze wpisały się w nową aranżację. Funkcje garderoby pełni zabudowa na całej ścianie w nogach łóżka.
W głównej łazience widocznym nawiązaniem do wystroju reszty mieszkania jest ten sam co w kuchni kolor zabudowy podumywalkowej. Architektka zdołała zmieścić w niej pralko-suszarkę, a obok obszernej kabiny prysznicowej wygospodarowała miejsce na pojemną szafę gospodarczą. Do tego dobrała imitujące szary kamień płytki “Ardesia” marki Impronta. Miejsce na kosmetyki znalazło się w szafce ukrytej za szklanymi frontami nad blatem przy umywalce. Ciekawym elementem jest świecąca ledowa obręcz zawieszona, niczym lusterko, nad umywalką.
W toalecie elegancki klimat tworzą wielkoformatowe (120x120 cm) płytki Breccia Imperiale (Flaviker), których dekor czarnego marmuru przypomina wykorzystany w kuchni laminat. Górną krawędź płytek wykończono cieniutką listwą w kolorze złota. W tym samym wykończeniu są uchwyty meblowe i armatura. Jednak prawdziwym cacuszkiem jest szafka pod umywalką. Joanna Szawłowska na specjalne życzenie właścicielki zaprojektowała mebelek z zaokrąglonymi narożnymi drzwiczkami, który czyni z toalety damski buduar. Wrażenie to podkreślają biżuteryjne detale.
Azyl fana futbolu
Syn właścicieli jest zapalonym piłkarzem, więc w jego pokoju nie mogło zabraknąć futbolowych motywów. Dosłownie do pasji chłopca nawiązują plakaty. W bardziej stałych elementach wyposażenia Joanna Szawłowska postawiła na mniej oczywiste skojarzenia, jak tapeta Esta Home z Dekorian Home. Geometryczne motywy niczym linie na boisku spodobały się chłopcu. Resztę wyposażenia stanowią gotowe meble dające możliwość łatwej zmiany aranżacji w przyszłości.
Realizacja od A do Z
Od wejścia pierwszej ekipy do momentu, kiedy właściciele mogli się wprowadzić do gotowego mieszkania upłynęło zaledwie cztery i pół miesiąca. To zasługa kompleksowego podejścia JSM Wnętrza do projektu i doskonałej koordynacji. - Klienci są ostatnio mocno zainteresowani taką usługą. Większość projektów realizujemy z opcją tego wykończenia pod klucz - mówi Joanna Szawłowska.
Dzięki doświadczeniu JMS Wnętrza całość prac projektowych i wykończeniowych udało się przeprowadzić szybko i sprawnie, a co najważniejsze, właściciele są zadowoleni z efektu. Nowe mieszkanie spełniło wszystkie ich oczekiwania i dobrze się im tu mieszka. To dla architekta najlepsza recenzja.
Projekt: Joanna Szawłowska - Mierzwa JSM Wnętrza
Stylizacja: Joanna Szawłowska - Mierzwa
Zdjęcia: Jaga Kraupe