TOP WNĘTRZA | 2017-10-30

Poddasze w drewnie

Jak w wielu budynkach, również w tym sopockim szeregowcu znajdowało się niezagospodarowane poddasze, na którym właściciel, młody prawnik, postanowił urządzić główną sypialnię domu. Ujarzmienie trudnej przestrzeni zdominowanej przez skosy powierzył doświadczonej pracowni Raca Architekci.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Marta i Michał Raca właściciele Raca Architekci rozpoczęli pracę od zmiany geometrii dachu i powiększenia lukarn. Zmodyfikowanie bryły pomieszczenia miało powiększyć i uporządkować przestrzeń. Podczas prac dekarskich narodził się główny pomysł na wnętrze. Zainspirowani deskowaniem pod dachówki projektanci podjęli decyzję o wyłożeniu wszystkich połaci od wewnątrz naturalnym drewnem. 

Wszystkie płaszczyzny ścian i podłoga przyszłej sypialni zostały obłożone olejowanymi deskami dębowymi w naturalnym, miodowym kolorze. Pięknie wyeksponowane drewno od Nobifloor (www.nobifloor.pl) zostało zestawione z ciemną paletą barw (czerń, szarość) oraz nowoczesnymi meblami i dodatkami. Całość, perfekcyjnie wyważona, nabrała męskiego i eleganckiego charakteru. 

Niewielka sypialnia została podzielona na kilka stref. Poza zasadniczą, wyznaczoną przez łóżko, znalazł się tu kącik do pracy oraz strefa do przechowywania ubrań. W jednej z lukarn zaprojektowano kącik do czytania z wygodnym fotelem projektu Hansa J. Wegnera, piękną lampką stojącą firmy Zuiver i półkami na książki. Miejsce do pracy zaaranżowano, wykorzystując proste fornirowane biurko firmy Hay, fotel obrotowy projektu R&Ch Eamesów i modułową sofę. Zamiast standardowej garderoby na wprost wejścia do sypialni powstała symetryczna, ciągnąca się po obu stronach łóżka zabudowa. Fronty szafy zostały wykonane z ciemnoszarego lakieru w wykończeniu na wysoki połysk, który nie tylko świetnie kontrastuje z drewnem, ale również optycznie powiększa przestrzeń. Pomiędzy zabudowami zaprojektowano wnękę na tapicerowane łóżko Desiree Divani. Boki szaf, ściana oraz zagłówek zostały wykonane z matowego czarnego lakieru. 

O ostatecznym wyrazie sypialni decydują dodatki i oświetlenie. Kropką nad „i” sopockiego poddasza są efektowne lampy m.in. wiszące szklane kule we wnęce nad łóżkiem, intrygująca, nieco etniczna sztuka, tekstylia w graficzne wzory i minimalistyczne akcesoria ze szkła i w kolorze złota. 

Jeśli - podobnie jak my - jesteście zachwyceni sopocką realizacją, koniecznie obejrzyjcie inny projekt pracowni - apartament z Gdańska, który jakiś czas temu prezentowaliśmy.