Architekci stanęli przed niezwykle trudnym zadaniem zaprojektowania domu w taki sposób, by był jednocześnie elegancki, funkcjonalny, ponadczasowy, ale także dostosowany do potrzeb jego mieszkańców: rodziców, uwielbiających muzykę i sztukę, oraz ich dwójki małych dzieci. Całość, choć utrzymana w nowoczesnej stylistyce, zgodnie z życzeniem Inwestorów powinna ujmować rodzinnych ciepłem. W zamyśle miał powstać dom, w którym najmłodsi będą kolekcjonować cudowne wspomnienia z dzieciństwa, a rodzice znajdą przestrzeń zarówno do pracy, jak i błogiego relaksu. I to pracowni Inter-Arch Architekci udało się doskonale!
Nowoczesność otulona ciepłem
Do rezydencji prowadzi nas reprezentacyjny hall, który jest dwupoziomowy i liczy aż 6 metrów wysokości. Już od progu czuć powiew wolności otwartej przestrzeni. Dominującą bryłą są schody dywanowe wykonane z drewna orzecha amerykańskiego. Niezwykła dbałość o detal sprawia, że schody prezentują się jak wyszukany mebel, a wszystko za sprawą tego, że stopnie zostały wykonane z obłogu, a nie pojedynczych desek. To, co je dodatkowo wyróżnia, to zaprojektowaniu ich biegu w taki sposób, by rodzina spotykała się przy wchodzeniu lub wychodzeniu z domu.Na uwagę zasługuje także niecodzienne wykończenie ich górnej części: trawertyn prezentuje się tutaj niezwykle dostojnie, idealnie łącząc się z antresolą.
Luksusowy klimat przestrzeni podkreśla zjawiskowy żyrandol wykonany na specjalne zamówienie. Dwie obręcze, na których zawieszone zostały luźno spadające kryształowe płytki, tworzą wyjątkowy spektakl świetlny. Identyczną grę światła obserwujemy w salonie – tam zamontowano niższą formę tego samego żyrandola, tym razem wykonanego z trzech obręczy. Pozostając ciągle pod wrażeniem hallu, salon przykuwa spojrzenia dzięki starannie dobranym akcentom – to one sprawiają, że pomimo tak wytwornego hallu i dość ciężkiej klatki schodowej, zachowuje on swoją rangę i własny charakter: jest przytulny, zapraszający do chwili relaksu.
Ciepły charakter wnętrza udało się uzyskać dzięki drewnianej podłodze w orzechowym brązie, która idealnie harmonizuje z nutami beżu i szarości w postaci dużego narożnika, dywanu oraz oszczędnego w swej formie stolika. Rodzinny klimat przestrzeni nadaje także kominek, będący swoistego rodzaju przegrodą między salonem a jadalnią. Oryginalna bryła kominka wykonana z trawertynu daje możliwość otwartego paleniska na środku domu, a iskrzące się płomienie można podziwiać zarówno z salonu (dzięki starannie zaplanowanej przestrzeni w narożniku), jak i z jadalni, a nawet z antresoli. Trawertyn pojawia się w salonie także na ścianie telewizyjnej – jest elementem, który idealnie kontrastuje z bielą ścian oraz stanowi świetny kontrapunkt dla designerskiego żyrandola i wyrafinowanej sztukaterii na suficie.
W jadalni projektanci postawili na prostotę. Drewniany stół, wykonany na zamówienie z orzecha amerykańskiego, dopełniają niezwykle eleganckie krzesła w kolorze zimnego beżu, które stanowią nawiązanie do trawertynu. Elegancki klimat podkreśla niebanalna ścienna dekoracja wykonana z kamienia o wyjątkowej fakturze i w pięknych odcieniach zieleni, która nawiązuje do barwy ogrodu. Całość prezentuje się lekko i subtelnie.
Ponadczasowy wzór na piękno
Niewielki przedpokój prowadzi nas do sypialni i garderoby. Oaza relaksu i wypoczynku utrzymana jest w bieli i srebrze. Głównym elementem dekoracyjnym pozostaje zagłówek w niesymetryczne wzory, które pięknie odbijają się w lustrze, tworząc synergiczną całość z frontami mebli wypełnionymi płatkami srebra. Uroku całości dodaje wisząca, pełna romantyzmu lampa. Bezpośrednio z sypialną połączona jest łazienka: jasna i elegancka, wykonana w marmurze Carrara. Szlachetny kamień zestawiony z błyszczącymi powierzchniami antracytu oraz matowej bieli prezentuje całe swoje piękno. Strefę Master dopełnia, oddzielona ażurową ścianą z ukrytymi drzwiami, podwójna garderoba.
Z kolei pokoje dla najmłodszych zostały zaprojektowane tak, by były praktyczne oraz uniwersalne. By uniknąć konieczności częstych zmian aranżacji, projektanci zrezygnowali z tworzenia bajkowych przestrzeni. Są za to duże biurka z zabudowaniami na książki, zabawki, pojemne szafy ubraniowe oraz stoliki i łóżka. Całość utrzymana jest w ciepłym klimacie zachęcającym do wyciszenia i domowego relaksu.
Rozwiązania „szyte na miarę”
W wilanowskiej rezydencji na szczególne uznanie zasługują autorskie rozwiązania stworzone przez pracownię Inter-Arch Architekci. Wśród nich: elegancki stół do jadalni będący jednocześnie profesjonalnym stołem do bilardu; specjalnie wygospodarowana przestrzeń na barek, kije bilardowe, serwis kawowy, odkurzacz centralny, a nawet elementy do obsługi kominka – to wszystko projektanci ukryli w wielofunkcyjnej zabudowie kształtem przypominającej elegancki klocek. Idealne wkomponowanie antresoli, jako części przestrzeni salonu i hallu, z fortepianem w roli głównej oraz biblioteką i galerią z obrazami, pokazuje, jak starannie zadbano o detale. Projekty mebli: zabudowa gabinetu z autorskim detalem nawiązująca do stylu klasycznego czy meble z elementami srebra w sypialni Master, czynią całą rezydencję jedyną w swoim rodzaju.
Warszawska rezydencja to miejsce, w którym przenikają się: piękno form, nowatorskie rozwiązania oraz ponadczasowa elegancja. A wszystko spaja rodzinny klimat. Inter-Arch Architekci stworzyli dom, którym udowadniają, że nowoczesność i wyrafinowany styl mogą tworzyć spójną całość z rodzinnym ciepłem. Zachwycający efekt, doceniony przez światowe jury, to wynik niezwykłej odwagi projektantów, nieustannego poszukiwania twórczych rozwiązań oraz perfekcyjnej dbałości o detal.