TOP WNĘTRZA | 2017-11-06

Krakowski miks

Wybierając się do obcego miasta, czy to służbowo, czy w roli turysty, zwykle szukamy miejsc, które będą nie tylko komfortowe, ale i klimatyczne. Krakowski apartament zaprojektowany przez pracownię GRID powstał z myślą o gościach, którzy podążają za wnętrzarskimi trendami a zarazem docenią jego lokalny styl.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Projektowanie przestrzeni dla konkretnej rodziny wydaje się o niebo prostsze od kreowania wnętrza, którego bohater pozostaje anonimowy. Takie zadanie stanęło przed architektami z pracowni GRID, którą poproszono o stworzenie apartamentu na wynajem dla inwestorów posiadających sieć działającą pod nazwą „Sleeping in Krakow”. Mieszkanie przy ul. Krowoderskiej było kolejnym z serii projektów dowodzących, że estetyka architektów i ich zdolność odczytywania potrzeb bardzo różnych osób, są doskonałym magnesem dla podróżujących w te rejony Polski.

80-metrowy apartament jest usytuowany w zabytkowej kamienicy w samym sercu krakowskiego Starego Miasta - w pobliżu słynnego Zamku Królewskiego na Wawelu i malowniczego rynku. Budynek przylega do Krakowskiej Akademii Muzycznej i ma niesamowite walory architektoniczne: wysokie sufity, ogromne okna, łukowate sklepienia nadproży, które nadają pomieszczeniom wyjątkowego klimatu. Architekci, chcąc spełnić oczekiwania gości mających różne gusta, będących w różnym wieku, pochodzących z różnych stron świata, postawili na wysmakowany eklektyzm. Zaproponowali odważne, zaskakujące i modne rozwiązania, nie zapominając jednocześnie o lokalnym kontekście i zabytkowym charakterze kamienicy.

Pierwszym z elementów, które zwracają uwagę w apartamencie jest ciekawa kolorystyka. Projektanci zdecydowali się na bardzo oryginalną paletę barw – na spokojne jasne tło wprowadzili wyraziste akcenty w postaci zieleni, czerni, czerwieni i odcieni denimu. Nieoceniony okazał się wachlarz możliwości kolorystycznych oferowany przez kanadyjską markę farb Para Paints (do zamówienia w sieci Dekorian), którymi zostały pokryte zarówno ściany, jak i lakierowane meble. W kuchni króluje minimalistyczna ciemnooliwkowa zabudowa, z którą korespondują klasycyzujące panele ścienne, a także wiśniowe krzesła „patyczaki” polskiej firmy Fameg. W sypialniach pojawiły się z kolei granatowe modułowe, tapicerowane zagłówki. Na podłogach i ścianach łazienek położono efektowne wielokolorowe kafle (firmy Equipe) o geometrycznych wzorach, które przywodzą na myśl wiekowe posadzki, podobne do tych, które można spotkać w barcelońskich, secesyjnych budynkach. Świetnie kontrastują one ze szlachetnym parkietem ułożonym w klasyczną jodełkę zamówioną u Nobifloor.

Architekci postanowili wykorzystać naturalne walory pomieszczeń - w jednej z sypialni powstała antresola z dodatkowym miejscem do spania, a w przestrzeni dziennej odsłonięto czerwoną cegłę. Specjalnie z myślą o najmłodszych powstał domek ze sklejki, który służy jako przestrzeń do zabawy i wypoczynku. W świetnie zbilansowanej mieszance stylów vintage, klasycznego, industrialnego znalazło się także miejsce dla plakatów inspirowanych jogą i zdrowym stylem życia autorstwa polskich artystów (Sunday is Monday) oraz na akcenty folklorystyczne - grafiki oraz tapetę zakopiańskiej artystki (Art&Design).

Apartament na Krowoderskiej zachwyca swoją nowoczesnością i zgodnością z trendami. Nie przytłacza jednak ilością wnętrzarskich fajerwerków. Pozostawia wystarczająco dużo oddechu, by się w nim rozgościć. Jest świetnym przedsmakiem tego, co za jego drzwiami może spotkać lokatorów: otwarte na świat europejskie miasto o bogatej historii i własnej tożsamości.