TOP WNĘTRZA | 2021-05-28

Haute couture, luksusowa rezydencja dopracowana w każdym detalu

Ponadczasowe wzornictwo, stonowana elegancja, najwyższej jakości materiały wykończeniowe i przemyślany w każdym calu projekt, to znaki rozpoznawcze architekta wnętrz Tomasza Czajkowskiego. Rezydencja 9, do której zapraszamy, może być więc z powodzeniem wizytówką architekta. Uwodzi spójną aranżacją i zachwyca oryginalnymi meblami. Błyszczy płatkami złota, polerowanym naturalnym kamieniem oraz lakierowanymi powierzchniami klasycznych fornirów. Dekorian Home, sieć salonów z wyposażeniem wnętrz, miała swój udział w tym spektakularnym projekcie.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Rezydencja 9, bo tak nazwał ją architekt, znajduje się w północnej Polsce. Zanim stała się prawdziwym domem wypełnionym miłością, rozmowami i muzyką, prawie osiem lat pozostawała niewykończona. Dopiero architekt Tomasz Czajkowski zdołał stworzyć z niej miejsce, w którym dobrze się mieszka i na które patrzy się z podziwem.

Budynek o powierzchni użytkowej 220 metrów kwadratowych ma nietypowy kształt trójkąta wymuszony lokalizacją linii wysokiego napięcia. Na parterze znajduje się strefa dzienna z salonem i kuchnią, obszerny hol, gabinet oraz łazienka.

Już od progu poznajemy styl aranżacji wnętrz Rezydencji 9. Strefa wejścia robi wrażenie. Widoczna z salonu jest zapowiedzią tego, co odkryjemy w głębi domu. Drewniana zabudowa z orzecha amerykańskiego oraz lustrzana kompozycja definiują przestrzeń.
Za eleganckimi płaszczyznami kryją się pomieszczenia, których istnienia trudno się domyślić: gabinet, łazienka oraz pomieszczenie gospodarcze. Wykorzystane materiały oraz formy lamp, klamek, bankietki i konsoli, nawiązują do estetyki ulubionego przez architekta art deco. Inspiracje klasycyzującym zgeometryzowaniem i syntetycznym ujmowaniem form dostrzeżemy w każdym pokoju - stanowią one motyw przewodni wystroju.

Z ciemnego holu wchodzimy do zalanego światłem jasnego salonu. W strefie dziennej dominuje kolorystyka klasycystyczna: biel, błękit, złoto. Zestaw wypoczynkowy tapicerowany niebieskim welurem wraz ze stolikiem kawowym to projekty marki KLER. Tworzą przytulną, komfortową przestrzeń. Perłowa poświata we wnętrzu jest zasługą oryginalnych tapet 02A34 Union Celeste Muraspec, których dystrybutorem jest Dekorian Home. Najbardziej dekoracyjnym meblem tej części wnętrza jest wkomponowana w obłożoną gęsto użylonym kamieniem Emperador Dark ścianę, serwantka projektu Tomasza Czajkowskiego. Złocone plecy mebla oraz zainstalowane wewnątrz niego światło dają atrakcyjny efekt, nawiązując jednocześnie do pozostałych elementów umeblowania, także zaprojektowanych przez architekta – szafki telewizyjnej oraz stolików-pomocników.

W salonie zadbano o każdy detal. Narożniki pomiędzy pokojem a holem zabezpieczono listwami drewna i kamienia, by chronić przed zniszczeniem tapetę z oferty Dekorian Home – Omexco 3004 Minerals. Z kolei, by odwrócić uwagę od niefortunnie umieszczonego podciągu pozostawionego w spadku przez ekipę sprzed lat, zdecydowano się na listwę oświetleniową umieszczoną na suficie w pomalowanej na złoto rynience.

Życzeniem pani domu było posiadanie dużej, wygodnej kuchni ze stołem do celebrowania wspólnych posiłków. Chciała również, by kuchnia stanowiła oddzielne, zamykane w razie potrzeby pomieszczenie. Kuchnię od salonu oddzielają drzwi przesuwne wykonane z mlecznego szkła.

Gdy pozostają otwarte, jedynie złoty uchwyt zdradza ich istnienie. Minimalistyczną zabudowę kuchenną wykonaną z lakierowanej płyty MDF, dopełnia blat ze spieku kwarcowego oraz podłoga wyłożona płytami polerowanego gresu. Zarówno gres, jak i spiek kwarcowy, odwzorowują delikatny rysunek marmuru karraryjskiego. Uspokojone bielą wnętrze prosiło się kolor. Tapeta do złudzenia przypominająca naturalny kamień – Onyx Zinc ZW113/01 z oferty Dekorian Home, akcentuje przestrzeń jadalnianą i odwraca uwagę od czarnego ekranu telewizora na ścianie. Tak jak większość mebli w domu, także i stół w kuchni wykonany został na zamówienie wedle projektu architekta Tomasza Czajkowskiego.

Łazienka dla gości wykończona została w stonowanej, ciepłej kolorystyce. Ton nadaje beżowy kamień naturalny Onyx oraz marmurowa, ciekawie wyoblona przy odpływie liniowym mozaika marmurowa. Blat szafki umywalkowej wykonano z odpornego granitu kwarcowego. Ujmują detale – kamienna rama lustra dekorowana kryształkami Svarowskiego, czy wykończone kamieniem uchwyty szafki.

Na piętro, do strefy prywatnej domu, prowadzą reprezentacyjne kamienne schody. Efekt wzmacnia złota artdecowska poręcz z charakterystycznym, zgeometryzowanym motywem liści. Z kolei miękką linię podstawy schodów powtarza wyłożona marmurową mozaiką zaokrąglona ściana.
Ścianę klatki schodowej zdobi też złota tapeta. To Omexco Lotus LOA 4957 z Dekorian Home.

Na piętrze znajduje się master bedroom - sypialnia państwa domu, pokój syna, łazienka oraz sala kinowa. Główna sypialnia to wnętrze, w którym najwyraźniej widoczny jest nietypowy, trójkątny kształt bryły budynku. Wystrojem przywodzi na myśl pokój w luksusowym hotelu. Wnętrze jest miękkie, przytulne dzięki kawowej wykładzinie Epic Soft Reflection UQO.220 z włóknem smart strand I tapecie Omexco Horizons 3490 dostępnej w salonach Dekorian Home, lejącym się zasłonom i tapicerowanemu aksamitem wezgłowiu łóżka. Garderoba zlokalizowana jest za drzwiami, wkompowanymi w ścianę obłożoną fornirem gruszy w ciepłym odcieniu. Wzrok przyciągają przykłady współczesnego designu — fotel projektu Paoli Navone dla Natuzzi oraz kultowe lampki Tolomeo marki Artemide.

Łazienka na piętrze zdominowana została przez tony brązowego Onyxu, którym wyłożono ścianę przy wolno stojącej wannie. Nad szafką umywalkową projektu architekta, umieszczono szereg luster. Za każdym z nich znajduje się praktyczna szafka. Połączenie brązu naturalnego kamienia i forniru, lustrzanych powierzchni i srebrnych detali to klasyczny ponadczasowy zestaw, kolejny w repertuarze inspiracji latami 20. XX wieku.

Pokój syna ma dwie odsłony. Tę jasną, do nauki i pracy oraz mroczną, nocną. Napisać, że w części sypialnianej dominuje czerń to za mało! Tu wszystko jest czarne, w jaśniejszym lub ciemniejszym odcieniu. Czarny jak noc jest nawet sufit. Miękki welur na ścianie, tapeta Muraspec P4045 – grafitowa, P7042 - beżowa i mięsista wykładzina Epic Beauty UAO.560 wyszukana w Dekorian Home (www.dekorianhome.pl) sprawiły, że mimo młodzieżowego charakteru wnętrza, jest tu również nieco dekadencko.

W sali kinowej znaczącym akcentem jest podwieszony, oświetlony sufit z grafiką przedstawiającą architekturę ulubionego przez właścicieli Dubaju. Kolorystycznie dopasowano do niej sofę typu chesterfield marki KLER. Wnętrze domowego kina również wykończono materiałami z bogatego asortymentu sieci salonów z wyposażeniem wnętrz Dekorian Home – srebrzystą tapetą Rasch 077 499 oraz wykładziną Epic Beauty UAO.421 w odcieniu taupe.

Wychodząc z domu, już w holu uchylamy lustrzane drzwi. To właśnie tu ukryty jest gabinet. A w nim kolejna okazja do podziwiania rzemieślniczego kunsztu stolarzy pracujących z architektem. Czeczota topolowa, niegdyś popularny - dziś zapomniany rodzaj wykończenia mebli, powróciła w wielkim stylu. Wykonane zostały z niej drzwi do szafy gabinetowej. Pozostałe ściany zdobi brzoskwiniowa tapeta Omexco Brocades z Dekorian Home. Nad wykonanym wedle projektu Tomasza Czajkowskiego biurkiem z onyksowym blatem - okrągłe, wypukłe zwierciadło. Lustro, w którym przegląda się dom - wnętrze i rodzinne życie, tak jak na obrazie Małżeństwo Arnolfinich Jana van Eycka. Lustro takie wisi w każdym z zaprojektowanych przez architekta domów i apartamentów. I za każdym razem przegląda się w nim równie ponadczasowe i eleganckie wnętrze.

Projekt: Tomasz Czajkowski

Zdjęcia: Monika Woroniecka