Inwestorzy, pragnęli, by ich nowy dom był jasny, przestronny, zalany naturalnym światłem padającym z licznych przeszkleń — okien i drzwi. Jednocześnie, już na etapie wstępnych rozmów o projekcie wspomnieli, że marzą o domu przytulnym i ciepłym, lecz także i eleganckim. Agnieszka Balicka świetnie wiedziała, jak uzyskać zadowalający ich efekt.
Podstawa projektu 160-metrowego bliźniaka to dwie kondygnacje wykończone w stylu przywodzącym na myśl współczesną wersję mieszkania Haussmanowskiej kamienicy. Ujmują tu piękny, drewniany parkiet ułożony w klasyczną jodełkę, sztukaterie, rozety, delikatny rysunek marmuru i wysokie sufity. Dopełnieniem paryskiego szyku są wybrane meble i dekoracje — biała zabudowa kuchenna z mosiężnymi uchwytami szuflad i stylową armaturą przy ceramicznym zlewie, kryształowe abażury lamp nad marmurową kuchenną wyspą, marmurowa obudowa kominka, łagodnie zaokrąglona linia schodów prowadzących na piętro do części prywatnej domu, klasyczne konsole oraz lustra w złotych rzeźbionych ramach zdobiące sypialnię właścicieli i łazienkę na parterze.
Chłodno? Skądże! Styl paryskiej kamienicy to jedynie tło dla drewnianych i rattanowych dodatków, które Pani architekt umiejętnie wprowadziła w projekt wrocławskiego domu. Wiedeńska rattanowa plecionka (swój debiut zawdzięcza austriackiemu stolarzowi Michaelowi Thonetowi, który w 1859 roku wykorzystał ją w stworzonym przez siebie kultowym krześle z giętego drewna — Nr 14) pojawia się
w strefie dziennej w wielu momentach — na krzesłach przy jadalnianym stole (model 811 marki TON), na abażurach lamp zdobiących konsolę, na drzwiach szafy w holu. We wnętrzu dużo jest również naturalnego drewna: wspomniana już drewniana podłoga, żaluzje osłaniające duże okna, blat stołu oraz stolik kawowy przed sofą. Dekoracje w ponadczasowym, urządzonym z klasą wnętrzu świetnie łączą się ze stylem boho, dlatego architekt zaproponowała dodatki właśnie w tym stylu: wzorzyste poduszki, kosze na donice i do przechowywania oraz trawy pampasowe w wazonach.
Parter domu — strefa dzienna jest maksymalnie otwarta. W aranżacji dominują jasne kolory, gdzieniegdzie zestawione z elegancką czernią elementów dekoracyjnych i wykończeniowych. Hol oddzielony został od otwartej przestrzeni przeszklonymi drzwiami ujętymi w metalowe delikatne ramy Poszczególne części przestrzeni podzielono ze względu na funkcję. Jadalnię akcentują wiszące nad stołem lampy — klasyki designu PH 5 Mini marki Louis Poulsen (zaprojektowane przez Poula Hennigsena), strefę wypoczynkową umownie określa dywan położony przed sofą, a na granicy aneksu kuchennego zaprojektowano spektakularną wyspę. Tu pojawia się klasyczny wzór marmuru, który nadaje projektowi elegancji.
Wyspa kuchenna we wnętrzu projektu pracowni Balicka Design obłożona została wielkoformatowym spiekiem kwarcowym marki Laminam Bianco Stratuario Venato z kolekcji I Naturali, który do złudzenia przypomina naturalny luksusowy kamień, lecz o wiele lepiej sprawdza się jako materiał wykończeniowy do domowych zadań specjalnych. Tym samym ultracienkim spiekiem kwarcowym (o grubości od 3 do 12 mm) obłożono zabudowę kominka.
Spieki kwarcowe Laminam to naturalny materiał wykończeniowy wykonany ze sprasowanych w bardzo wysokiej temperaturze iłów łupkowych, skał granitowych, pigmentów ceramicznych i kwarcu. Spieki Laminam mają bardzo wszechstronne zastosowanie. Sprawdzają się na zewnątrz oraz we wnętrzach jako wykończenie podłóg, ścian i mebli. Bardzo często z płyt Laminam wykonywane są blaty kuchenne i łazienkowe oraz parapety. Dlaczego? Płyty ze spieków kwarcowych są odporne na chemię użytku domowego, środki odkażające i detergenty. Nadają się także do kontaktu z żywnością, ponieważ nie uwalniają pod wpływem wody żadnych substancji. Nie dopuszczają również do zagnieżdżenia pleśni, bakterii i grzybów. Wielkoformatowe płyty Laminam są bardzo odporne na zarysowania, głębokie ścieranie i promieniowanie UV, a ich właściwości pozostają niezmienne nawet przy intensywnej eksploatacji i częstym czyszczeniu. Na trwałość powierzchni wykończonych spiekami kwarcowymi Laminam mają również niebagatelny wpływ umiejętności fachowców, którzy pracują z materiałem. Architektka Agnieszka Balicka podkreśla, że dopiero sprawdzony podwykonawca, który potrafi obrabiać spieki kwarcowe i zna jego parametry oraz właściwości, gwarantuje długowieczność materiału.
Produkty marki Laminam dostępne są w sieci Dekorian Home
Projekt: Agnieszka Balicka Balicka Design
Zdjęcia: Dobre Światło