TOP WNĘTRZA | 2017-10-12

Biel i stal

Udostępnij logo whatsapp logo twitter

W tym domu powstały wnętrza dla wielbicieli przestrzeni, oddechu i eleganckiego minimalizmu. Wszystko dzięki prostym środkom i rozwiązaniom. 


 

Wyjściem i inspiracją do projektu wnętrz tego, usytuowanego w Karczewie, domu był styl skandynawski. Właściciele 185-metrowego lokum chcieli mieszkać w jasnych, prostych przestrzeniach, najlepiej pełnych naturalnego światła. Lubią nowoczesne, ale ciepłe wnętrza. Nie przepadają za bogatymi i ozdobnymi dodatkami. Nic więc dziwnego, że styl skandynawski idealnie spełniał ich wymagania. 

 

Podstawowym pragnieniem gospodarzy była przestrzeń. Chcąc ją powiększyć, także optycznie, projektantka zastosowała wiele prostych rozwiązań i trików charakterystycznych dla stylu skandynawskiego. Architektka zdecydowała maksymalnie otworzyć wszystkie pomieszczenia i, tam gdzie było to możliwe, zrezygnować ze ścianek dzielących wnętrze. Balustradę schodów zastąpiła szklana tafla. Skandynawskie wnętrza są jasne i widne, dlatego dominującym kolorem i bazą wykończenia jest tu biel. To główny kolor w łazience i kuchni. Odnajdziemy go także na panelach ściennych, podłodze w holu czy na ścianach. Biel dominuje, ale nie przytłacza pomieszczeń. Uzupełniają ją i przełamują szare, czarne i stalowe dodatki. Motywem przewijającym się przez całe wnętrze jest też szczotkowana stal. Użyto jej do obicia drzwi we wszystkich pomieszczeniach, jest dominująca w wystroju łazienki dla gości, a w kuchni dumnie zdobi białe fronty zabudowy. Połączenie bieli i stali to prosty sposób na uzyskanie eleganckich pomieszczeń, które są nie tylko pięknie, ale też bardzo praktyczne. Lekko industrialną kombinację ociepliło drewno, uniwersalny materiał, który pasuje do każdego stylu. W tym wnętrzu nie zabrakło też charakterystycznych dla stylu skandynawskiego geometrycznych kształtów. Widoczne są w prostych bryłach mebli, elementach wykończenia domu i dodatkach. 

 

Dom został podzielony na dwie równe strefy: dzienną - obejmującą parter oraz nocną - zlokalizowaną na piętrze. Pierwszą z nich zajmuje salon z jadalnią, kuchnia, spiżarnia, toaleta oraz gabinet. Centralnym punktem, wokół którego zorganizowana została przestrzeń dzienna jest duża, czarna bazaltowa bryła, która kryje m.in. kominek. To serce całego parteru, wokół którego rozplanowane są pozostałe pomieszczenia, to miejsce gdzie spotykają się domownicy i goście. Od strony kuchni bryła zmienia się w drewnianą kostkę z przeszkleniami - tu mieszczą się schody. Na piętrze znajdziemy długi hol, pokoje dla dzieci, łazienkę i główną sypialnię połączoną z łazienką. Drewniana zabudowa ścian holu pozwoliła optycznie poszerzyć wąskie pomieszczenie, zaś ledowe oświetlenie w podwieszanym i napinanym suficie typu barrisol rozjaśniło pozbawiona naturalnego światła przestrzeń. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie sypialni z przeszkloną łazienką i garderobą. Pomieszczenia są oddzielone od siebie, ale dzięki zastosowaniu przeźroczystego materiału tworzą ogromną, otwartą przestrzeń. W sypialni znalazło się miejsce na industrialne lampy w skali XL. W przeciwieństwie do reszty domu, tutaj dominują odcienie szarości, ocieplone drewnem, które znajdziemy zarówno na podłodze, jak i meblach czy na czy widocznych elementach konstrukcyjnych dachu. Dzięki konsekwencji stylistycznej powstało idealnie spójne i harmonijne wnętrze – dla miłośników prostej i ciepłej elegancji.

 

Więcej o realizacjach pracowni: www.81.WAW.pl