TOP WNĘTRZA | 2024-09-11

Apartament w stylu japandi - realizacja Studia Projekt

Dzięki połączeniu minimalizmu w stylu zen ze skandynawskim hygge powstało wnętrze idealne do wypoczynku - jasne, przytulne i bezpretensjonalne. Estera i Robert Sosnowscy, właściciele Studia Projekt, zaprojektowali je w taki sposób, by każdy mógł poczuć się tu jak u siebie. W stworzeniu klimatu japandi pomogły im wielkoformatowe grafiki, oświetlenie i inne materiały wykończeniowe z sieci salonów Dekorian Home.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Apartament w Ostródzie przeznaczony jest na wynajem krótkoterminowy - urokliwe miasto nad Jeziorem Drwęckim chętnie odwiedzają osoby, które chcą wypocząć albo - korzystając z możliwości pracy zdalnej - spędzić trochę czasu na Mazurach. Dlatego wnętrze trzeba było urządzić tak, aby każdy mógł się w nim dobrze poczuć - miało być praktyczne i neutralne, ale przytulne. Projektanci, Estera i Robert Sosnowscy ze Studia Projekt, postawili na styl japandi - modne a zarazem ponadczasowe połączenie japońskiego minimalizmu ze skandynawską prostotą. Ciepła paleta jasnych kolorów, dobór materiałów takich jak bambus, bielony dąb czy tkaniny o wyraźnej strukturze nadają przestrzeni przyjazny klimat.

Caffe latte z czarną kreską

Projekt musiał być uniwersalny, ale mieć też jakiś smaczek - charakterystyczny akcent, który zwróci uwagę i zapadnie w pamięć. - Ponieważ niedaleko jest jezioro, zdecydowaliśmy się ozdobić ścianę w salonie wielkoformatową grafiką ścienną z łódką - mówi Estera Sosnowska. Subtelny, niczym widziany przez mgłę wzór od włoskiej marki Glamora z Dekorian Home urozmaica, ale nie dominuje wnętrza. Ścianę po bokach wyłożono wykonanymi na miarę panelami z płyty meblowej w odcieniu bielonego dębu. W tym samym wybarwieniu jest podłoga i listwy marki Pergo, również z oferty salonów Dekorian Home. Wrażenie ciepła i naturalności podkreśla bambusowy stół i krzesła  tapicerowane tkaniną boucle. Do ich obłych linii nawiązuje narożna kanapa z szezlongiem. Ze względów praktycznych wybrano mebel z funkcją spania i pojemnikiem na pościel.

Ścianę telewizyjną wykończono wykonanym na zamówienie panelem - podobnie jak te na przeciwległej ścianie urozmaicają go pionowe lamele. Z tej samej płyty w kolorze bielonego dębu wykonano szafkę pod telewizor, jedynie otwarte półki na piloty i inne drobiazgi są czarne. Akcenty w tym kolorze znajdziemy w całym mieszkaniu - liniowe kinkiety “Sabre”, żyrandol “Orbit” marki Nowodvorski Lighting z Dekorian Home czy czarne nogi krzeseł dodają utrzymanej w neutralnych beżach i szarościach aranżacji wyrazistości. Z kolei nawiązująca do papierowych lampionów lampa “Daburu” marki Marksloyd (również z oferty Dekorian Home) nad stołem budzi orientalne skojarzenia.

Prosto i praktyczni

Minimalistyczna zabudowa aneksu kuchennego utrzymana jest w delikatnym odcieniu beżu, od którego odcinają się czarne elementy - AGD, granitowy blat, zlewozmywak i bateria oraz uchwyty dolnych szafek. Także oświetlenie techniczne umieszczono w pomalowanej na czarno wnęce w suficie podwieszanym. Ścianę nad blatem wyłożono płytkami ceramicznymi o dekorze kamienia w “mglistym” odcieniu nawiązującym do wielkoformatowej grafiki Glamora. W wysokiej zabudowie rozdzielającej aneks od przedpokoju od strony kuchni mieści się lodówka. Na jej dalszej części udało się umieścić duże lustro, w którym można się przejrzeć przed wyjściem.

- W apartamentach na wynajem ważny jest też aspekt praktyczny - podkreśla architektka. - Dlatego wybieramy materiały odporne na zniszczenia, trwałe i łatwe do utrzymania w czystości, bo to  w dłuższej perspektywie przekłada się też na estetykę. Jeśli coś się zniszczy, musi być możliwość wymiany.

Dlatego np. w łazience zdecydowano się na kabinę bez brodzika osłoniętą pojedynczym szklanym panelem. Jedną ze ścian prysznica zdobią płytki imitujące drewniane listewki, co dodaje całemu wnętrzu ciepła i sprawia, że ewentualne zachlapania czy ślady mydła są mniej widoczne. Resztę ścian wyłożono szarobeżowymi płytkami Porcelanosa w dużym formacie. Nawiązujący do lastriko wzór również maskuje zachlapania. Elegancji łazience dodaje owalna umywalka OVO marki Omnires, której biel odcina się ostro od czarnego blatu. Tej samej marki są podtynkowe baterie z Dekorian Home. Ciekawym elementem są ryflowane fronty szuflad szafki pod umywalką - wykonano ją według projektu Studia Projekt.

Szczypta koloru

Sypialnia miała mieć typowo hotelowy charakter, jednak nieco butikowy styl nadają jej zawieszone nad łóżkiem barwne obrazy. To prace inwestorki. Ciekawe, choć niedominujące obramowanie dla nich tworzą zwisające z sufitu lampy “Low” marki Moosee. Poza tym pokój utrzymany jest w delikatnych odcieniach beżu i bieli. Na ścianach panele z płyty meblowej. Udało się też stworzyć miejsce do pracy, dla tych, którzy przyjeżdżają tu na home office. Przytulności wnętrzu dodają tkaniny - tapicerowane łóżko, a także firany i zasłony. Identyczne w całym apartamencie zdają się delikatnie go otulać.

Projekt: Estera Sosnowska i Robert Sosnowski / Studio Projekt

Zdjęcia i stylizacja: Fotomohito