Apartament w odcieniach natury | Dekorian Home
TOP WNĘTRZA | 2019-06-07

Apartament w odcieniach natury

W jedenastopiętrowym budynku w dzielnicy Lower East Side na nowojorskim Manhattanie powstał niezwykły apartament pokazowy. Zaprojektował go utytułowany amerykański projektant Alex P White. Surowe, ale bardzo ciepłe i przytulne wnętrze ma odsłonięte betonowe sufity, szare otynkowane ściany i wystrój w kolorze wanilii.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

W całym budynku znajduje się 89 mieszkań, od mniejszych apartamentów typu studio po większe z czterema sypialniami. Alex P White otrzymał zadanie od inwestora na stworzenie modelowego mieszkania, które spodoba się potencjalnym nabywcom. Powierzchnia 645 m kw. to ogromne pole do popisu dla architekta, jednak Alex postanowił podejść do tego nieco inaczej. Zamiast kolorystycznych szaleństw i zapierających dech w piersiach rozwiązań, postawił na skromność i stworzył eleganckie wnętrze ujmujące neutralną kolorystyką i spokojna atmosferą. „Chciałem, żeby to wnętrze już od progu zapierało dech w piersiach, a po wyjściu z niego zostawiało w oglądającym niezapomniane przeżycia - opowiadał o swoim projekcie  Alex. Już od wejścia robi wrażenie przede wszystkim skalą salonu, który w ogromnej przestrzeni łączy otwartą kuchnię, część jadalnianą i strefę livingową. Stąd duże przeszklone drzwi prowadzą na obszerny taras, na którym architekt zaprojektował miejski ogród ze drewnianymi skrzynkami na sadzonki oraz betonowymi meblami. Funkcjonalna kuchnia została zrobiona na zamówienie. Pojemna zabudowa meblowa w całości wykonana jest z litego drewna orzechowego, które pięknie kontrastuje z czarnymi elementami - górnymi szafkami i okapem. Wysokiej jakości sprzęt AGD częściowo został ukryty w zabudowie meblowej, niektóre urządzenia jak kuchnia z piekarnikiem i płytą gazową czy chłodziarka na wino - są wolno stojące. Między szafkami na ścianie położono czarny marmur Nero Marquina. Dopełnieniem zabudowy meblowej są płytkie szafki z lakierowanego na biało MDF-u - na najpotrzebniejsze, podręczne akcesoria. Tak zwana część mokra, ze zlewem, została zaaranżowana na dużej wyspie z jasnym blatem ze spieków kwarcowych. Na całej długości został on poszerzony o blat z orzechowego drewna, który pełni funkcję baru. Przy nim ustawiono proste minimalistyczne krzesła typu hoker ze skórzanymi siedziskami. W mieszkaniu betonowe sufity pozostawiono niedokończone, nadając surowej estetyce przestrzeń. Do tego dochodzą ściany tynkowe z jasnoszarym wykończeniem, które naśladuje beton. Kuchnia stylistycznie łączy się z salonem i podobnie jak salon jest miksem prostych kształtów i tekstur oraz naturalnych kolorów. W części livingowej stanęła sofa w jasnej tapicerce i trawertynowy stolik kawowy, a nad sofą seria współczesnych reliefów z kości słoniowej autorstwa artystki Mary Little. Na przeciwległej ścianie znajduje się duża półka z drewna orzechowego zaprojektowana przez White'a. Krzesło kartonowe Wiggle autorstwa Franka Gehry'ego dodaje przestrzeni rzeźbiarskiego akcentu. „Dobrze dobrane obiekty artystyczne powinny robić więcej niż tylko dekorować - powinny budować narrację” - powiedział White. „Dlatego zdecydowałem się w tej przestrzeni zestawić kilka ikonicznych mebli ze współczesnymi przedmiotami - to znaczący dialog z niedawną przeszłością”.

W sypialni projektant stworzył interesujący zagłówek w postaci falistej, tapicerowanej platformy unoszącej się od podłogi aż do sufitu. Dominując jasna tonacja płynnie przenika do łazienki, tu jednak naturalne odcienie znajdują odbicie w bardziej luksusowych materiałach wykończeniowych - w marmurowych posadzkach, boazeriach, kwarcu. W strefie prysznicowej wykorzystano na przykład  mlecznobiały turecki marmur. W całym mieszkaniu zastosowano cienkie taśmy LEDowe zainstalowane w sufitach - dają nastrojowe światło, które delikatnie podkreśla faktury naturalnych materiałów. 



Fot. via Dezeen Colin Miller

Czas generowania strony: -1711631658,41s