Knoll powstał w Nowym Jorku w 1938 roku z inicjatywy Hansa G. Knolla. Założyciel marki wychowywany w rodzinie z tradycjami wzorniczymi (jego ojciec projektował meble w Niemczech), kształcił się w Anglii i Szwajcarii i przyjaźnił ze środowiskiem architektów skupionych wokół Bauhausu. W 1946 roku ożenił się z Florence Shust, utalentowaną projektantką, której styl dojrzewał pod okiem najwybitniejszych architektów tamtego okresu - Waltera Gropiusa i Marcela Breuera w Cambridge (w Massachusetts) i Miesa van der Rohe w Illinois Institute of Technology (w Chicago). Florence Knoll kierowała działem wzornictwa i zespołem projektowania wnętrz w firmie, będąc jedną z pierwszych kobiet, które pracowały w zawodzie architekta wnętrz. Pani Knoll miała ogromny wpływ na profil marki - zainspirowała męża do współpracy z największymi współczesnymi designerami takimi jak Ludwig Mies van der Rohe, Harry Bertoia, Frank Gehry, czy Eero Saarinen. Po śmierci męża sama zarządzała biznesem.
Wiele produktów marki Knoll można odnaleźć w kolekcjach muzealnych m. in.: Cooper-Hewitt czy National Design Museum. Przeszło 40 projektów marki Knoll znajduje się w stałej ekspozycji w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Do najbardziej znanych mebli Knoll można zaliczyć Tulip Chair (1956) zaprojektowane przez Eero Saarinena oraz te, do których firma uzyskała ekskluzywne prawa do produkcji i sprzedaży - stworzone przez Ludwiga Miesa van der Rohe do Barcelońskiego Pawilonu Barcelona Chair (1929), Wassily Chair (1925/26) autorstwa Marcela Breuera oraz Hardoy Chair zwane też Butterfly Chair (1938) wykreowane przez Jorge’a Ferrari-Hardoya.
Zespół Knoll zajmujący się aranżacją wnętrz realizował najbardziej prestiżowe projekty w budynkach tworzonych przez sławy ówczesnej architektury (np. biurowiec Connecticut General Life Insurance Company w Bloomfield). W 2011 roku Knoll otrzymał National Design Award for Corporate and Institutional Achievement Cooper-Hewitt, Smithsonian Design Museum.
Knoll wspiera wystawy, stypendia, inne działania związane z tematyką współczesnej architektury i designu. W 2006 roku Knoll i organizacja non-profit World Monuments Fund powołały program Modernism at Risk, który wspiera rozwiązania projektowe dla wartościowych budynków, finansuje ich konserwację, a także podnosi świadomość zagrożeń dla współczesnej architektury. Firma wraz z organizacją przyznają także nagrodę dla projektanta lub firmy, którzy swoimi działaniami przyczyniają się do zachowania modernistycznego dziedzictwa.
Czas generowania strony: -1731838420,99s