Cegła ozdobna – wnętrzarski „must have”?
Stara cegła na ścianie zapewnia oryginalny styl retro, nawiązujący do tradycyjnych wnętrz z dawnych czasów. Oryginalnie nie miała ona na celu poprawienia estetyki pomieszczeń, a była zwykłym, powszechnym materiałem budowlanym, używanym do konstrukcji: ścian, murów, filarów, a także fundamentów. Stosowana była od czasów starożytnych – początkowo suszono na słońcu gliniane bloki przygotowane wcześniej w formach, później zaczęto je dodatkowo wypalać, co dawało im większej wytrzymałości, ale i również charakterystycznej niejednolitej barwy. Z czasem jednak w raz z postępem technologii w piecach, w których wypalano cegły, przy użyciu drewna zaczęto używać gazu, co spowodowało, że straciła ona nieco swój urok, stając się jednolitą w swej formie i kolorze. Pomimo tych zmian jej popularność na placach budowy nie gaśnie, choć nowej cegle daleko do jej poprzedniczki.
Chcąc oddać unikalny charakter starej cegły odkryto ją na nowo, ale tym razem wykorzystując jej zalety wizualne – głównie we wnętrzach budynków. Projektanci tam, gdzie było to możliwe, pozbywali się grubych, wieloletnich warstwy tynku i farby i uwalniali gliniane cuda, wydobywając tym samym całą magię wnętrza. Jednak nie każdy inwestor, czy właściciel mieszkania zdecyduje się na taki gruntowny remont. Wtedy idealnym rozwiązaniem są niezwykle realistycznie wyglądające dekory ścienne, które w łatwy sposób można zamontować na ścianie za pomocą kleju. DekoBrick, to marka, której pełne portfolio produktów można sprawdzić w ogólnopolskiej sieci salonów Dekorian Home. Płytki dostępne są w różnych wybarwieniach, od śnieżno-białych poprzez ecru i szare, klasyczną pomarańczową, a na czarnej kończąc. Każdy odnajdzie coś dla siebie.
Stara cegła na ścianę w nowej odsłonie – jak ją wykorzystać?
Dla wielu architektów i projektantów atrakcyjność cegły wykracza daleko poza ramy czysto konstrukcyjne. Rustykalne, odsłonięte cegły są w modzie, dodają wnętrzu uroku i magii. Nadają bogate, autentyczne wrażenie, które może wzmocnić poczucie ciepła w domu, a także zatrzeć granicę między wnętrzem, a zewnętrzem. Niektórym architektom nie sposób ominąć zniszczonej przez czas, odzyskanej cegły. Spełniają one wiele wymagań, zarówno praktycznych, jak i estetycznych.
W typowo nowym budownictwie starą cegłę zastępują cegły ozdobne. Są to zazwyczaj same lica, odcięte z oryginalnych cegieł po różnego rodzaju rozbiórkach, bądź bardziej praktyczne płytki cementowe jak np. DecoBrick. Te ostatnie do złudzenia przypominają tradycyjne stare cegły – nawiązują do nich stylistyką, kolorystyką i porowatością. Na rynku dostępne są produkty w różnych formach, rozmiarach i barwach, które odzwierciedlają ten oryginalny materiał budowlany. To właśnie dzięki cegle można prostym sposobem stworzyć wymarzone aranżacje pełne, oryginalne i nadające unikalnego charakteru w mieszkaniu.
Cegła dekoracyjna idealnie pasuje zarówno do pomieszczeń nowoczesnych, jak i tych tradycyjnych. Świetnie odnajdzie się w też w nieruchomościach w stylu retro, loftowym, industrialnym, nowojorskim, skandynawskim czy boho. Co najważniejsze – niezależnie od tego, w jakim wnętrzu wspomniana cegła finalnie zamieszka, jedno jest pewne, ta kiedyś drugoplanowa bohaterka w dzisiejszym wzornictwie znacznie wykroczyła poza swoją poprzednią rolę i teraz jest gotowa zająć najwyższe miejsce na podium w naszych czterech kątach! Zaprośmy ją do domu!
Czas generowania strony: -1734504271,37s