Wnętrze przyjazne akustycznie | Dekorian Home
HYDE PARK | 2017-10-12

Wnętrze przyjazne akustycznie

Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Rozmowa z Jackiem Niezgodą projektantem wnętrz i właścicielem studia ARTDESIGN architektura wnętrz.


 

Jacek NiezgodaJak najlepiej zaplanować rozkład pomieszczeń (sypialnia, łazienka, kotłownia itp.) w domu mieszkalnym, aby był on "przyjazny" pod względem akustycznym, a współmieszkańcy nie przeszkadzali sobie wzajemnie?

 

Komfort akustyczny jest parametrem subiektywnym, na jego odczuwanie mają wpływ drgania powierza tworzące wrażenie słuchowe (dźwięk) i odczuwalne drgania, wibracje. W przestrzeni domu odnajdziemy pomieszczenia tj. kuchnia, łazienka i holl, gdzie większe natężenie hałasu i występujący pogłos nie przeszkadza nam w codziennym użytkowaniu. W innych, gdzie śpimy, odpoczywamy czy pracujemy — najcichsze dźwięki utrudniają nam skupienie, koncentrację lub odpoczynek.

 

Zaplanowanie przyjaznego pod względem akustycznym domu to przede wszystkim zastosowanie odpowiednich technologii podczas budowy, ale również układu funkcjonalnego domu. Sąsiedztwo pomieszczeń, których funkcja jest ze sobą sprzeczna będzie dużym utrudnieniem w codziennym użytkowaniu. Dlatego sypialnie i gabinety, gdzie wykonujemy prace umysłową nie powinny być lokowane w pobliżu kotłowni wydającej cykliczny, monotonny hałas. Sypialnia nie powinna się znajdować w bezpośrednim sąsiedztwie pokoju dziennego, gdzie skupia się życie domowników, czy pomieszczenia kina domowego coraz częściej występującego w przestrzeni domu.

 

Nie zawsze wielkość domu pozwala na wygodny akustyczne układ. W takich sytuacjach warto pomyśleć o odpowiedniej izolacji akustycznej wydzielonych pomieszczeń. Szczególnym przypadkiem jest pomieszczenie kina domowego, gdzie niskotonowe dźwięki przenikają nie tylko przez ścianę, ale rozchodzą się po całym domu.

 

W dużych kubaturowo pomieszczeniach wyposażonych w niewielką ilość sprzętów powstaje również zjawisko hałasu pogłosowego, zjawisko to związane jest odbiciem fali dźwiękowej od płaszczyzn ścian i sufitu (potocznie nazywane jest echem). Powoduje zniekształcenia emitowanych dźwięków, niezrozumiałość wypowiedzi i wrażenie braku przytulności wnętrza. Zastosowanie przemyślanych zabiegów adaptacji akustycznej rozwiąże problem.

 

Do dźwięków powstających w przestrzeni domu, które należą do szczególnie uciążliwych zaliczamy również korzystanie z łazienki nocą, hałas i wibracje emitowane przez wannę z hydromasażem, bieganie i krzyki dzieci. Świadome postępowanie na etapie projektowania i wykonawstwa pomoże rozwiązać te problemy.

 

Jakie mogą być źródła hałasu w domu i jak ograniczyć jego skutki?


Stałymi źródłami emisji hałasu w domu jest kotłownia, system wentylacyjny, centralne ogrzewanie i kanalizacja. Hałas poprzez instalacje rozchodzi się do wszystkich pomieszczeń w domu. Bardzo niekorzystne są niskotonowe dźwięki, dudnienia wentylatorów, szum wody, czy buczenie palników pieca gazowego. Nie muszą być one wcale głośne, aby spędzać nam sen z powiek i powodować rozdrażnienie. Źródła hałasu można redukować poprzez stosowanie różnego rodzaju obudów czy tłumików hałasu i drgań.

 

Hałas możemy podzielić na 3 kategorie. Przenoszony przez konstrukcje budynku — eliminacja na etapie budowy poprzez odseparowanie źródła hałasu od konstrukcji, doraźnie przez stosowanie okładzin dywanowych lub podłogi pływającej z izolacją akustyczną. Hałas przenoszony poprzez instalacje, zazwyczaj jego przyczyną jest brak staranności wykonania, brak przekładek z gumy czy filcu miedzy ścianą a rurą, źle zaizolowane przejścia przez ściany. Hałas jako bezpośrednie wrażenie słuchowe — eliminacja przez stosowanie odpowiednich okładzin ścian, budowę przegród o większej izolacyjności akustycznej. Najczęściej dodatkowa izolacja w postaci materiałów porowatych lub włóknistych, mocowane do ściany i przykryte płytą kartonowo gipsową i korkiem.

 


Wyposażając dom w urządzenia należy stosować te, które emitują jak najmniej hałasu, a infrastruktura techniczna budynku powinna być wyposażona w elementy eliminujące przenoszenie hałasów lub powstawanie nowych.  

 

 Strona pracowni ARTDESIGN: www.artdesign.pl

Czas generowania strony: -1730282974,84s