Metal, jako tworzywo twórcze, przewija się w naszej rodzinie od pokoleń. Dziadek i pradziadek ze strony ojca byli kowalami z duszą artystyczną. Rzemiosłem oraz pracami warsztatowymi zarazili założyciela firmy Art. Odlewnictwo Jacka Guzerę, który od dzieciństwa przyglądał się i pomagał w pracach kowalskich. Stad narodziła się fascynacja metalem i jego plastycznością, a w rezultacie zaowocowała studiami na Wydziale Odlewnictwa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Jaką technologię Państwo stosują? Na czym ona polega i jakie daje rezultaty?
Odlewy wytwarzane są metodą traconego wosku, dzięki której uzyskujemy wysokiej jakości powierzchnie i idealne odwzorowanie szczegółów rzeźby. Metoda ta daje nam możliwość wykonywanie skomplikowanych kształtów, z bogactwem detali, ażurów czy fałdowań przy jednoczesnym zachowaniu cienkich ścian odlewu decydujących o stosunkowo małej wadze gotowego wyrobu.
Czy trzeba mieć jakieś szczególne predyspozycje do pracy w takim zawodzie?
Praca w branży odlewnictwa artystycznego jest wymagająca na wielu płaszczyznach wiedzy. Przede wszystkim konieczne jest myślenie i wiedza techniczna pozwalające radzić sobie z codziennymi sprawami. Każda rzeźba wymaga indywidualnego podejścia dopasowanego do jej kształtu i gabarytu. Niezbędne jest oczywiście wyczucie artystyczne, wrażliwość na piękno, szczegół, kolor.
Spora część naszej pracy to również kontakt z klientem, omawianie założeń, doradzanie i objaśnianie przebiegu procesu wytwórczego.
A jak wygląda proces odlewniczy?
Zaczynamy od koncepcji rzeźby. Klient przedstawia ideę lub oczekiwany efekt końcowy, może przy tym wspomagać się przykładowymi zdjęciami lub szkicami. Taką wizję współpracujący z nami artysta rzeźbiarz przekłada na rzeczywistą rzeźbę. Gdy jest gotowa, ściągane są z niej formy pozwalające wykonać odlew z wybranego metalu kolorowego. Proces jest krótszy, gdy korzystamy z własnych modeli lub otrzymujemy gotowe modele od klientów. Są wśród nich znani w Polsce i za granicą artyści rzeźbiarze.
Ostatnio następuje powrót do rzemieślnictwa. Czy również w Państwa pracy daje się zaobserwować zwiększone zainteresowanie produktami wykonywanymi przez wyspecjalizowanych fachowców? Na czym polega Państwa przewaga?
Rzeczywiście w ciągu ostatnich lat liczba zapytań cięgle rośnie. Zgłaszają się zarówno osoby prywatne poszukujące ciekawego elementu wyposażenia wnętrz, jak i różnego rodzaju instytucje czy stowarzyszenia pragnące upamiętnić znaczącą dla regionu osobę lub wydarzenie historyczne. My możemy zaoferować rzeźbę dostosowana do otoczenia i spełniającą oczekiwaną funkcję estetyczno-edykacyjną.
Dzięki autorskiemu podejściu do stosowanej metody odlewniczej otrzymujemy bardzo wysokiej jakości odlew z brązu czy mosiądzu w atrakcyjnej cenie.
Nasza przewaga tkwi w dopracowanej technologii, kilku patentach, 37 latach doświadczenia jak również, co bardzo istotne, stałemu wysoko wykwalifikowanemu zespołowi pracowników. To wszystko daje możliwość produkcji idealnych wyrobów.
Państwa firma istnieje już od ponad 37 lat. Czy w ciągu tego czasu dało się zauważyć jakieś mody? Czy rzeczywiście w kontekście wnętrzarskim króluje mosiądz i detale wykonywane z tego metalu?
W naszej branży, tak jak w każdej innej, trendy się zmieniają. Odlewy artystyczne muszą podążać za zmieniającą się we wnętrzach modą. Chodzi tu o formę rzeźbiarską, ale także o ostateczne jej wykończenie. Dominujący kiedyś nurt klasyczny ustępuje miejsca sztuce współczesnej, bardziej abstrakcyjnej, w której większą rolę odgrywa intrygująca bryła czy ciekawa faktura.
Metale kolorowe dają duże możliwości kreacyjne. Poprzez połączenie ich ze sobą możemy uzyskać oryginalny wygląd statuetek, medali czy pomników. Brąz daje efekt różowawy, mosiądz złoty, aluminium srebrny. A każdy z tych metali możemy jeszcze modyfikować patynami chemicznymi, osiągając różne odcienie – czarny, brązowy, zielony, turkusowy.
W naszej ofercie każdy znajdzie rzeźbę pasującą do jego potrzeb i smaku. Dysponujemy wieloma wzorami reprezentującymi różne style.
W Państwa portfolio znajdują się również rzeźby ogrodowe. Czy to raczej precedensowe realizacje czy rzeczywiście klienci coraz chętniej ozdabiają zielone przestrzenie artystycznymi formami?
W dzisiejszych czasach personalizacja i indywidualność widoczne są także w zagospodarowaniu przestrzeni wokół domów czy budynków użyteczności publicznej. Rzeźba ogrodowa rozwija się bardzo intensywnie. Coraz więcej osób decyduje się na artystyczne formy rzeźbiarskie, które pięknie komponują się z zielenią i nadają unikalny charakter. W naszym asortymencie odlewów ogrodowych znajdują się m.in. fontanny, zwierzęta, ptaki, płazy, które znakomicie dopełniają architekturę krajobrazową. Niektórzy poszukują również większych form jak np. konie, jelenie czy sarny. Dla przykładu mieliśmy przyjemność wykonywać 3-metrowego jelenia z brązu, który stanął w prywatnym parku we Francji.
Kto jest najczęstszym klientem?
Trafiają do nas klienci indywidualni, którzy zamawiają elementy wyposażenia do swoich rezydencji. Bardzo często wykonujemy statuetki i medale okolicznościowe dla firm. Instytucje państwowe i kościelne zlecają nam pomniki, tablice i płyty upamiętniające.
Czas generowania strony: -1734503843,85s