Hygge to odnajdywanie szczęścia w drobnych przyjemnościach, odpoczynek, radość i komfort. Duńczycy są autorami i mistrzami tej filozofii życia, co sprawia, że królują w rankingach na najszczęśliwszy naród na świecie. Duńskie mieszkania są hyggeling czyli przytulne, funkcjonalne i nastrojowe. (W porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej Dania zużywa najwięcej kilogramów stearyny na głowę – na każdego Duńczyka przypada ok. 6 kilogramów świec rocznie!)
Tradycyjnie duński dom to miejsce, w którym czujemy się bezpiecznie i nabieramy energię. Nie jest zbyt luksusowe czy ekstrawaganckie. Duńczycy projektują przedmioty piękne, ale minimalistyczne, proste i praktyczne w użyciu. Tacy projektanci jak Arne Jacobsen, Finn Juhl i Poul Henningsen rozsławili design tego kraju na całym świecie.
Zdecydowanie dla każdego, kto interesuje się designem pierwszym punktem na liście „must see" będzie Designmuseum Danmark. Polecamy zarezerwować na to miejsce przynajmniej 2-3 godziny, bo jest tam wiele do zobaczenia. W ramach samej wystawy „Danish Design Now” przygotowano ponad 300 przedmiotów. Ta ekspozycja ma charakter stały, skupia się na współczesnych duńskich projektach i jest stale uzupełniana o nowe eksponaty, które zyskały miano kultowych i wybitnych. Znajdziemy tam cale spektrum przedmiotów, od mebli, przez produkty użytkowe, modę, grafiki, znaki drogowe po etykiety butelkowe do piwa. Wszystkie przedmioty, które tworzą tę wystawę są nadal produkowane.
Drugą wystawą godną uwagi w Designmuseum Danmark jest „The Danish Chair” prezentująca około 100 modeli krzeseł i foteli. Opowiada historię, jak duński design zyskał międzynarodową renomę. Przepiękne, oryginalne krzesła oprawione i oświetlone jak prawdziwe dzieła sztuki są symbolem „success story” duńskiego designerskiegow XX wieku.
Spacerując po Kopenhadze,nasza uwagę przykuł poniższy widok. Okazało się, że jest to „Wish Tree Garden” przygotowany przez Yoko Ono dla nowo otwartego Copenhagen Contemporary Art Centre (CC), które znajdowało się tuż obok. Karteczki, na których każdy może zapisać swoje życzenie są regularnie zbierane i wysyłane do „Imagine Peace Tower”, miejsca, w którym Ono przygotowała instalacje, z dedykacją dla męża, Johna Lennona.
Warto również zajrzeć do samego centrum sztuki, w którym obecnie są dwie interesujące instalacje: „Timekeeper” Sarah Sze i „For Louis-Ferdinand Céline: Voyage au bout de la nuit” przygotowana przez Anselma Kiefera.
Tym, którzy interesują się architekturą polecamy wystawę „Hiroshi Sambuichi – Moving Materials” w „Dansk Arkitektur Center”. Sambuichi, architekt pochodzący z Japonii, zyskał sławę już na początku swojej kariery. Obecnie jest uznawany za jednego z najważniejszych eksperymentalistów w dziedzinie architektury zrównoważonej. W swojej pracy skupia się przede wszystkim na tzw. materiałach ruchomych danego terenu, czyli powiewach wiatru, wodzie, świetle. Budynki, które kreuje mają byc bowiem spójne z otaczającym je środowiskiem i w miarę możliwości samowystarczalne.
Kopenhaga to niezwykle zielone miasto, z dużą ilością parków. My proponujemy „hyggowanie” w Ogrodzie Botanicznym naprzeciwko zamku Rosenborg. Miłego zwiedzania!
Czas generowania strony: -1731838598,36s