Star Maker, najnowszy projekt polskiego designera Maca Stopy, uhonorowany został prestiżową nagrodą Red Dot 2016. Redakcji Dekorianhome.pl udało się przeprowadzić wywiad z autorem zwycięskiego projektu.
Red Dot Design Award to największy i najsłynniejszy światowy konkurs wzornictwa przemysłowego, nazywany Oscarami Designu. Najwyższe wyróżnienie – „Red Dot: Best of the Best” - przyznawane jest za przełomowe wzornictwo produktu. W 2016 roku zdobyło je jedynie 1,5% z ok. 5200 zgłoszeń nadesłanych przez producentów i projektantów z 57 krajów. W tym wąskim i szalenie prestiżowym gronie „najlepszych z najlepszych” w kategorii Red Dot Award: Product Design 2016 znalazł się polski projekt płyty ze spieków kwarcowych - Laminam Star Maker. Jego autorem jest nasz rozmówca - designer Mac Stopa.
Czy podczas projektowania Star Maker myślał pan o potencjalnych nagrodach za ten wzór?
Choć bardzo cenię Red Dot Awards, projektując płytę Laminam Star Maker nie myślałem o zdobyciu tej nagrody. Postanowiłem stworzyć produkt, którego poszukiwałem jako architekt do konkretnego wnętrza. Włoskie wielkoformatowe płyty Laminam okazały się niezwykle wdzięcznym tworzywem i skutecznie pobudziły moją wyobraźnię. Produkt finalny jest bardzo uniwersalny i może być stosowany na różnych polach – jako dekoracja ścian, podłóg, ale także materiał do wykorzystania przy produkcji mebli.
Co pana inspiruje?
Moje główne inspiracje to geometria i matematyka. Bardzo często powiązane także ze światem przyrody. To właśnie z fascynacji organicznymi formami i strukturami, przełożonych na język nauk ścisłych i wspartych nowoczesnymi technologiami najczęściej powstają moje projekty.
Czy jest jakiś przedmiot, o którego zaprojektowaniu pan zawsze marzył?
Tak, mam bardzo konkretne marzenie. Chciałbym w przyszłości zaprojektować jacht – jego projekt miałby być nietuzinkowy, a przy tym funkcjonalny i bazujący na szlachetnych, najwyższej jakości materiałach. Mocno wierzę, że już wkrótce uda mi się to marzenie zrealizować.
Czy ma pan swojego ulubionego projektanta?
Bardzo cenię dorobek Eero Saarinena. To amerykański architekt i projektant wnętrz fińskiego pochodzenia, jedna z najważniejszych postaci amerykańskiej architektury lat 50. XX wieku. W mojej ocenie, znakomicie łączył on projektowanie architektury i mebli – robił to w sposób wyprzedzający swoją epokę. Bardzo cenię jego zamiłowanie do tworzenia przyjaznych form organicznych oraz odważne eksperymenty z różnymi materiałami.
Dlaczego pan wybrał zawód projektanta?
Pod koniec lat 80. ukończyłem Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej. Proces przenikania się architektury z pasją do wzornictwa przemysłowego zaczął się jeszcze na studiach. Od początku starałem się odważnie podchodzić do zawodowych wyzwań, aby oferować moim klientom możliwie najciekawsze rozwiązania.
Jaka jest pana definicja jakości w dziecinie designu?
Design quality to dla mnie połączenie technologii i innowacyjności z funkcjonalnością i estetyczną formą.
Co postrzega pan jako największe wyzwanie w obszarze projektowania i designu?
Tysiące podobnych do siebie produktów powstających co roku, projektowanych przez rzesze designerów, którzy starają się odpowiadać nimi na te same wymagania rynkowe i tak zwane trendy.
Jak będzie wyglądać branża projektowania i designu za dziesięć lat? Jakie będą trendy, jakie osiągnięcia?
W moim odczuciu, druk 3D stanie się standardem i podstawą produkcji. I to będzie kolejna prawdziwa rewolucja przemysłowa.
Co oznacza dla pana wygrana w konkursie Red Dot: Best of the Best?
Wygranie tak ważnej nagrody daje motywację do dalszego kreowania innowacyjnych projektów. Z doświadczenia wiem też, że ułatwia przekonywanie producentów do realizacji nowych pomysłów, często z kategorii "Outside The Box".
Sylwetka projektanta:
Mac Stopa
Architekt Mac Stopa łączy architekturę, architekturę wnętrz, wzornictwo przemysłowe, sztukę, modę oraz swoją pasję do grafiki w jedną dziedzinę wzornictwa. Jest założycielem Massive Design – wyróżnianego nagrodami biura projektów architektonicznych, specjalizującego się w aranżacji wnętrz biurowych, projektach przestrzeni publicznej, architekturze oraz wzornictwie przemysłowym. U źródeł projektów Maca leży jego fascynacja matematyką i geometrią. Dzięki pasji do projektowania parametrycznego, geometrii organicznej, modularności, rzeźbionych kształtów oraz sztuki cyfrowej tworzy on przedmioty modułowe przeznaczone do seryjnej produkcji, które stanowią innowacje na rynku oraz pozwalają użytkownikowi na dostosowywanie ich do pożądanej funkcjonalności lub charakteru danej przestrzeni. Wśród jego projektów z dziedziny wzornictwa przemysłowego znajdują się meble, elementy oświetlenia i wyposażenia, podłogi, pokrycia ścienne, tekstylia oraz inne produkty i elementy wykończenia. Od 2013 r. projekty Maca wyróżnione zostały ponad 40 międzynarodowymi nagrodami w dziedzinie wzornictwa – wśród nich wymienić można kilka nagród Red Dot Design (w tym nagrodę Red Dot: Best of the Best 2016), GOOD DESIGN™, Interior Design Best of Year oraz złotą nagrodę Best of NeoCon.