Inauguracja budynku znajdującego się na wyspie Saadiyat na wybrzeżu stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich miała miejsce 11 listopada. Bryła budynku jest dziełem znanego francuskiego architekta Jeana Nouvela (wspominaliśmy o nim tutaj) i ma stać się częścią kompleksu, w skład którego wejdą Muzeum Narodowe Zayed zaprojektowane przez Foster+Partners oraz nowe muzeum Guggenheima autorstwa Franka Gehry'ego. Kulturalna oaza jest pomysłem przekształcenie pustynnego miasta w międzynarodową stolicę sztuk pięknych i atrakcję przyciągającą turystów.

Najbardziej zjawiskowym elementem struktury budynku jest kopuła. Architekt wyszedł w swoim projekcie od tego elementu jako ważnego symbolu kultury i architektury arabskiej. Jej powierzchnia przypomina dziurkowany, tkany materiał, a faktycznie została wykonana z 8 tys. metalowych gwiazd. Filtrują one ostre światło słoneczne, tworząc we wnętrzach budynku zjawiskowy spektakl cieni i refleksów. Pod kopułą znajdują się miejsca na zbiory – białe kubiczne bloki, przestrzenie częściowo odkryte, służące do prezentacji instalacji artystycznych oraz deptaki.

A co mogą obejrzeć w nowootwartym Luwrze widzowie? Stała kolekcja składa się z 600 dzieł, w tym m.in. Pieta Mondriana, Edouarda Maneta i Pabla Picassa, Cy Twombly'ego i Ai Weiweia. Będzie ona eksponowana wraz z wystawami czasowymi, realizowanymi przy wsparciu francuskich instytucji kulturalnych. Muzeum oferuje atrakcje dla najmłodszych, udostępnia salę wykładową, zaprasza do restauracji, kawiarni i sklepu.

Więcej zdjęć tej zjawiskowej architektury można obejrzeć na stronie www muzeum.