Luwr w Abu Dhabi | Dekorian Home
HYDE PARK | 2017-11-15

Luwr w Abu Dhabi

Perła pustyni, pierwszy zagraniczny oddział legendarnego francuskiego muzeum został otwarty dla odwiedzających gości.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Inauguracja budynku znajdującego się na wyspie Saadiyat na wybrzeżu stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich miała miejsce 11 listopada. Bryła budynku jest dziełem znanego francuskiego architekta Jeana Nouvela (wspominaliśmy o nim tutaj) i ma stać się częścią kompleksu, w skład którego wejdą Muzeum Narodowe Zayed zaprojektowane przez Foster+Partners oraz nowe muzeum Guggenheima autorstwa Franka Gehry'ego. Kulturalna oaza jest pomysłem przekształcenie pustynnego miasta w międzynarodową stolicę sztuk pięknych i atrakcję przyciągającą turystów.

Najbardziej zjawiskowym elementem struktury budynku jest kopuła. Architekt wyszedł w swoim projekcie od tego elementu jako ważnego symbolu kultury i architektury arabskiej. Jej powierzchnia przypomina dziurkowany, tkany materiał, a faktycznie została wykonana z 8 tys. metalowych gwiazd. Filtrują one ostre światło słoneczne, tworząc we wnętrzach budynku zjawiskowy spektakl cieni i refleksów. Pod kopułą znajdują się miejsca na zbiory – białe kubiczne bloki, przestrzenie częściowo odkryte, służące do prezentacji instalacji artystycznych oraz deptaki.

A co mogą obejrzeć w nowootwartym Luwrze widzowie? Stała kolekcja składa się z 600 dzieł, w tym m.in. Pieta Mondriana, Edouarda Maneta i Pabla Picassa, Cy Twombly'ego i Ai Weiweia. Będzie ona eksponowana wraz z wystawami czasowymi, realizowanymi przy wsparciu francuskich instytucji kulturalnych. Muzeum oferuje atrakcje dla najmłodszych, udostępnia salę wykładową, zaprasza do restauracji, kawiarni i sklepu.

Więcej zdjęć tej zjawiskowej architektury można obejrzeć na stronie www muzeum.