HYDE PARK | 2020-10-23

Glamora w niemieckim przedszkolu

Niemieckie studio DEGLE.DEGLE Architekten wybrało tapety Glamora do łazienek w przedszkolu w Bawarii, zarówno ze względu na ich wyjątkowe przeznaczenie oraz walory użytkowe, jak i ciekawy motyw przewodni ich wzorów.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Przyjaźnie wyglądające stworzenia morskie, balony na ogrzane powietrze w łagodnym locie i las egzotycznych roślin zdobią ściany łazienek niemieckiego przedszkola w Untermeitingen w Bawarii. Tematy i wzory pobudzą wyobraźnię dzieci, które są zajęte zdobywaniem bezpośrednich doświadczeń z wodą, co podkreślają projektanci projektu, Thomas Hirt i Annette Degle, partnerzy i założyciele pracowni DEGLE.DEGLE Architekten. Placówka opieki nad dziećmi jest potwierdzeniem technicznych możliwości tapet Glamora w przestrzeniach komunalnych i komercyjnych. Ściany zostały pokryte zarówno GlamFusion, jak i GlamDecor, których parametry techniczne idealnie pokrywają się z zapotrzebowaniem. GlamFusion jest odporny na pleśń i bakterie dzięki gładkiej, nieporowatej konsystencji: mikroorganizmy nie mogą się utrzymać, a co za tym idzie, rozwijać w szwach czy pod samą powierzchnią. Ponadto jest odporny na większość zabiegów z użyciem detergentów chemicznych. Tymczasem specjalna obróbka antybakteryjna GlamDecor, Bio-Pruf®, gwarantuje maksymalne zdrowie i bezpieczeństwo, co jest niezbędnym warunkiem w przestrzeni dla małych dzieci. Przejdźmy do krótkiego wywiadu z projektanatami:

Czy możecie opisać charakterystykę pracy nad projektem? Jakie było wyzwanie projektowe? Jakie były wymagania klienta?

Projekt był skierowany do przedszkola państwowego ze specjalną prośbą o zaplanowanie przestrzeni sanitarnych jako pomieszczeń, w których obcowanie z wodą będzie również zabawą. Mając to na uwadze, zaprojektowaliśmy specjalną fontannę ścienną w łazienkach, animowaną przez elementy wodne. Na ściany potrzebowaliśmy materiału, który spełniałby niezbędne wymagania projektowe, a jednocześnie byłby odpowiedni do przestrzeni dla dzieci. Tapeta musiała być wodoodporna, ponieważ sekcje fontanny musiały być przymocowane do materiału i zakotwiczone w ścianie. Każda przestrzeń musiała mieć też inny temat.

Jakie kryteria BHP musi spełniać produkt, aby mógł być użytkowany w przestrzeni publicznej, zwłaszcza tej używanej przez dzieci?

Materiał nie może zawierać, ani wydzielać szkodliwych substancji, musi być trwały i wytrzymały. Nie może być zbyt szorstkie, aby dzieci nie zrobiły sobie krzywdy. Musi być również łatwy do czyszczenia i odporny na pleśń.

Dlaczego wybraliście wzory Jellyfish, Fogg i Exotic? Jaka była intencja narracyjna?

Motywy i kolory meduz są szczególnie odpowiednie dla dzieci, a także mają silną wartość artystyczną. Doskonale wpisuje się w ideę podwodnego świata. Na drugą przestrzeń wybraliśmy Exotic, ponieważ chcieliśmy mieć motyw bezpośrednio nawiązujący do świata przyrody, z uspokajającym wzorem: dzieci mogą się teraz bawić wodą w cieniu liści palmowych. Ostatnia przestrzeń na najwyższym piętrze przeznaczona jest dla starszych dzieci i nie ma żadnych elementów wodnych. Na ścianie za umywalką zastosowano tapetę z wzorem Fogg: dzieci mogą podziwiać piękny widok z lotu ptaka i wyobrazić sobie świat marzeń wypełniony latającymi balonami na ogrzane powietrze.

W jaki sposób tapety Glamora spełniły wymagania projektowe w porównaniu z innymi produktami dostępnymi na rynku?

Dali nam możliwość zaprojektowania każdego pokoju w wyjątkowy sposób i stworzenia zupełnie innych światów do odkrycia przez dzieci.

Dlaczego wybraliście tapetę Glamora? Skąd dowiedzieliście się o marce?

Produkt ten poleciła nam firma Anker & Wies, która również wykonała montaż. Czasami ogromną pomocą może być poczta pantoflowa między profesjonalistami.


Projekt: DEGLE.DEGLE Architekten

Foto.: Andreas Jekic