Design dla zwierząt | Dekorian Home
HYDE PARK | 2017-10-25

Design dla zwierząt

Dostosowywanie warunków środowiskowych i przestrzennych do potrzeb człowieka jest zjawiskiem oczywistym od zarania dziejów, a dokładnie od początków osadnictwa. Jednakże kwestia wpływu zwierząt (dzikich i udomowionych) na otoczenie (i odwrotnie) jest poruszana od niedawna, między innymi za sprawą Petera Singera i stosunkowo nowej gałęzi nauki zwanej Animal Studies. Coraz częściej otwarcie mówi się o konieczności podmiotowego traktowania zwierząt także w designie. Warto przyjrzeć się temu zjawisku z bliska.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Architekci na rzecz nietoperzy i pszczół

Projektanci przestrzeni urbanistycznych i okolic, biorąc pod uwagę obecność dzikich zwierząt w mieście, kierują się przede wszystkim trzema głównymi wytycznymi: chęcią poprawienia warunków bytowych, pomocą w utrzymaniu zagrożonych wyginięciem (najczęściej w efekcie działalności człowieka) gatunków i oczywiście estetyką. Tworzone są zarówno samodzielne konstrukcje jak i elementy dobudowywane do tych istniejących.

 Ciekawym przykładem są tzw. pokoje dla nietoperzy, a dokładniej Bat Tower, autorstwa Joyce Hwang’s, w Griffis Sculpture Park niedaleko Buffalo w Stanach Zjednoczonych. Projekt ma na celu zagwarantowanie tym ssakom bezpiecznej przestrzeni do życia. Wieżę postawiono w okolicy jeziora, gdzie żyje mnóstwo komarów i innych owadów, będących nietoperzowym pożywieniem. Wnętrza ‘pokoi’ są ciepłe i ciemne. Całość świetnie wtapia się w okolicę.

 

1 wieza dla nietoperzy

Bat Tower/ Źródło Antsofthepraire

 

W Oslo w 2010 roku narodził się projekt Design for Bees, który uczynił z pszczoły miejskiej klienta architektów. Christina Charlotte Tolfsen i Eriksen Skajaa wraz ze swoim zespołem stanęli na wysokości zadania i przekształcili park nad rzeką Aker w jedną wielką pasiekę. Przestrzeń posiada walory ekologiczne i edukacyjne - każdy spacerowicz może wziąć udział w procesie zbierania miodu i dowiedzieć się, jak w miejskiej dżungli żyć w zgodzie z tymi wyjątkowymi owadami. Norweska miłość do pszczół  nadal kwitnie. Studio Snøhetta zaprojektowało specjalne drewniane ule, które umieszcza się na dachach budynków, żeby tym samym zachęcić miododajne zwierzęta do pozostania w mieście.

 

2 drewniane domki dla pszczol

Drewniane domki dla pszczół od Studia Snøhetta – Norwegia/ Źródło Dezeen

 

Zwierzęta udomowione w industrialnym świecie

W przypadku braci mniejszych, towarzyszących człowiekowi, czyli psów i kotów, sytuacja jest innego rodzaju. Z jednej strony żyją one w mieszkaniach jako ukochane pupile, z drugiej zasilają szeregi bezdomnych i trafiają albo do schroniska albo na ulice, gdzie muszą radzić sobie same. Do tego dochodzi jeszcze liczna grupa zwierząt pracujących jak koty w szpitalach, domach spokojnej starości (felinoterapia) czy psy policyjne lub psy przewodnicy. Nie da się w nieskończoność lekceważyć podmiotowości tych zwierząt, dlatego przed projektantami nie lada wyzwanie: konieczność uznania psa i kota za pełnoprawnego użytkownika przestrzeni miejskich.

 Interesującym przykładem połączenia miłości do zwierząt i pasji do designu jest Schronisko w Placer County, w Roseville w stanie Kalifornia, zaprojektowane przez zespół architektów z biura RFA. W budynku znajduje się interaktywny korytarz, który umożliwia zwiedzającym dokładne przyjrzenie się każdemu zwierzęciu. Jest też plac zabaw, specjalne przyrządy do ćwiczeń na świeżym powietrzu, sale konferencyjne przeznaczone na szkolenia z zakresu pomocy bezdomnym psom i kotom, budynki administracyjne i gabinet weterynaryjny. W schronisku królują beton i metal – ultranowoczesny duet, który idealnie nadaje się do przestrzeni użytku publicznego.

 

3 schronisko design

Placer County Animal Shelter/ Źródło Dreyfussblackford

 Innym sposobem modyfikacji otoczenia z uwzględnieniem zwierząt towarzyszących są parki dla psów i ich właścicieli. Każdy psiarz chciałby choć raz znaleźć się ze swoim podopiecznym w Hugh Roger WAG Park w miasteczku Whitefish w stanie Montana. Pięciohektarowy raj: niepowtarzalne widoki na okoliczne góry, betonowe ścieżki, drewniane ławki, plaża i staw, stacja mycia zwierząt, fontanna ze stałym dostępem do wody.

 

4 park zwierzeta

 

5 park zwierzeta

Hugh Roger WAG Park/ Źródło Whitefishdogpark

 

Wnętrza przyjazne psom i kotom

Specjaliści od aranżacji wnętrz, projektanci mebli i dodatków również mogą przyczynić się do polepszenia bytu czworonożnych towarzyszy, zaspokajając jednocześnie wyrafinowane, estetyczne gusta swoich klientów. Kocie i psie legowiska, domy, budy to coraz częściej designerskie perełki, które zachwycają.

 

6 domek dla kota

Domek dla kota – Catbox – polska firma Phormy/ Źródło Phormy

 

7 psie legowisko

Psie legowisko w stylu skandynawskim polskiej firmy Mnomo/ Źródło Mnomo

 

Studio Kim Hynjoo stworzyło w 2013 roku, kultowe już, krzesło przeznaczone specjalnie do wspólnego odpoczynku człowieka z psem. Projekt wyróżnia się prostotą kształtów, naturalnymi materiałami (żywica i tkanina)  i dbałością o szczegóły.

 

8 krzeslo dla psa

„Happily ever” - krzesło do wspólnego spędzania czasu z psem – Kim Hynjoo Studio/ Źródło Kimhyunjoo

 

Nowoczesne wzornictwo, które sięga po drewno i skórę, zawitało również w świecie psich legowisk i bud. Takie meble  warto wyeksponować i postawić w widocznym miejscu, tworząc tym samym wyjątkową przestrzeń dla siebie i swojego pupila.

 

9 buda dla psa

 

10 buda dla psa

Awangardowe budy dla psa od koreańskiej firmy Bad Marlon/ Źródło Dog-milk

 

11 legowisko

Legowisko z wyprawionej skóry, lnu i stali od australisjkiej firmy Arvin Grex/ Źródło Dog – milk

 

Design dla zwierząt rozwija się w szybkim tempie i zdobywa coraz większe rzesze zwolenników. Ciekawe czym nas jeszcze zaskoczy. 

Czas generowania strony: -1725790772,00s