Wystawa ?An Eames Celebration? w Vitra Design Museum | Dekorian Home
WYSZUKANE-POLECANE | 2017-10-31

Wystawa ?An Eames Celebration? w Vitra Design Museum

Wystawa z pracami najbardziej znaczącego duetu designerskiego XX wieku ruszy już 30 września.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Autor tekstu: Małgorzata Błażejewska

 

Charles i Ray Eames to jeden z najbardziej znaczących duetów designerskich XX wieku. Muzeum w Weil am Rhein w Niemczech zebrało ponad 500 prac amerykańskiej pary, które wystawione zostaną w ramach retrospektywy od 30 września 2017.

Charles i Ray Eames to legendarna para, powiązana w życiu prywatnym i zawodowym. Charles Eames (1907–1978) studiował architekturę na Washington University w St. Louis. W 1930 roku otworzył własne biuro architektoniczne. W 1940 wraz z Eero Saarinen wygrał konkurs „Organic Design in Home Furnishings’” organizowany przez New York Museum of Modern Art.  W tym samym roku objął kierownicze stanowisko w dziale design na Cranbrook Academy of Art Michigan. Tam poznał Ray Kaiser (1912-1988), która przedtem studiowała malarstwo na Bennett College in Millbrook w Nowym Jorku. Charles i Ray Eames pobrali się w 1941 i przeprowadzili do Kalifornii.

Charles i Ray Eames wspólnie projektowali meble, budynki, które wpłynęły na styl życia mieszkańców powojennej Ameryki i Europy. Do ich projektów odznaczających się techniczną perfekcją i uniwersalnością odwołują się kolejne pokolenia designerów. Najbardziej znanym projektem duetu Eames to krzesło „La Chaise” wykonane na międzynarodowy konkurs „Low-Cost Furniture Design” organizowany przez MoMA w 1948 roku. Obecnie na rynku we Francji produkowane przez Vitra a w Stanach Zjednoczonych przez Hermann Miller. Do ikon w dziedzinie architektury XX wieku zalicza się dzieło Charles i Ray Eames, znane pod nazwą „Eames House” lub „Case Study House No. 8". Mimo, iż Charles i Ray Eames zapisali się przede wszystkim na kartach historii designu i architektury, to należy pamiętać, iż meble czy budynki, które zaprojektowali powstały zaledwie w przedziale 15 lat. Pod koniec lat 50.XX wieku zainteresowani są oni bardziej sztuką, produkują m.in. filmy i multimedialne instalacje.

Wystawa „An Eames Celebration” w Vitra Design Museum potrwa od 30 września 2017 do 25 lutego 2018.

Więcej o wystawie: www.design-museum.de

 

Zdjęcie: © Eames Office LLC

 

Czas generowania strony: -1695793845,88s