Wypoczynek w stylu eko | Dekorian Home
WYSZUKANE-POLECANE | 2017-10-31

Wypoczynek w stylu eko

Umiejętność relaksacji to sztuka, której uczono już w starożytności.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Pomocne w jej opanowaniu są odpowiednie warunki zewnętrzne: uporządkowana przestrzeń, kontakt z przyrodą, piękne miejsca, które zachwycają. Odrobina luksusu również nie zaszkodzi. Wszystko to w poszanowaniu środowiska naturalnego. Specjalnie na okoliczność odpoczynku, przyjemności i spokoju, na świecie powstają wyjątkowe hotele. Zapraszamy do podróży szlakami ekologicznych miejsc przyjaznych wyciszeniu.

 

Z perspektywy ptaka

 

Pierwsza propozycja, dla wszystkich tych, którym marzy się powrót na łono natury, to Treehotel w Szwecji. Zaprojektowany przez skandynawskich architektów, umieszczony wśród drzew w dziewiczym lesie koło miejscowości Harads, jest ziszczeniem marzenia byłej pielęgniarki Britty Lindvall i jej męża Kenta, przewodnika turystycznego. Każdy pokój to inna aranżacja, odrębny design i wyposażenie. Co najważniejsze, wszystkie pomieszczenia zbudowano na drzewach, kilka metrów nad ziemią, gwarantując niepowtarzalne widoki i przeżycia. Architekci Treehotel postawili na materiały przyjazne środowisku – głównie drewno i szkło, a za cel obrali sobie rozwiązania zmniejszające zużycie energii i wody: prąd dostarcza pobliska elektrownia wodna, a toalety to specjalne konstrukcje, w których odpadki spala się w bardzo wysokiej temperaturze.

 

Nowojorski szyk

 

Drugie miejsce godne uwagi i polecenia to raj dla poszukiwaczy oazy spokoju w miejskiej dżungli. Mowa o hotelu butikowym Crosby Street: ekologicznej perle w tętniącej życiem nowojorskiej dzielnicy SOHO. Skoro jesteśmy w Nowym Jorku, nie mogło zabraknąć odniesień do stylu industrialnego i loftów. Zbudowany z cegieł, kamienia i szkła, przypomina z zewnątrz fabrykę, doskonale wtapiając się w minimalistyczny krajobraz okolicy. Wnętrza niektórych pokoi również nawiązują do surowego stylu miejskiego: okna od podłogi aż po sufit, nowoczesne meble, oryginalna sztuka, kolorystyczna mieszanka bieli i szarości, dodatki z metalu. Każde z 86 luksusowych wnętrz butikowego hotelu zostało indywidulanie zaaranżowane przez słynną projektantkę Kit Kemp. Razem stanowią perfekcyjne połączenie klasycznego wzornictwa z nowoczesnością. Wyjątkowości temu miejscu nadaje prywatna sala kinowa oraz własny ogród na dachu, gdzie przy użyciu naturalnych technik uprawiane są warzywa i owoce sezonowe, z których przyrządza się potrawy dla gości hotelowych. Crosby Street otrzymał prestiżową nagrodę Gold LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) jako miejsce przyjazne naturze, spełniające najbardziej rygorystyczne wymagania z zakresu ochrony środowiska. Do jego budowy użyto lokalnych materiałów w pełni nadających się do recyklingu, zredukowano do minimum emisję gazów cieplarnianych dzięki wydajnej wentylacji, zamontowano energooszczędne oświetlenie, a do sprzątania wykorzystuje się jedynie certyfikowane produkty ekologiczne.

 

Polska w wersji eko

 

Nasza ostatnia propozycja to rodzimy Kołobrzeg, a dokładniej hotel Aquarius. Jest to miejsce wyjątkowe, w którym piękno współistnieje w doskonałej harmonii z naturą. W każdym z luksusowych wnętrz zastosowano specjalny sposób zarządzania oświetleniem, który wydłuża trzykrotnie żywotność żarówek. Dodatkowo, w myśl działań przyjaznych środowisku, w hotelu działa system odzyskiwania ciepła z klimatyzacji, który ogrzewa wodę użytkową i baseny.We wszystkich kranach zastosowano tzw. perlatory, które poprzez napowietrzenie zwiększają strumień wody, co zmniejsza znacząco jej zużycie. Poza tym woda jest specjalnie zmiękczana, ograniczając ilość wykorzystywanych detergentów, środków myjących i piorących. Aquarius dba również o to, żeby w jego Centrum Kosmetycznym wszelkie zabiegi przeprowadzane były na bazie produktów, które nie są testowane na zwierzętach i nie zawierają konserwantów.

 

W rytmie slow

 

Ekologiczny odpoczynek doskonale wpisuje się w trend slow. Przestać się spieszyć, ukrócić nerwowe spoglądanie na zegarek i zapełnianie kalendarza kolejnymi obowiązkami, wrócić choć symbolicznie na łono natury, oto wyzwanie dla człowieka XXI wieku. Milan Kundera jedno ze swoich dzieł w całości poświęcił rozważaniom na temat ludzi współczesnych- ciągle przed czymś uciekających, wychwalając z pewną nutą nostalgii umiejętność zatopienia się w powolności, która jest coraz trudniejsza do osiągnięcia. Właśnie takiej zdolności nam potrzeba, a z pomocą przychodzą wyjątkowe miejsca jak ekologiczne hotele butikowe, pokoje na drzewach czy luksusowe wnętrza z widokiem na ogród.  

Czas generowania strony: -1695788211,19s