Tomoko Azumi. Liryczna minimalistka | Dekorian Home
WYSZUKANE-POLECANE | 2017-10-12

Tomoko Azumi. Liryczna minimalistka

Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Projektantka, o której słyszał chyba każdy fan minimalizmu. Stawia się ją w jednym rzędzie obok słynnych Nendo czy Naoto Fukasawa.


 

Tekst: Helena Cegielska

 

Wszystkich tych designerów urodzonych w Japonii łączy zrozumienie dla zachodniej cywilizacji przy jednoczesnej chęci "namówienia" mieszkańców Europy i Stanów Zjednoczonych na wyrafinowaną i oszczędną estetykę daleką od rozbuchanego konsumpcjonizmu.

 

Tomoko Azumi urodziła się w Hiroszimie pół wieku temu. Studiowała na Wydziale Architektury na Univercity of Arts w Kioto, a po studiach pracowała w prestiżowej pracowni Noriyukiego Otsuki. Jednak chciała tworzyć samodzielnie, a nie w dużej pracowni i pragnęła dalej studiować. Zdecydowała się więc na wyjazd z Japonii do Londynu. Nie wyjechała sama, lecz z mężem - Shinem Azumi, za którego wyszła w bardzo młodym wieku (by zadowolić rodzinę przywiązującą ogromną wagę do tradycji). W 1995 roku ukończyła w Londynie Royal Collage of Art, kierunek projektowania mebli i założyła z mężem pracownię projektową AZUMI. Po dziesięciu latach zarówno pracownia, jaki małżeństwo się rozpadły. Nadszedł zupełnie nowy etap życia Tomoko. Zdecydowała się zostać w Londynie. Przyznaje, że dopiero wtedy zaczęła dostrzegać wartości świata zachodniego i dziedzictwo Wielkiej Brytanii.  Po wielu latach mieszkania w stolicy Anglii, w końcu poczuła się jak Londyńczyk. Założyła własną pracownię: t.n.a. Design Studio i otrzymała stypendium w London Metropolitan Univercity, podczas którego poznawała najnowsze technologie wykorzystywane przy projektowaniu mebli.

 

Dla Tomoko Azumi najważniejsze w projektowaniu jest proekologiczne myślenie. Projektantka największy nacisk kładzie na oszczędność zużycia energii podczas produkcji oraz  zmniejszenie kosztów transportu towarów. Przyznaje, że w pracy inspirują ją własne doświadczenie, a priorytetem jest poprawa jakości życia codziennego. Często współpracuje z rzemieślnikami, bo jak twierdzi - proces tworzenia to także dzielenie się wiedzą i doświadczeniami. Tomoko Azumi współpracuje z takimi firmami jak: Lapalma, Röthlisberger, Biegel, Hitch Mylius. 

Czas generowania strony: -1695288911,03s