Textura | Dekorian Home
WYSZUKANE-POLECANE | 2017-10-26

Textura

A Polish Touch - wystawa w Londynie.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Tekst: Paulina Frączak

Podczas tegorocznego Festiwalu Designu w Londynie nie zabraknie polskich akcentów. Instytut Adama Mickiewicza przygotował wystawę pt. TEXTURA a Polish Touch. Po łacinie: textura, oznacza układ nici w tkaninie. W nawiązaniu do nazwy temat przewodni wystawy to relacja pomiędzy deseniem a obiektem.

Kuratorką wystawy, a także autorką jej aranżacji oraz koncepcji graficznej jest Paulina Matusiak - projektantka graficzna, założycielka Studio Matusiak w Amsterdamie, laureatka wielu konkursów, wykładowca communication design na kilku europejskich uczelniach. Jej pomysł na aranżację wystawy polega na zaprezentowaniu 34 obiektów na powierzchni jedynie 60 mkw., co w założeniu ma dać efekt bogactwa, przesytu, przedmioty mają przeplatać się ze sobą jak nici w tkaninie. Cała ekspozycja ma za zadanie pokazania polskich projektów, w których wykorzystany został potencjał materiałów i faktur, różne ich zastosowania i różnorodne techniki ich produkcji. 

TEXTURA a Polish Touch, to wystawa nawiązująca zarówno do współczesnych jak i bardziej odległych polskich tradycji. Zaczynając od tkanin ludowych, poprzez międzywojenną Spółdzielnię Artystów Ład, aż po awangardowe współczesne projekty tkanin artystycznych.

Obecnie najlepsi polscy projektanci nie skupiają się tylko na materiałach, starają się łączyć procesy produkcyjne z różnych dziedzin, szukać nowych rozwiązań, eksperymentować z technikami. Na londyńskiej wystawie będzie można podziwiać prace aż 28 rodzimych twórców, są wśród nich: warszawska projektantka i ilustratorka Malwina Konopacka i jej innowacyjny wzór wazonu, nawiązujący do kształtu oka, projektant i architekt Oskar Zięta, Aleksandra Gaca czy firma Acephala, projektująca odzież. Paulina Matusiak projektowała wystawę tak, aby zaprezentować zarówno młodych, dobrze zapowiadających się twórców z tymi bardzo utytułowanymi, takimi jak Oskar Zięta, który ze swoimi projektami mebli zdobył m.in. Red Dot Design Award czy Nagrodę Niemieckiej Rady Wzornictwa.

Wystawa potrwa od 21 do 24 września, znajdziecie ją w Tent London na 26 Hanbury Street w Londynie. Więcej informacji na stronie culture.pl; bilety na London Design Fair 2017 kupicie na stronie: www.eventbrite.co.uk

Czas generowania strony: -1718207913,54s