Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2018 – Centrum Spotkania Kultur | Dekorian Home
WYSZUKANE-POLECANE | 2018-10-22

„Scena w Budowie” - Festiwal Scenografii i Kostiumów

Twórcza przestrzeń - sztuka w wydaniu architektonicznym
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

24 stycznia w Lublinie rozpoczął się Ogólnopolski Festiwal Scenografii i Kostiumów zatytułowany ,,Scena w budowie”, który potrwa do 30 czerwca. Nowe wydarzenie organizowane w Centrum Spotkania Kultur ma pokazać analogię tworzenia budynku i spektaklu. To prawdziwa gratka nie tylko dla fanów teatru, ale przede wszystkim znawców architektury, którzy będą mogli poznać sposób kreowania przestrzeni scenicznej i porównać z aranżowaniem wnętrz dotychczas im znanym. To też dobra okazja, aby poznać budynek zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz.


Ogród z drzewami, kwiatami i warzywniakiem na dachu, przeszklony taras, ścianka wspinaczkowa, ławki ustawione tak, by służyły do sportowych wyczynów na deskorolce to tylko niektóre z wielu atrakcji, które oferuje Centrum Spotkania Kultur. Budynek charakteryzuje się surową formą, niewykończonymi ścianami, chłodną przestrzenią oraz chropowatymi powierzchniami. Użycie szkła, betonu i metalu podkreśla jego minimalistyczny charakter. Na półprzezroczystych panelach otaczających elewację wyświetlane są filmy, obrazy i slajdy. ,,Koncepcja budynku mówi o trzech różnych etapach: kurhany Gutenberga na placu przed wejściem odnoszą się do przeszłości, multimedialne elewacje symbolizują teraźniejszość, a wiszące ogrody na dachach zwiastują przyszłość architektury” – mówi Bolesław Stelmach architekt CSK.


Otwartość przestrzeni oraz ogromne możliwości jej aranżacji zdecydowały o wyborze miejsca festiwalu. Uniwersalna, nienarzucająca się forma budynku jest najlepszym tłem dla różnorodnych działań artystycznych takich jak Festiwal ,,Scena w Budowie”. Jego główną częścią jest konkurs, w którym nagradzane są najlepsze spektakle powstałe w ostatnim czasie: „Wesele”, „Chłopi”, „Idiota, Fiodor Dostojewski”, „Triumf woli”, „Do dna”, „Malowany ptak” oraz „Robert Robur". W programie  zobaczymy m.in. „Malowanego Ptaka”, „Księgi Jakubowe”czy „Chłopów”.


Teatr to nie tylko gest, treść czy ruch. Teatr to również przestrzeń wyrażająca wszystko, co niewypowiedziane. Wystarczy przyjąć zaproszenie. Usiąść. Czuć. Doświadczać tajemnicy.


Czas generowania strony: -1718210107,55s