Piotr Kuchciński | Dekorian Home
WYSZUKANE-POLECANE | 2017-10-26

Piotr Kuchciński

"Największą moją pasją jest dizajn".
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Posiada w swoim portfolio przeszło 35 kolekcji mebli biurowych, mieszkaniowych i tapicerowanych. Piotr Kuchciński należy do grona najbardziej uznanych i nagradzanych polskich projektantów.

Z wyróżnieniem ukończył Architekturę na Wydziale Budownictwa Politechniki Poznańskiej, a następnie podjął współpracę z jednym z poznańskich biur architektonicznych, przygotowując projekty urbanistyczne, koncepcje osiedli mieszkaniowych oraz budynków użyteczności publicznej. Do dziś projektuje domy jednorodzinne i ich wnętrza. W trakcie kariery architekta i designera zajmował się również projektowaniem graficznym i przemysłowym, aranżacją wnętrz, reklamą oraz ilustracją książkową. Jednak mimo tak bogatego pola zainteresowań Piotr Kuchciński postanowił poświęcić się przede wszystkim projektowaniu mebli.

Piotr Kuchciński jest autorem projektów mebli, które znajdują swoje przeznaczenie w domach i biurach, a także w przestrzeni publicznej. Wyróżniają się bowiem ponadczasową stylistyką i niezwykłą funkcjonalnością – projektant daje użytkownikom dużą dozę swobody w doborze wnętrza i jego wystroju. Jego meble, pozbawione zobowiązującego wzornictwa i zdobienia, pozwalają na szeroką interpretację. Należy przy tym jednak wyraźnie podkreślić, że nie są to projekty bezbarwne. Wyjątkowego uroku dodaje im wolność od ograniczających trendów oraz nowatorstwo zastosowań, które to właściwości szczególnie akcentuje projektant. 

Na przykład meble z kolekcji 4 YOU dla marki Vox, zaprojektowanej wraz z Joanną Leciejewską, dzięki zastosowaniu modułowym rozwiązaniom, pozwalają na swobodne komponowanie kształtów – łóżko można wykorzystać aż w ponad osiemdziesięciu różnych wariantach. Na elastyczność projektu Kuchciński stawia także w kolekcji stołów H2 – ich różne wysokości, kształty blatów i tonacje kolorystyczne stanowią niezwykle bogatą ofertę dla różnego rodzaju wnętrz.

Do najciekawszych i najbardziej charakterystycznych propozycji Kuchcińskiego należą Trefle, czyli siedziska w kształcie ostrosłupa, wykonane z miękkiego filcu. Oprócz szarości i czerni, Trefle dostępne są w całej gamie nasyconych barw. Nagrodę w prestiżowym konkursie Red Dot Award zdobyła kolekcja Clapp dla marki NOTI (2013). Autor wyraźnie nawiązał tu do estetyki lat pięćdziesiątych. Fotele korespondują z kultowym modelem fotela 366 z 1962 roku, autorstwa Józefa Chierowskiego. Jeśli chodzi o kolory obić również jest tu w czym wybierać – od bieli, kremu, przez żółty, aż po bordo i szarości.

Piotr Kuchciński od blisko dwudziestu lat aktywnie współpracuje z największymi polskimi producentami mebli, takimi jak: Balma, Noti, Profim, Vox, Bejot.

Jego wkład w historię polskiego dizajnu zyskał uznanie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, który przyznał projektantowi tytuł Designera Roku 2012. Projekty autorstwa Piotra Kuchcińskiego otrzymały wiele prestiżowych nagród, w tym aż dwukrotnie nagrodę RED DOT Design Award, Meble Plus – Produkt Roku, Dobry Wzór, Złoty Medal MTP. Meble polskiego designera prezentowane były na wielu prestiżowych wystawach krajowych i zagranicznych, m.in. w Pradze, Genewie czy Mediolanie.

Czas generowania strony: -1695790005,18s