Pierre Charpin | Dekorian Home
WYSZUKANE-POLECANE | 2017-10-26

Pierre Charpin

Jego projekty są połączeniem eksperymentu i minimalistycznej elegancji.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Autor tekstu: Anna Stańczak

W swojej twórczości francuski projektant stawia na nieoczywisty dobór kształtów i zabawę kolorami. Jego projekty, będące przedmiotem kilku publikacji monograficznych, znajdują się nie tylko w wielu prywatnych kolekcjach, lecz także są przechowywane w zbiorach publicznych na całym świecie, m.in. we Francji i w USA. Na co dzień projektant mieszka i pracuje w Ivry-sur-Seine, niedaleko Paryża.

Pierre Charpin urodził się w 1962 roku w Saint-Mandé pod Paryżem. Ukończył Beaux-Arts de Bourges. Na początku lat 90. zdecydował, że skupi się głównie na projektowaniu mebli i akcesoriów wnętrzarskich. W 1990 roku w Paryżu odbyła się jego pierwsza wystawa indywidualna, podczas której zaprezentował zaprojektowaną przez siebie srebrną zastawę stołową oraz przedstawił koncepcję mebli „antropomorficznych”.

 

slice pierre charpin

 

prima pierre charpin

 

Jego wystawy prezentowane były m.in. w Paryżu, Mediolanie, Lozannie, Marsylii czy w japońskim Kioto. W 2004 r. Pierre Charpin został zwycięzcą międzynarodowego konkursu na projekt Carafe Eau de Paris, wyprodukowany w edycji 10 000 egzemplarzy. Z kolei jego wazon Triplo znalazł się w tym czasie na liście projektów nominowanych do prestiżowej włoskiej nagrody z dziedziny wzornictwa przemysłowego – Compasso d'Oro 2005. W tym samym roku artysta zdobył  tytuł „Créateur de l’année du Salon du meuble", czyli Projektanta Roku Targów Meblowych. Pierre Charpin został Projektantem Roku tegorocznej edycji targów Maison&Objet w Paryżu.

 

carafe eau de paris pierre charpin

 

triplo pierre charpin

 

Charpin jest autorem scenografii do własnych wystaw, organizował również wystawy tematyczne. Poza aktywnym projektowaniem uczył w École Supérieure d'Art et de Design w Reims. Od 2006 roku wykłada wzornictwo przemysłowe na Uniwersytecie Sztuki i Projektowania ECAL w Lozannie. Pracował dla wielu wiodących marek, m.in. Alessi, Hermès, Ligne Roset, Magis, Montina, Pamar, Tectona, Venini, The Wrong Shop, Wrong for Hay i Zanotta.

 

Czas generowania strony: -1718208531,27s