Paryska retrospektywa Jeana Nouvela | Dekorian Home
WYSZUKANE-POLECANE | 2017-10-12

Paryska retrospektywa Jeana Nouvela

Udostępnij logo whatsapp logo twitter

W Le Musée des Arts Décoratifs trwa wystawa mebli zaprojektowanych przez jednego z najwybitniejszych francuskich architektów.


 

Jean Nouvel (ur. 1947) to światowej sławy architekt, laureat prestiżowych nagród, m.in. Pritzkera w 2008 roku. Przywołując tylko nieliczne jego dzieła — jest autorem takich budynków jak L’Institut du monde arabe w Paryżu, Muzeum Quai Branly, Filharmonii Paryskiej, Wieży Agbar, hotelu Renaissance w Barcelonie, czy ostatnio filii słynnego francuskiego Muzeum Louvre Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. 

 

Podobnie jak inne wielkie postaci ze świata architektury — Mies van Der Rohe, Jean Prouvé czy Le Corbusier — Jean Nouvel realizuje również designerskie projekty. W 1995 roku otworzył firmę JND (Jean Nouvel Design), w ramach której promuje meble i przedmioty swojego autorstwa. Jean Nouvel często powtarza, że nie jest designerem, ale architektem, który tworzy design. Uważa, że meble to małe obiekty architektoniczne. Krytykuje świat designu za brak pogłębionej refleksji nad materiałami, „przegadanie” i zbytnią konceptualność. Nouvel jest zwolennikiem elementarnych form, funkcjonalności i precyzji.

 

Wystawa Jean Nouvel, mes meubles d’architecte. Sens et Essence nie jest tylko zwykłą retrospektywą, ale dialogiem z miejscem, jego historią i kolekcją. Jean Nouvel, który osobiście opracował ekspozycję, w pierwszej części wystawy zaprasza zwiedzających do refleksji na temat architektury, designu i materiałów. W drugiej w sposób poetycki zestawia swoje dzieła z eksponatami ze stałej kolekcji muzeum, łączy przedmioty z epok takich jak średniowiecze, renesans, XVII i XVIII wiek z własnymi kreacjami, które są ich współczesnymi odpowiednikami. Zwiedzając wystawę, warto szczególnie zwrócić uwagę na lampę Equilibrist (2014, Artemide), biurko Less Less (2010, Fundacja Cartier), stół  Table au kilomètre (2011).

 

Wystawa w Le musée des Arts décoratifs trwa do 12 lutego 2017 r.

 

Więcej: www.lesartsdecoratifs.fr

Czas generowania strony: -1721634856,68s