Muzeum Andy’ego Warhola | Dekorian Home
WYSZUKANE-POLECANE | 2019-03-26

Muzeum Andy’ego Warhola

Wiele jest muzeów opowiadających o sztuce współczesnej. Jednak jedno, położone na Słowacji nieopodal polskiej granicy, jest w całości poświęcone królowi pop – artu: Andy’emu Warholowi. Założone w 1991 roku przyciąga turystów z całego świata. Nic dziwnego skoro oprócz dzieł twórcy prezentowane są tam też jego liczne pamiątki rodzinne.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Mistrz Pop - artu

Andy Warhol urodził się 6 sierpnia 1928 r. w Pittsburgu. Początkowo był specjalistą od reklamy oraz prasowych ilustracji. W latach 50. i 60. rozwinął masową produkcję dzieł sztuki – pop art. Otworzył swoją pracownię The Factory, w której tworzył kompozycje o wysokim kontraście kolorystycznym przy wykorzystaniu techniki serigrafii. Za jej pomocą odtworzył portrety największych gwiazd świata rozrywki oraz zaprojektował m. in.: puszkę Coca – Coli, pudełko proszku Brillo czy puszkę zupy pomidorowej Campbell. Muzeum w Medzilaborcach powstało by uhonorować twórczość tego wielkiego artysty.

Świat koloru

Muzeum ukazuje trzy ekspozycje związane z życiem Warhola. Najobszerniejszą i najbardziej prestiżową częścią jest ta z dorobkiem mistrza popartu. Prezentuje ona: życie artysty, jego twórczość, zainteresowania czy nawet autentyczne ubrania. Nawiązuje zarówno do pierwszych dokonań Andy’ego, jak i jego najpopularniejszych dzieł. Wystawa obejmuje również artefakty związane z życiem Warhola uzyskane lub wypożyczone od rodziny i bliskich artysty. Ostatni fragment budynku nosi nazwę Street - art vs. Pop - art., gdzie przedstawiona została kolekcja dzieł innych współczesnych twórców. Przed muzeum znajduje się fontanna - pomnik Andy’ego.

Więcej informacji o muzeum znajduje się na stronie: https://www.muzeumaw.sk/. Zachęcamy wszystkich pasjonatów sztuki, poszukiwaczy nowych wrażeń i chętnych poznawania świata do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca.

Czas generowania strony: -1721120102,58s