Maja Ganszyniec | Dekorian Home
WYSZUKANE-POLECANE | 2017-10-31

Maja Ganszyniec

Projektowanie to nie sztuka, czyli z myślą o codzienności.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Autor tekstu: Anna Stańczak

 

Maja Ganszyniec najchętniej projektuje tapicerowane meble oraz tekstylia. W swojej pracy nie czerpie inspiracji bezpośrednio z natury czy sztuki. Natomiast stawia na użytkowość kreowanych mebli i przedmiotów. Jej celem jest tworzenie produktów konkurencyjnych i odpowiadających na potrzeby użytkowników. Na etapie projektowania Maja Ganszyniec bazuje na wynikach analiz rynkowych i biznesowych, mając na uwadze trendy panujące wśród grupy docelowej. Zajmuje się tworzeniem nowych produktów, budową marek i innowacjami, m.in. na rynku FMCG, czyli produktów szybko zbywalnych.

 

ume maja ganszyniec

 

Maja Ganszyniec pochodzi ze Śląska. Studiowała architekturę wnętrz na krakowskiej ASP oraz design na Politechnice w Mediolanie. W roku 2008 ukończyła kierunek Design Product w Royal College of Art w Londynie. Po roku wróciła do kraju. Tu współprowadziła studio projektowe Kompott, wraz z Pawłem Jasiewiczem i Krystianem Kowalskim. Połączyły  ich wspólne doświadczenia oraz bliźniacze poczucie estetyki. Postanowili stworzyć profesjonalne studio projektowe, działające w  nurcie design thinking. Myślenie to wiąże się z aktywną obserwacją zwyczajów oraz potrzeb użytkowników. Pierwszym wspólnym projektem był miejski stojak na rowery Parkower. Przyjęli wówczas zlecenia od marek DuPont i Maro na stół z corianu, zaprojektowali płytę kuchenną dla marki Amica czy sekretarzyk do kolekcji IKEA PS 2013. Zostali nominowani do FX International Interior Design Award 2010 w kategorii „Breakthrough Talent of the Year”. Mają na koncie wystawy w Mint Gallery w Londynie czy mediolańskim Triennale, publikacje w DOMUS, Interni i w amerykańskim Newsweeku.

 

skarreso rug maja ganszyniec

 

Projektantka, z ponad piętnastoletnim doświadczeniem w dziedzinie projektowania, zajmuje się dziś szeroko pojętym projektowaniem przedmiotów użytkowych, wnętrz i wystaw, jak również strategią designu w projektach consultingowych i przy tworzeniu nowych marek. Do jej prac należą m.in. pokrowiec na poduszkę Graj i śpij, system półek 6 stopni, poduszka Miś poduszatek i korki do umywalki Kamień w wodę.

 

mellow maja ganszyniec

 

Ważną gałęzią aktywności Mai Ganszyniec, która rozpoczęła się w 2010 roku, są projekty mebli i elementów wyposażenia wnętrz dla szwedzkiej firmy IKEA. W 2017 roku w wyniku tej współpracy powstała kolekcja dywanów SKARRESÖ RUG. Dominują tu pastelowe barwy oraz szarości, zaprzęgnięte w geometryczne kształty. Propozycją zrealizowaną wyraźnie w myśli projektantki jest  kolekcja misek i talerzy BOWL/PLATE IKEA PS | 2017. Maja Ganszyniec postawiła tu bowiem na użyteczność i funkcjonalność.

 

ikea bowl maja ganszyniec

 

Projektantka jest laureatką wielu prestiżowych nagród, m.in. Selected Works, konkursu organizowanego przez Royal College of Art oraz stypendium Young Design 2009 Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Od kilku lat tworzy autorskie studio, współpracując z grupą utalentowanych polskich projektantów. 

Maja Ganszyniec w ciągu ostatnich dziesięciu lat pracowała w Europie dla wiodących marek, takich jak: IKEA, Leroy Merlin, Amica, Mothercare, Orange, Dupont, Camper, Comforty, PayPass, Touchideas, Bellamy. Jej prace zostały pokazane na wystawach m. in. w Mediolanie, Amsterdamie, Berlinie, Londynie, opublikowane przez Domus, Icon, Abitare i Tapeta.

Czas generowania strony: -1660678125,33s