Kobieta w czasach Wazów - wyjątkowe postaci kobiece i ich role | Dekorian Home
WYSZUKANE-POLECANE | 2022-04-21

Kobieta w czasach Wazów - wyjątkowe postaci kobiece i ich role

Założenia wystawy koncentrują się wokół wyjątkowych postaci kobiecych i roli, jaką odgrywały od schyłku XVI wieku do drugiej połowy XVII stulecia. Ramy czasowe wystawy (1587– 1668) wyznacza panowanie królów polskich z dynastii Wazów. Partnerem wystawy, która odbędzie się w Muzeum Narodowym w Kielcach jest sieć salonów Dekorian Home.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Do pierwszej grupy bohaterek wystawy należą kobiety ściśle związane z dworem: żony monarchów (Anna, Konstancja i Cecylia Renata Habsburżanki oraz Ludwika Maria Gonzaga de Nevers) i te należące do rodziny królewskiej oraz damy z fraucymerów. Dalej znajdziemy wpływowe niewiasty, żony magnatów, niejednokrotnie prawdziwe fortunatki Rzeczypospolitej tamtych czasów.

Kolejną grupę stanowią kobiety niepospolite, niejednokrotnie wyprzedzające swoją epokę, jak Magdalena Mortęska –  ksieni klasztoru benedyktynek w Chełmnie, mistyczka i założycielka kongregacji chełmińskiej, czy Maria Cunitz –  śląska astronomka, autorka pracy Urania propitia, będącej udoskonaleniem Tablic rudolfińskich Keplera. Na wystawie zostaną zaprezentowane wizerunki malarskie i graficzne kobiet epoki Wazów, a także medale, dokumenty, starodruki i dzieła rzemiosła artystycznego. Wystawie będzie towarzyszyć publikacja.

Na wystawę zaprasza serdecznie jej partner - Dekorian Home, czyli sieć salonów z artykułami wyposażenia oraz wykończenia wnętrz, która pomogła w przygotowaniach przestrzeni pod wystawę.

Czas trwania wystawy: 26 kwietnia – 2 października 2022
Kurator: dr Magdalena Śniegulska-Gomuła
Koordynator: Anna Latos-Paryska
Aranżacja: Beata Majchrzak-Liberek

Czas generowania strony: -1721634118,12s