Inga Sempé | Dekorian Home
WYSZUKANE-POLECANE | 2017-10-12

Inga Sempé

Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Jedno z najbardziej znanych nazwisk francuskiego designu!


 

Autor: Helena Cegielska

 

Inga Sempé zajmuje się przede wszystkim projektowaniem mebli, oświetlenia, tkanin. Jak mówi, jej zadaniem jest tworzenie przedmiotów codziennego użytku - pięknych i funkcjonalnych. Twierdzi, że zwykły korkociąg zachwyca ją bardziej niż obraz Maneta. 

 

Urodziła się w 1968 r. w Paryżu w rodzinie artystycznej.  Jej matką jest Mette Ivers, duńska malarka, a ojcem Jean-Jacques Sempé, rysownik „New Yorkera”, w Polsce bardziej znany z ilustracji do „Przygód Mikołajka”. Zdolności plastyczne odziedziczyła po rodzicach, a ich wychowanie uwrażliwiło ją na piękno i sztukę. Jak mówi, rodzinny dom nauczył ją szacunku dla przedmiotów.

 

Wybór drogi zawodowej nie był dla niej oczywisty. Zanim ukończyła Ecole Nationale Supérieure de Création Industrielle w 1993 r. pracowała w agencji fotograficznej i była modystką. Projektowania uczyła się u światowej sławy designerów - Marca Newsona oraz Andrée Putmana. Od nich wyniosła przekonanie, że właściwy wybór materiału w ogromnym stopniu wspiera dzieło końcowe. Już w 2000 r. otworzyła własne studio projektowe. Pracowała sama, zaczynając wszystko od zera. Twórczość to jej pasja, ale potrzebuje własnej przestrzeni, nie lubi pracy w zespołach. Współpracuje z wieloma znanymi markami: Cappellini, Edra, Ligne Roset, Moustache, Mutina, Garsnas, Hay, Wästberg, Artecnica. Wszystkie jej pomysły zaczynają się od rysunków, potem przychodzi czas na tworzenie modeli. Technika jest dla niej niezwykle istotna, a sam proces twórczy wymaga pracy i skupienia. Tworzy przedmioty proste i finezyjne jednocześnie - zabawne, pomysłowe, czasem ekscentryczne, zawsze praktyczne. Czasami znanym rzeczom nadaje nowe przeznaczenie. Szuka nowych rozwiązań i miewa zaskakujące skojarzenia.

 

Inga Sempé jest docenionym twórcą. W 2000 r. otrzymała stypendium Villa Medici, w 2003 r. miała indywidualną wystawę w Muzeum Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu, otrzymała też wtedy Major Design Award w Paryżu, a w 2008 r. nagrodę Red Dot Design. Była gościem targów meblowych w Sztokholmie i targów oświetlenia. Najbardziej prestiżowe magazyny (m. in. „Elle Decoration” i „Wallpaper”) wielokrotnie wyróżniały ją jako najlepszego designera roku. Inga Sempé była także gościem Arena Design 2016 r. w Poznaniu, gdzie wygłosiła wykład pt. Making some objects. Prywatnie jest żoną projektanta Ronana Bouroulleca i mamą dwójki dzieci. Mieszka w Paryżu.

Czas generowania strony: -1695290644,56s