Glamora Action Painting | Dekorian Home
WYSZUKANE-POLECANE | 2017-10-31

Glamora Action Painting

Wolność kreacji wyrażona graficznie.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Tekst: Aneta Zychma

 

Jackson Pollock jest czołową postacią ekspresjonizmu abstrakcyjnego (lata 40. i 50. XX w. w USA): twórczego łączenia plam i prostych kształtów z emocjonalnością i podświadomością. To właśnie on zerwał z tradycyjnymi sposobami malowania: zrezygnował ze sztalug, korzystał z tzw. technik drippingu, czyli swobodnego kapania lub chlapania farbą, zastąpił pędzle patykami, a farby mieszał z piaskiem i odłamkami szkła. Ostatecznie, to właśnie Pollock stworzył tzw. action painting, czyli malarstwo gestu, które polega na swobodnym rozlewaniu farby prosto z puszek na płótno lub inną gładką i jednolitą powierzchnię.  

Włoska marka Glamora zaprojektowała całą kolekcję wielkoformatowych grafik ściennych inspirowanych pracami tego artysty. Jej cechy charakterystyczne to: pełna swoboda twórcza, wolność kreacji, brak jakichkolwiek ograniczeń i możliwość wyniesienia tkwiącej w człowieku „natury” na powierzchnię i ujawnienia jej tajemnic w języku niewerbalnym. Wnętrza, które zmieniają się w galerię sztuki nowoczesnej. Wzornictwo dla niepokornych. 

Pierwsza propozycja z tej kolekcji to White Traces: wzór, który powstał poprzez wylewanie i wychlapywanie białej farby na gładką powierzchnię. Ciekawa symbioza wolności tworzenia z minimalizmem. Technika artystyczna, wyrażająca sprzeciw wobec przemyślanych, dopracowanych w każdym detalu rysunków i malunków. Jedna z najbardziej radyklanych metod malarskich, która idealnie sprawdza się w aranżacjach nowoczesnych wnętrz mieszkalnych i komercyjnych. 

 

glamora action painting 3

Fot. Tapeta White Traces z kolekcji Action Painting.

 

Kolejna grafika to Fraction, odwołująca się do techniki drippingu. Do wyboru są dwie wersje: białe plamy na granatowym lub brązowym tle. Pierwsza przywodzi na myśl czyste niebo nocą, pokryte owalnymi gwiazdami. Druga odległą, niezbadaną galaktykę. Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym jest wykorzystanie tapety na ścianach i suficie, tworząc w ten sposób wyjątkową, zamkniętą w jedną całość przestrzeń – jak w obserwatorium astronomicznym. 

 

glamora action painting 2

Fot. Tapeta Fraction z kolekcji Action Painting.

 

Ostatnia propozycja to tapeta Drip, kwintesencja malarstwa gestu. Kolorowe plamy będące efektem rozchlapywania farby z dużej odległości i rozmazywania jej palcami. Oczywiście bez wcześniejszych założeń i oczekiwań co do efektu końcowego. Zabawa barwą i formą. Powrót do beztroskiego dzieciństwa. Ekspresja, którą można interpretować bez końca. Manifestacja stanu wewnętrznego projektanta, ujawniającego się w trakcie procesu twórczego. Grafika, która gwarantuje efekt ‘wow!’. 

 

glamora action painting 1

Fot. Tapeta Drip z kolekcji Action Painting.

 

Kolekcja Action Painting sięga po wszystko to, co najciekawsze w malarstwie lat 50. XX w. Czerpie inspiracje od najlepszych ekspresjonistów, zapraszając tym samym w podróż po świecie nieograniczonej wyobraźni. Wyłącznym dystrybutorem tapet marki Glamora w Polsce jest sieć salonów Dekorian

Czas generowania strony: -1695789632,89s